DOM ZE SŁOMY I GLINY

3 czerwca 2019Dziś dom Luizy i Łukasza! Dom, który zobaczyliśmy w grupie poświęconej ekologii! Od razu wiedzieliśmy, że ten dom musi znaleźć się na naszym blogu, że musimy pokazać Wam tą cudowną budowę i ten mało znaną technologię! Wiedzieliśmy, że tak jak my zainteresujecie się tym EKO DOMEM i chętnie zobaczycie jak wyglądała jego budowa ! 

Zobaczcie jak cudownie Luiza odpowiedziała na nasze pytania i jak fajnie jest żyć bliżej natury, bardziej ekologicznie!Skąd pomysł na budowę domu w takiej dokładnie technologii ?

Razem z mężem wzajemnie się motywujemy żeby żyć zdrowo, w zgodzie z naturą i gdy trafiliśmy w internecie na informacje o naturalnym budownictwie od razu wiedzieliśmy, że to dla nas. Gdy się poznaliśmy postanowiliśmy się przenieść na wieś i kupiliśmy ziemię rolną, więc gdy pojawił się pomysł rzucenia pracy i przeniesienia się na stałe na wieś wybór technologii był oczywisty. Mój mąż Łukasz był na warsztatach u prof. Brzyskiego i przywiózł z nich ogromny entuzjazm i wiedzę na temat wpływu różnych materiałów na nasze zdrowie. Ostatnio dużo się mówi o tym, jak dieta wpływa na nasze zdrowie, a niestety mało kto myśli o swoim domu w kontekście zdrowia.

Jakich materiałów użyliście? Jakich zamierzacie użyć ?

Zarówno domek gościnny, od którego zaczęliśmy budowę, jak i nasz docelowy dom będą zbudowane na szkielecie drewnianym ze ścianami z tzw. gliny lekkiej. Cegły są wytwarzane z mieszanki gliny i słomy i dzięki ich właściwościom takiego domu nie trzeba już dodatkowo ocieplać. Wszystkie tynki również będą gliniane. Cudowne jest to, że takie cegły i tynki można wykonać samemu - jest to proces czasochłonny, ale prosty i bardzo tani - nam zależało na czasie, dlatego zamówiliśmy gotowe. Na dach małego domku przewidzieliśmy blachę, w dużym chcielibyśmy użyć włókno-cementu. Nasze projekty zakładają dach falisty, który jest dość powszechny na wsi, chociaż głównie w starych budynkach czy budynkach gospodarczych. Nam taki rodzaj pokrycia podoba się bardziej niż tradycyjna dachówka  i lepiej wpisuje się w wiejski charakter niż modna blacha na rąbek. Drzwi i okna robimy na zamówienie (drewno, pcv i aluminium), a na podłogach lite sosnowe deski oraz naturalny kamień - zależy nam na wykończeniu wysokiej jakości, chcemy mieć rustykalnie, ale szykownie.

Jaki jest planowany koszt budowy domu ? Czy jest to projekt indywidualny ?


Domek gościnny to budynek o powierzchni 23m2 narysowaliśmy sami inspirując się projektami z Pinteresta - w domku będzie sypialnia, aneks kuchenny oraz łazienka. Na ten domek przeznaczyliśmy budżet około 60 tys. zł.

Nasz docelowy dom o powierzchni około 120 m2 został zaprojektowany dla nas od zera na podstawie naszych wytycznych. Koszt tego domu szacujemy obecnie na 200-250 tys. zł.


Kto będzie w nim mieszkał, czy będzie to dom na wynajem?

Domek gościnny w przyszłości chcielibyśmy wynająć, ale na początku to my będziemy w nim pomieszkiwać, podczas gdy będziemy budować nasz dom.


Jakie będzie wykończenie domu? Czy planujecie np. wstawić tylko używane odnowione meble ?
Planujemy wykończenie w stylu, który określiłabym jako nowoczesny rustykalny. Będzie dużo naturalnych materiałów, ale nie chcemy, aby dom przypominał lepiankę, więc wykorzystamy sporo nowoczesnych rozwiązań - zapewne część wyposażenia będzie z Ikei (pewnie trochę zhackowanej), ale też część chcemy zrobić sami, jak na przykład łóżko czy sofę.


Czy dom budujecie sami czy ekipa ?

Chcielibyśmy jak najwięcej zrobić sami, ale podejmujemy decyzje na bieżąco dla każdego z etapów. Mamy dwoje małych dzieci (starszy ma 2,5 roku, drugi niecałe 2 miesiące), więc nie wszystko co zaplanujemy możemy wykonać. W rzeczywistości sporo prac przy domku gościnnym zleciliśmy, aby jak najszybciej tam zamieszkać, dlatego też koszt jest dość duży. Duży dom będziemy w dużym stopniu robić sami pod nadzorem i wsparciem lokalnych specjalistów.


Jakie będzie ogrzewanie w domu? Czy planujecie fotowoltaikę? panele słoneczne? pompę z wodą? Jakie eko rozwiązania zastosujecie w Waszym domku?

Planujemy takie rozwiązania, ale w prostej formie - zależy nam na nieskomplikowanych rozwiązaniach, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Energię słoneczną chcemy wykorzystywać do ogrzewania wody (kolektor podłączony do zbiornika na wodę - koniecznie o dużej pojemności), myślimy o biogazie oraz wykorzystaniu wiatru. Będziemy ogrzewać kominkiem z systemem dystrybucji ciepłego powietrza, a palić będziemy w nim drewnem z przydomowej hodowli wierzby energetycznej, którą już posadziliśmy. Jest obecnie spora nagonka na spalanie drewna, ale planujemy być zero-emisyjni - palimy tylko wierzbą, która szybko rośnie przy okazji pochłaniając dwutlenek węgla. Poza ekologią chcemy być w jak największym stopniu samowystarczalni.


Kochani dajcie koniecznie znać jak podoba Wam się budowa w tej technologii! Co o niej sądzicie i czy zdecydowalibyście się na taką budowę! 

3 komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. tez tak myślę ze to dużo pieniędzy na tak mały domek

      Usuń
  2. Drogo, ale pewnie wyszło by taniej przy samodzielnym wykonaniu prac. Pytanie też, skąd słoma, glina itp. Jak ktoś ma swoje, to pewnie też obniża koszty

    OdpowiedzUsuń