DOM ZE SŁOMY I GLINY

3 czerwca 2019Dziś dom Luizy i Łukasza! Dom, który zobaczyliśmy w grupie poświęconej ekologii! Od razu wiedzieliśmy, że ten dom musi znaleźć się na naszym blogu, że musimy pokazać Wam tą cudowną budowę i ten mało znaną technologię! Wiedzieliśmy, że tak jak my zainteresujecie się tym EKO DOMEM i chętnie zobaczycie jak wyglądała jego budowa ! 

Zobaczcie jak cudownie Luiza odpowiedziała na nasze pytania i jak fajnie jest żyć bliżej natury, bardziej ekologicznie!Skąd pomysł na budowę domu w takiej dokładnie technologii ?

Razem z mężem wzajemnie się motywujemy żeby żyć zdrowo, w zgodzie z naturą i gdy trafiliśmy w internecie na informacje o naturalnym budownictwie od razu wiedzieliśmy, że to dla nas. Gdy się poznaliśmy postanowiliśmy się przenieść na wieś i kupiliśmy ziemię rolną, więc gdy pojawił się pomysł rzucenia pracy i przeniesienia się na stałe na wieś wybór technologii był oczywisty. Mój mąż Łukasz był na warsztatach u prof. Brzyskiego i przywiózł z nich ogromny entuzjazm i wiedzę na temat wpływu różnych materiałów na nasze zdrowie. Ostatnio dużo się mówi o tym, jak dieta wpływa na nasze zdrowie, a niestety mało kto myśli o swoim domu w kontekście zdrowia.

Jakich materiałów użyliście? Jakich zamierzacie użyć ?

Zarówno domek gościnny, od którego zaczęliśmy budowę, jak i nasz docelowy dom będą zbudowane na szkielecie drewnianym ze ścianami z tzw. gliny lekkiej. Cegły są wytwarzane z mieszanki gliny i słomy i dzięki ich właściwościom takiego domu nie trzeba już dodatkowo ocieplać. Wszystkie tynki również będą gliniane. Cudowne jest to, że takie cegły i tynki można wykonać samemu - jest to proces czasochłonny, ale prosty i bardzo tani - nam zależało na czasie, dlatego zamówiliśmy gotowe. Na dach małego domku przewidzieliśmy blachę, w dużym chcielibyśmy użyć włókno-cementu. Nasze projekty zakładają dach falisty, który jest dość powszechny na wsi, chociaż głównie w starych budynkach czy budynkach gospodarczych. Nam taki rodzaj pokrycia podoba się bardziej niż tradycyjna dachówka  i lepiej wpisuje się w wiejski charakter niż modna blacha na rąbek. Drzwi i okna robimy na zamówienie (drewno, pcv i aluminium), a na podłogach lite sosnowe deski oraz naturalny kamień - zależy nam na wykończeniu wysokiej jakości, chcemy mieć rustykalnie, ale szykownie.

Jaki jest planowany koszt budowy domu ? Czy jest to projekt indywidualny ?


Domek gościnny to budynek o powierzchni 23m2 narysowaliśmy sami inspirując się projektami z Pinteresta - w domku będzie sypialnia, aneks kuchenny oraz łazienka. Na ten domek przeznaczyliśmy budżet około 60 tys. zł.

Nasz docelowy dom o powierzchni około 120 m2 został zaprojektowany dla nas od zera na podstawie naszych wytycznych. Koszt tego domu szacujemy obecnie na 200-250 tys. zł.


Kto będzie w nim mieszkał, czy będzie to dom na wynajem?

Domek gościnny w przyszłości chcielibyśmy wynająć, ale na początku to my będziemy w nim pomieszkiwać, podczas gdy będziemy budować nasz dom.


Jakie będzie wykończenie domu? Czy planujecie np. wstawić tylko używane odnowione meble ?
Planujemy wykończenie w stylu, który określiłabym jako nowoczesny rustykalny. Będzie dużo naturalnych materiałów, ale nie chcemy, aby dom przypominał lepiankę, więc wykorzystamy sporo nowoczesnych rozwiązań - zapewne część wyposażenia będzie z Ikei (pewnie trochę zhackowanej), ale też część chcemy zrobić sami, jak na przykład łóżko czy sofę.


Czy dom budujecie sami czy ekipa ?

Chcielibyśmy jak najwięcej zrobić sami, ale podejmujemy decyzje na bieżąco dla każdego z etapów. Mamy dwoje małych dzieci (starszy ma 2,5 roku, drugi niecałe 2 miesiące), więc nie wszystko co zaplanujemy możemy wykonać. W rzeczywistości sporo prac przy domku gościnnym zleciliśmy, aby jak najszybciej tam zamieszkać, dlatego też koszt jest dość duży. Duży dom będziemy w dużym stopniu robić sami pod nadzorem i wsparciem lokalnych specjalistów.


Jakie będzie ogrzewanie w domu? Czy planujecie fotowoltaikę? panele słoneczne? pompę z wodą? Jakie eko rozwiązania zastosujecie w Waszym domku?

Planujemy takie rozwiązania, ale w prostej formie - zależy nam na nieskomplikowanych rozwiązaniach, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Energię słoneczną chcemy wykorzystywać do ogrzewania wody (kolektor podłączony do zbiornika na wodę - koniecznie o dużej pojemności), myślimy o biogazie oraz wykorzystaniu wiatru. Będziemy ogrzewać kominkiem z systemem dystrybucji ciepłego powietrza, a palić będziemy w nim drewnem z przydomowej hodowli wierzby energetycznej, którą już posadziliśmy. Jest obecnie spora nagonka na spalanie drewna, ale planujemy być zero-emisyjni - palimy tylko wierzbą, która szybko rośnie przy okazji pochłaniając dwutlenek węgla. Poza ekologią chcemy być w jak największym stopniu samowystarczalni.


Kochani dajcie koniecznie znać jak podoba Wam się budowa w tej technologii! Co o niej sądzicie i czy zdecydowalibyście się na taką budowę! 

2 komentarze