ILE KOSZTUJĄ ROŚLINY ?

21 sierpnia 2017
Temat może wydawać się błahy jeśli rośliny kupujemy spontanicznie a proces obsadzania działki trwa latami, jeśli jednak jednorazowo chcemy obsadzić swoją działkę, wydatek związany z kupnem drzew będzie spory.


Oczywiście wszystko zależy od tego co i w  jakich ilościach sadzimy. My do obsadzenia swojej 20 arowej działki wybraliśmy  świerki. Zasadzone 3 lata temu mają już całkiem spory przyrost, ale ponieważ powiększyliśmy niedawno działkę część roślin musieliśmy przesadzić a niektóre z nich nie przyjęły się w nowe miejsce. Stąd przegląd roślin, i pomysł na wpis. 

Na początek może wyjaśnienie dlaczego jak u większości sąsiadów … w zasadzie u wszystkich nie mamy posadzonych tuji. Chciałam aby charakter mojej działki nawiązywał do lasu który mamy już za domem, lubię proste kształty i piękno ukryte w prostocie dlatego zdecydowaliśmy się że na naszej działce też tak będzie. Świerki to idealne schronienie dla wiewiórek i płatków, a tych w naszej okolicy nie brakuje, pięknie wyglądają zimą wiem że nie zakrywają działki tak gęsto jak tuje ale mają kilkanaście innych plusów. Jednym z nich jest ich wytrzymałość, na naszym bardzo suchym i piaszczystym terenie iglaki sprawdzają się super. W ciągu tegorocznego dosyć upalnego lata podlewałam je tylko raz, podczas gdy u jednego z sąsiadów 10. arowa obsadzona tujami działka wyglądała jak pustynia,  niestety uschły wszystkie, brak systemu nawadniającego, brak regularności w podlewaniu? Nie wiem, moje trzymają się póki co całkiem nieźle. Miało nie być w ogóle tuji, ale jak wiecie po zdjęciach są trzy, dostaliśmy je w prezencie a ponieważ miały już ponad 2 metry zostały zasadzone przy tarasie.

Na naszej działce mamy 62 drzewa i myślę że na tym się skończy, zdaje sobie sprawę że czas mija a one będą się rozrastać co częściowo zacieni działkę. Nie oszukujmy się świerki są bardziej rozłożyste niż tuje dlatego z czasem zabiorą sporą część działki. A tak przestawia się szczegółowe wyliczenie drzew jakie mamy na działce z ich średnimi cenami. Pisząc średnimi mam na myśli średnią wysokość drzewa ani nie sadzonkę w malutkiej doniczce ani nie drzewo wysokości 1.5 m. Średnią cenę wyliczyłam na podstawie sprawdzenia cen w sklepach budowlanych, centrach ogrodniczych czy portalach aukcyjnych. 


nazwa drzewa
ilość sztuk u nas
średnia cena
Tuja
3
16
Jałowiec
1
16
Cis
1
20
Świerk conica
8
12
Świerk pospolity
13
20
Świerk kłujący ( srebrny) 
16
30
Modrzew
3
20
Sosna
6
15
Brzoza
6
1
Kosodrzewina
5
20

Tył działki obsadziłam pnączami, które w ciągu dwóch lat całkowicie uniemożliwiają mi rozmowę z sąsiadką, co oznacza że spełniły jednak swoją funkcję. Widoczne na zdjęciu pnącze to właśnie nasz winobluszcz, latem pięknie zielony jesienią przemienia kolor swoich liści na mocno czerwony. Winobluszcz zasadziłam za gęsto przez co, co kilka dni należy do przyciąć. Jesienią muszę zlikwidować jego niektóre pnącza. Sadziłam je co ok. 20 cm… teraz po nowej stronie gdzie obsadzam działkę robię to już co metr.Brzozy to wielki sentyment i miłe wspomnienia z dzieciństwem spędzonym w brzozowym lesie nad Bugiem. Ich koszt jest bardzo mały, sadzonki na portalu OLX można kupić już za 40 groszy, ta nasza widoczna na zdjęciu to podarunek od miasta na akcji związanej z segregacją odpadów, biedaczka została jeszcze zjedzona przez konia i na siłę mu wyrwana.

Mamy tez z przodu niewymienione w tabeli owocówki, posadziłam je tylko i wyłącznie ze względu na dobro owadów, już teraz na wsi mało kto ma owocowe drzewka. Nasze ogrody to kostka, tuje i idealnie przystrzyżona trawa. A dłuższa trawa i kwitnąca koniczyna to tak samo jak kwitnące drzewko owocowe raj dla owadów. Kupiłam dwie ozdobne śliwki, koszt 50 zł za sztukę, niestety jedna się nie przyjęła, po jednej: śliwce, jabłonce, gruszy, wiśni i czereśni. Myślę że na tak słabej ziemi jaką mamy owoców na nich nie będzie, ale jeśli pomogą owadom to uważam że ich rola będzie spełniona. Za owocówki płaciłam 10 zł za sztukę a kupiłam je w sklepie ogrodniczym.

Przód działki obsadzony mam swoim kolejnym wspomnieniem z nad Bugu, przy domku w którym mieszkaliśmy we Fronołowie całe lato rosły Budleje. Budleja Dawida to szybko rosnący krzew ozdobny o pięknych różowych kwiatach.  


W trzech donicach umieszczonych na werandzie posadziłam wolno rosnący świerk conica. Jest nieduży, jego przyrost mały więc przez całe lata będzie mógł sobie tam spokojnie mieszkać. Jego średnia cena to 12 zł, mi tak samo jak śwerki udało mi się je kupić po 5 zł.  
Jeśli już mowa o akcjach EKO jakie organizują miasta w całej Polsce. Na naszej działce jest aż 6 świerków które dostałam za oddanie sprzętu eklektycznego. Także jest to na pewno jakiś sposób na zaoszczędzenie a przy okazji na naukę prawidłowej segregacji. Świerki na naszej działce posadzone są na dłuższych jej końcach – boki 50m. Posadziłam je na przemian i już widać że te srebrne rosną nieco szybciej. Sadzone w odległości na oko… przecież jeśli chce stworzyć na działce leśne warunki nie mogę nic mierzyć, nie mają żadnego specjalnego podłoża.  


Świerk to cena od 12 do 50 zł, nie wiem jak to się stało że ja swoje kupiłam za 5… to był przypadek. Miały już wysokość ok. 60 cm a cena w tym rozmiarze na pewno kilkukrotnie przewyższa 5 zł. Przyjęły się prawie wszystkie, znaczy przyjęły się wszystkie aż do momentu powiększenia działki i przesadzenia ich w nową lokalizację. Dwa ze świerków kujących padły. I tu wyruszyć musiałam na poszukiwania drzew w podobnym rozmiarze, aby w przyszłości nie różniły się wielkością.
Brakujące chore i  wysuszone drzewa musiałam wymienić i posadzić nowe, ponieważ wyjeżdżam na bardzo długi urlop, musiałam zrobić to jeszcze w sierpniu.


Nie ma jasnej odpowiedzi na to gdzie kupić rośliny, targi ogrodnicze, sklepy czy targowiska.  Ceny są zróżnicowane, a promocje co kilka dni się zmieniają. Na całkowite obsadzenie swojej działki wydałam ok 400 zł za  tą cenę można kupić ok  25 tuji ... 


15 komentarzy

 1. ooo tez mam tą kartę, mam ją jakieś 3 miesiące

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bo to dobry wybór :) u nas sprawdza się idealnie

   Usuń
 2. Ja mam u siebie pół na pół - trochę tuji (thui? :)) trochę świerków. Jakby nie było - świerki nigdy nie podlewane i rosną jak głupie. O tuje trzeba zadbać, podlać, nawozem podsypać. Dobrze, że posadziłaś daleko od płotu - ja dałem tylko 0,5m :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie u nas ta odległość wynosi około metra a i tak boje się że jest za mała

   Usuń
 3. Rozumiem i wiem że wydam majątek na tuje :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli chcesz obsadzić całą działkę, będzie to spory wydatek

   Usuń
  2. duszekmestre26.06.2018, 07:11

   Niekoniecznie :) Ja znalazłem tuje po ok 2zł za 80cm. Zamówiłem ich ponad 200. Nie jest to aż tak wielki koszt. I też rosną :)

   Usuń
 4. ja mam pytanie o winobluszcz, czy ogrodzenie z siatki wytrzyma ciężar rozrośniętej rośliny? Czy ten wasz jest zimozielony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak ten nasz jest zielony, stale po każdym prawie deszczu go przycinam a jesienią jak liście opadną będę musiała chyba połowę usunąć... bo siatka się wygina

   Usuń
 5. Ja mam taką mini działeczkę i kiepskich sąsiadów po prawej, więc zmuszona byłam działać szybko i mam tuje, ale ten winobluszcz u Ciebie jest boski. Tak właśnie zrobię, jak się pobuduję. Bo to bardziej naturalne i piękniejsze. Świetny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie się udało kupić 20 szt. tui szmaragd za 100 zł (czyli 1 szt. za 5 zł:)prosto od plantatora

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna czereśnia to za mało , one są obcopylne i nie będą owocować jeśli w sąsiedztwie nie będzie drugiej z tego samego gatunku , tak jak borówki :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za znak :) od czasu napisania tego tekstu już dosadziliśmy jedną :)

   Usuń