GDYBYM BUDOWAŁA PONOWNIE

Gdyby tak móc cofnąć czas i  móc wybrać jeszcze raz. Gdyby tak od razu było wiadomo że po trzech latach chodzenia za sąsiadem ten w końcu zgodzi się sprzedać leżącą obok nas działkę. 


To nie możliwe. Ale marzyć można, dlatego piszę dla was ten post by pokazać idealne wg mnie parterówki. Na stronie dom.pl na której znajduje się największy wybór gotowych projektów, znalazłam kilka pięknych nowoczesnych parterówek.

Dlaczego parterówki skoro mam dom z poddaszem? Otóż nie mogłam jej wybudować, mając działkę 10 arów i warunki zabudowy jakie mam w gminie nie mogłam pozwolić sobie na taki dom.. to jedno, drugie to fakt iż nigdy nie podobały mi się parterówki. Nie chciałam mieć domu, który zajmuje dużo miejsca na działce, wolałam iść w górę. I to chodzenie w górę wykańcza moje kolana, pisze to mając 31 lat a co będzie za 20? Nie wiem, mam nadzieje że do tego czasu będę pisała do Was z Pomorza lub Beskidu Niskiego z mojej nowej parterówki.

Pod lupę biorę trzy projekty znalezione w serwisie dom.pl ich wielkość nie jest przybliżona do siebie, największy ma 117 m. Dom w którym mieszkam ma 120 m powierzchni całkowitej i uważam to za wielkość idealna dla dwóch osób. Korzystając ze świetnej intuicyjnej przeglądarki na stronie wybrałam projekty z garażem w bryle domu. To kolejna rzecz które bardzo mi brakuje w moim domu. Jesteśmy obecnie na etapie rozważań nad dobudowaniem garażu i wtedy nasz projekt bardzo przypominałby CPT KONCEPT 44 G1 CE (DOM CP1-61)Niespełna 100 m powierzchni użytkowej i duży przestronny garaż , który ma aż 31 m.  To chyba mój projekt idealny, ma dwie sypialnie, gabinet i  średniej wielkości salon. Salon mający niecałe 30 m to dla mnie idealna wielkość, identyczny mamy u siebie. Często dostaje pytania o idealną wielkość salonu, to wszystko zależy m.in. od tego jak duży stół chcemy wstawić. Dużym jego plusem jest świetnie wygospodarowana przestrzeń w okolicy kuchni. Spiżarnia, pralnia w kotłowni – to miejsca które naprawdę przydają się mieszkając.


MT Jemioła CE(DOM MS4-33) to drugi z trzech projektów. Jemioła jest idealna z zewnątrz, idealna w środku. Wiem że często kupując projekt kierujemy się jego wyglądem zewnętrznym. Nie do końca jest to dobre, ponieważ rzadko zdarza się żeby nasze wybudowane domy wyglądały jak te z katalogów. Tutaj jednak projekt elewacji jaki został nam zaproponowany jest świetny! Dużą robotę robi tu dach. Chciałam mieć taki dach u siebie ale ostatecznie zdecydowałam się na pełne zadaszenie tarasu oraz znaczne wysunięcie dachu z przodu domu.

Dużym plusem tego projektu jest widoczny podział stref, co osobiście bardzo lubię i cenię. Widoczna jest strefa, którą śmiało określić można roboczą z wydzielonym garażem i kotłownią, strefa dzienna z kuchnią w kształcie litery I oraz przestronnym salonem z dużym przeszkleniem, oraz strefa prywatna. Znajduje się w niej sypialnia z malutką garderobą oraz osobistą łazienką. 
Projekt o pięknie brzmiącej nazwie Mój dom Kasiula CE (DOM BR9-32) to propozycja dla osób odważnych. Płaski dach czyli hit ostatnich lat, to rozwiązanie na które decydujemy się jednak niezbyt często. Strach przed przeciekaniem powoduje że często kupujący skłaniają się do kupna projektu z dachem dwuspadowym.  Wizualizacje jakie widzimy urzekają prostotą i skromnością. Betonowe elementy nadają jednak nowoczesności. To co spodobało mi się w tym projekcie to mocno wyciągnięty dach co wykorzystać możemy do całkowitego zacienienia tarasu. Efektowne elementy drewniane na zadaszeniu tarasu pozostawić możemy jeśli jeszcze bardziej lubimy dostęp do światła. W projekcie jest 10 okien ale to właśnie narożne okno o niecodziennych dużych rozmiarach powoduje że dom spokojnie można określić mianem nowoczesnej bryły. Z doświadczenia osoby posiadającej w salonie okno o szerokości 5 m śmiało takie rozwiązania polecam, a w tym projekcie nasze okno jest na dodatek narożne!
Pora na podsumowanie  - nie wiem który z tych trzech projektów bym wybrała, każdy z nich ma w sobie to coś, każdy urzeka pięknem i prostotą. W moim przypadku nie ma już co rozważać, ale jeśli stoicie przed dylematem wyboru nowoczesnego projektu domu parterowego polecam wam po pierwsze – wybór projektu na stronie dom.pl po drugie – udanie się przed kupnem projektu do gminy w celu sprawdzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy jakie określone są dla Waszego terenu. A od siebie mogę napisać Wam jeszcze co cenię w swoim domu a co bym zmieniła, może szukając projektu ułatwi Wam to podjęcie decyzji.  co cenię w swoim projekcie


·        zadaszony taras


·        duże okno ( 5 m )


·        zadaszone wejście do domu


 


czego mi brakuje


·        pralnia i zsyp


·        garaż

·        spiżarnia

·        zagospodarowanej przestrzeni pod schodami

·        większej kotłowni