POMYSŁY NA STREFĘ RELAKSU W OGRODZIE

23 czerwca 2020
Ogród jest miejscem, który stanowi niejako przedłużenie domu. To kolejne "pomieszczenie", w którym można spędzać czas zarówno w pojedynkę, jak i z rodziną oraz przyjaciółmi. By jednak ogród faktycznie nadawał się do tego typu celów, musi być odpowiednio urządzony.
1.         Własny ogród jako przydomowa strefa relaksu
Do jakich celów służy przede wszystkim ogród? Dla większości osób jest on miejscem, w którym można się zrelaksować, odpocząć po ciężkim dniu spędzonym w pracy, zaczerpnąć świeżego powietrza. Wielu ludzi na co dzień nie ma bliskiego kontaktu z naturą. Podczas wykonywania codziennych obowiązków czy też pracy, jest on znacznie ograniczony. W trakcie przebywania w ogrodzie można natomiast posłuchać śpiewu ptaków, obserwować ich życie, wdychać świeże powietrze. Jednym słowem, można się zrelaksować. W domu bardzo trudno jest o wydzielenie takiej przestrzeni, szczególnie jeśli jego metraż jest stosunkowo mały.

2.         Kilka podstawowych zasad urządzania strefy wypoczynku
By móc w pełni się zrelaksować i cieszyć otaczającą nas naturą, musimy uwzględnić kilka istotnych zasad podczas urządzania ogrodu. Strefa wypoczynku powinna być przede wszystkim odgrodzona od wzroku przechodniów czy też sąsiadów, jeśli mają oni blisko swój dom. Takie poczucie prywatności pomaga w faktycznym zrelaksowaniu się i korzystaniu z przestrzeni bez zbędnego skrępowania. Nie zawsze musimy odgradzać w ten sposób cały ogród, stosując jakiś wysoki płot czy też sadząc rośliny. Czasem możemy zdecydować się jedynie na zasłonięcie wydzielonej przestrzeni relaksu, przy pomocy dostępnych na rynku rozwiązań.

Rolę parawanu i jednocześnie "ściany", mogą pełnić różnego rodzaju rośliny. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie między innymi z kratki, po której mogą piąć się rośliny pnące. Skorzystać możemy również z rozłożystych krzewów czy też wysokich traw ozdobnych. Nie są to aż tak mono odgradzające sposoby jak posadzenie żywopłotu, jednak zapewniają nam poczucie prywatności na własnej posesji.

3.         Zacznij od planu
Strefa relaksu pełni bardzo istotną rolę w ogrodzie, dlatego nie powinna być aranżowana na zasadzie przypadku. Warto stworzyć konkretny plan, który będzie w stanie pomóc nam wykorzystać w pełni przestrzeń.

Plan powinien obejmować między innymi sposób na zapewnienie sobie prywatności. Ponadto musi on również uwzględniać wybór konkretnych mebli i dekoracji. Na tym etapie należy także się zastanowić czy w ogrodzie mają znaleźć się jakieś źródła wody, przykładowo fontanna, mały staw itp.

4.         Pergola, huśtawka, hamak - trzech ogrodowych bohaterów
W dobrze zaaranżowanej strefie relaksu, nie powinno bez wątpienia zabraknąć pergoli. Może mieć ona różnorodny wygląd. Czasem stanowi bardzo rozbudowaną "wiatę", pod którą można się niemalże schować. Jest swego rodzaju zadaszeniem dla mebli ogrodowych i całej strefy wypoczynku. Innymi razy może natomiast stanowić doskonałe miejsce do rozwoju roślin pnących. Pod pergolą niewielkich rozmiarów stosunkowo często ustawia się ławkę, dzięki czemu jest ona schronieniem przed ostrymi promieniami słońca. W Wikipedii można zaznajomić się z taką definicją pergoli: Składa się z dwóch rzędów podpór i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące (Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pergola).

Huśtawka i hamak natomiast są synonimami relaksu. Obecnie huśtawki potrafią mieć naprawdę spore rozmiary, można na nich leżeć, czytać swoją ulubioną książkę. Nie są już tylko i wyłącznie miejscami dla dzieci. Hamak natomiast umożliwia spanie na świeżym powietrzu, łapanie promieni słońca, relaksowanie się. Te dwa elementy tworzą także dodatkowe miejsca dla wypoczynku, gdy przykładowo zapraszamy większą liczbę znajomych.

5.         Meble ogrodowe do strefy relaksu
Meble ogrodowe powinny być wykonane przede wszystkim z materiałów, które będą łatwe w pielęgnacji i odporne na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Poza tym meble te muszą być także stosunkowo szerokie, wytrzymałe, wyposażone w szerokie podłokietniki. Dodatkowo ich uzupełnieniem powinny być poduchy ogrodowe, uprzyjemniające relaks.

Jednym z najpopularniejszych mebli ogrodowych, jest leżak. Pozwala on spędzać czas zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Można go także przenosić w zależności od tego, w jakim miejscu chcemy wypoczywać.

6.         Relaksujące rośliny
Wśród relaksujących roślin zdecydowanie nie może zabraknąć tych, które delikatnie i przyjemnie szumią. W tym celu można zainwestować między innymi w wysokie trawy ozdobne bądź też zdecydować się na posadzenie wierzby. Warto zwrócić swoją uwagę również na duże drzewa takie jak orzech włoski, zapewniające cień, dzięki swojej gęstej koronie. Ponadto takie drzewa zapewniają również darmowy pokarm.

W ogrodzie liczą się również piękne zapachy. Warto zatem posadzić lawendę czy też róże angielskie, wydzielające delikatny i dość słodki zapach. Choć ogród może być ogrodem zaaranżowanym przede wszystkim na przyjemności, warto by znalazły się w nim również krzewy malin czy też borówek, dzięki którym podczas relaksu będzie można również coś smakowitego podjeść. One również wydzielają przepiękne zapachy owoców.

Interesującą rośliną ogrodową jest również katalpa, chroniąca skutecznie przed słońcem, rzucająca sporo cienia. Jak została określona w jednym z artykułów: Katalpa bignoniowa to drzewo o parasolowatej koronie. Niski, gruby pień i rozłożysta korona faktycznie przypominają parasol ogrodowy (Źródło: https://budujemytutaj.pl/catalpa-katalpa-surmia-odmiany-uprawa/).


Wpis gościnny: 

Nazywam się Amanda Bąk i z wykształcenia jestem projektantką ogrodów. Ogród i rośliny to moja pasja! Uwielbiam obserwować naturę i zmiany, jakie w niej zachodzą. Miłość do roślin obudziła się we mnie nagle, jeszcze jak byłam dzieckiem. Od tamtej pory otaczam się nimi nie tylko w domu, ale również w pracy. Posiadam szeroki zakres wiedzy na temat roślinności, ale również jej doboru gatunkowego pod kątem projektu, co przenosi się na tworzenie pięknych krajobrazów. Nie stoję w miejscu, ciągle doskonale swoje umiejętności i śledzę najnowsze trendy, dzięki czemu w stworzonych przeze mnie ogrodach nie ma monotonii. Czas spędzony w ogrodzie sprawia, że się uspokajam, a praca, w której spełniam swoje pasje jest niezwykle przyjemna.  www.linkedin.com/in/amanda-bąk 

Komentarze

Publikowanie komentarza