IMPREGNACJA DESEK TARASOWYCH

http://www.usiebiewdomu.com/2017/10/tarasimpregnacja.html

Jesień i zima to czas nieco cięższych chwil. Deszcz, topniejący śnieg… pora poszukać preparatu który zabezpieczy nasze deski. Nic tak dobrze nie zabezpieczy tarasu jak olej. Idealny produkt do impregnacji powierzchni poziomych. Olej najlepiej jest nakładać wiosną, dlaczego zatem piszę o tym jesienią? Chce aby każdy miał czas na zastanowienie się jaki produkt wybierze wiosną :) Wszystkie drewniane elementy naszej elewacji znajdujące się w pionie malowane były impregnatem DREWNOCHRON w kolorze TIK, chciałam uzyskać identyczny kolor na poziomych powierzchniach i wybierając olej w tym samym kolorze, sama nie zdawałam sobie sprawy że te kolory tak idealnie zgrają się ze sobą. Nie ma żadnej różnicy.

Olejowanie

Olej zasadniczo różni się od lakieru, który niektórzy wybierają na tarasy. Olej nie tworzy idealnej powłoki, olej dociera głęboko do drewna i odpowiednio je zabezpiecza.

Podłoże musi być czyste, jeśli są na nim złuszczenia należy je usunąć, przed samym olejowaniem musimy upewnić się że powierzchnia jest czysta i sucha. Preparat nakłada się dwukrotnie za pomocą pędzla. Pędzel musi być duży najlepiej o szerokości naszej deski.


Po 15-20 minutach usuwałam nadmiar oleju za pomocą bawełnianej szmatki przecierając drewno wzdłuż słojów. Po przetarciu powierzchnia powinna być jednolita, gładka i bez tłustych plam. Drugą warstwę nakładałam po upływie co najmniej 24 godzin. Ważną rzeczą jest używanie tarasu po olejowaniu, można to robić dopiero po około dwóch dniach, a samo olejowanie nie powinno odbywać się na mocno nagrzanych deskach.Na zdjęciu dokładnie widać starą warstwę oleju położoną ponad rok temu. Wybrałam gotowy kolor produktu, ponieważ mieszając swój własny nie miałabym pewności że po raz kolejny ( np. za rok) uda mi się osiągnąć ten sam efekt. Olejowanie to najlepszy sposób na zabezpieczenie tarasu, nasze modrzewiowe deski zmieniły kolor na taki jak chciałam. Wcześniej wykonałam małe testy, wszystkie kolory po nałożeniu na świeżą deskę wyglądały identycznie jak przedstawia to producent. 


Moje rada dla Was… czytajcie etykiety, dokładnie od początku do końca dobierajcie produkt idealny dla Waszego drewna, dla miejsca w którym jest zastosowane. To że produkt polecają np. znajomi nie oznacza że będzie on idealny do wszystkiego.


Jeżeli położycie drewniane deski, które nie zostaną odpowiednio zaimpregnowane po około dwóch latach zmiany jakie zajdą w drewnie mogą być nie odwracalne.