OD CZEGO ZACZĄĆ BUDOWĘ?

13 września 2017Od czego zacząć budowę domu? Jak się do tego zabrać? Czy wszystko naprawdę musimy zrobić sami? Ile się czeka? I czy biurokracja jest tak straszna jak o niej mówią? To wszystko niżej. Podane czasy i terminy jak zwykle dotyczą naszej  budowy i naszego okresu oczekiwania. DZIAŁKA. Co oznacza działka? Dla każdego jest to coś innego, dla niektórych działka to 5 arów dla innych 30. Nasza działka w momencie budowy miała 10 arów, po roku mieszkania w swoim domu, udało nam się dokupić działkę obok, zatem teraz jest to już 20 arów. Wielkość naszej działki to 20 na 50 metrów, po dokupieniu drugiej i ogrodzeniu jej całość to 40 na 50 metrów. Wielkość jak zwykle ma znaczenie, jeśli lubimy mieć swój ogródek, chcemy mieć osobny garaż, domek na narzędzia i plac zabaw dla dziecka, działka 5 arowa może okazać się zbyt mała. 

Po sukcesie znalezienia tej idealnej, lub bliskiej ideałowi udajemy się do notariusza, do którego donosimy szereg wymaganych dokumentów ( zazwyczaj zobowiązana jest do tego osoba sprzedająca działkę, ponieważ to ona ma dostęp do tego czego wymaga notariusz) wizyta u notariusza, to około 30 min czytania dokumentu oraz kilka tysięcy złotych opłaty. Sama oplata za kupno działki uzależniona jest od jej ceny oraz opłaty jaką pobiera notariusz za wykonaną usługę. Mamy już akt notarialny? Idziemy po szampana i zabieramy się za przyłączenie mediów. Działka która kupiliśmy miała kanalizacje w ulicy co oznaczało koszt około 6 tysięcy i zamówienie koparki celem podciągnięcia kanalizacji do działki. Identyczna sytuacja jest z prądem, należy udać się do zakładu energetyki i załatwić przyłącze. Jeśli już to załatwimy to czas na ważne sprawy czyli…

MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO  

Kolejnym punktem nie jest to kupno katalogu z projektami i wybieranie tego co nam się podoba. To często popełniany błąd przy całym procesie budowy. Ważniejsze od tego jaki dom nam się podoba jest to jaki dom możemy wybudować na naszej działce. MPZP  który dostaniemy w gminie to nie tylko określenie tego, że nasz dom może stać  cztery metry od granicy działki, to szereg zapisów które określają nam np. wysokość budynku, szerokość, to jaką powierzchnię zabudowy może mieć nasz dom, jaki dach musimy wybrać. Nie zawsze MPZP  będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom o domu. My np. chcieliśmy wyższy budynek ale nasze warunki określają maksymalną wysokość, którą jest 7 metrów. MPZP określają także to ile minimalnie metrów od drogi oddalony musi być nasz dom. U nas jest to aż 15… i takim oto sposobem nasz dom stoi na samiutkim środku działki. Całe szczęście, że nie mieliśmy w MPZP zapisu jak w sąsiedniej gminie, o wymogu czterospadowego dachu i określonego koloru elewacji. O MPZP zapytać warto nawet przed kupnem działki. Gmina ma miesiąc na wydanie MPZP a jego koszt to około 200 zł. ( cena uzależniona jest od ilości stron)

Mamy już MPZP? To odpowiedni  moment na szukanie projektu, przecież wiemy już jaki musi być! Adaptacja projektu do naszych wymagań, w przypadku kupna gotowego projektu i zmian w nich to oczekiwanie na zmiany jakie wprowadza nam projektant, (często zdarza się że jest nim nasz kierownik budowy), na te zmiany czekać możemy około 2 miesięcy. Nie w każdym miejscu są stworzone plany zagospodarowania, potrzebujemy wtedy od gminy… 


( Wypis i wyrys z MPZP można zamówić w gminie za opłatą, są to informacje publiczne i dlatego wystarczy znaleźć plan na BIPie danej gminy, znaleźć własną działkę i jej przeznaczenie. ) 

WARUNKÓW ZABUDOWY w warunki wpisujemy dane jakie będzie miał nasz wymarzony dom i czekamy na akceptację gminy, aby określić WZ musimy mieć  pierwszą mapkę.

MAPKA ZASADNICZA to rzecz którą załatwić musimy sami we własnym zakresie w dziale Kartografii i Geodezji znajdującym się w Starostwie. Przeważnie wydawana jest w skali 1:1000 a czas oczekiwania na nią wynosi około dwóch dni. Mapy te są bardzo rzadko aktualizowane. 

Kolejny krok to …

MAPA DO CELÓW PROJEKTOWYCH to z tego co pamiętam koszt około 500 zł, mapa przygotowana zostaje przez geodetę, którego wybraliśmy. Nanosi on na mapę sąsiadujące z nami działki oraz wszystkie linie kanalizacyjne energetyczne i inne. Geodeta lub my, przekazujemy mapę do Starostwa gdzie zostaje przez urząd sprawdzona. Mapa jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę.

WNIOSEK O POZWOLENIE NA BUDOWĘ jego wór znajdziemy w Internecie. Wniosek składa się po skompletowaniu dokumentacji. Urząd w ciągu 60 dni powinien wydać nam decyzję, jeśli wystąpią dodatkowe nieoczekiwane sprawy z pewnością zostaniemy o nich listownie poinformowani. Jeżeli w naszym wnioski spełniliśmy warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania, nie powinno być żadnych problemów. 

CO NALEŻY DOŁĄCZYĆ DO WNIOSKU O POZWOLENIE NA BUDOWĘ? 

 • cztery egzemplarze projektu budowlanego ( już po wszelkich poprawkach i naszych zmianach)
 • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, czyli nasz akt notarialny potwierdzający kupno działki
 • wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i sąsiednich ( dokument załatwia się w Starostwie i jest on płatny)
 • warunki techniczne dostawy mediów ( w zależności, gaz, energia, kanalizacja) 
 • zaświadczenie o wpisie projektanta na listę jej członków, aktualnym na dzień opracowania projektu.

Każdy z naszych sąsiadów otrzyma informację o rozpoczynanej przez nas inwestycji, gdy decyzja się uprawomocni składamy w starostwie informacje o rozpoczęciu prac. Czas oczekiwanie na decyzje uzależniony jest od wielu czynników i wynosi on od 1 do 4 miesięcy.

CO DALEJ? LUB CO WCZEŚNIEJ?

Większość opisanych formalności, może załatwić za nas nasz kierownik budowy. I tak właśnie było w naszym przypadku. W urzędzie pojawiłam się raz, załatwiał wszystko na początku budowy i na samym końcu, przy odbiorze budynku. Przed składaniem dokumentów, warto zrobić rozeznanie w ekipach murarzy lub firm. Nasz murarz ma zajęte terminy na około rok. Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy (październik) po dwóch miesiącach od złożenia dokumentów (sierpień) murarza szukaliśmy kilka miesięcy wcześniej ( marzec ) a kierownika budowy w momencie projektowania domu ( lipiec) 

Warto zapytać w gminie czy na nasza działka nie jest objęta ochroną konserwatorską, co oznacza konieczność przeprowadzenia przez archeologów prac. Archeolog na działce to  często maksymalnie 3-4 dni, ale pamiętać należy że to my za nie płacimy. Nie działa to w drugą stronę, jeżeli zostanie znaleziony np. złoty pierścionek nie jest on nasza własnością.


(Co do ochrony konserwatorskiej, to takie informacje są także w planie lub warunkach zabudowy i dotyczą nie tylko archeologa, ale również jest tam informacja o położeniu działki w układach ruralistycznych, co również może mieć wpływ na formę i wykorzystane materiały wykończenia planowanego budynku.)

Znajdź ekipę, która postawi Twój dom. Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 


32 komentarze

 1. Proszę o uzupełnienie informacji czy MPZG dostaje się od ręki? Czy od uzyskania zgody na budowę jest jakiś określony czas w przeciągu którego należy rozpocząć budowę

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, super wpis! My jesteśmy świeżo po zakupie działki i uzyskaniu WZ. Zaraz zabierały się za formalności. To będzie długa droga :P choć to pikuś przy samej budowie :D mam tylko pytanie, koszt 6 tysięcy złotych za wykonanie pryłącza wodno-kanalizacyjnego co właściwie w sobie zawiera? Także projekt owego przyłącza? Z góry dziękuje za rozjaśnienie :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak w tym koszcie był projekt, sprzęt czyli koparka, oraz potrzebne materiały.

   Usuń
 3. Super! Już wszystko jasne :) dzięki wielkie! a jak z kosztem prądu (skrzynka)? I z kosztem gazu? (o ile macie takie przyłącze)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety gaz jest około 10 km od nas więc nie ma takiej możliwości, a kosztu skrzynki nie pamiętam, ale jako jedyni mamy skrzynkę wszystkie domy dookoła mają kabel.

   Usuń
 4. Hmm mogłabyś jeszcze napisać jak to jest. Najpierw kupuje działkę a później sprawdzam czy mniej więcej wybrany dom może na niej stać? Czy można najpierw to sprawdzić?

  OdpowiedzUsuń
 5. hej! jasne można wcześniej sprawdzić trzeba udać się do gminy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopowiem, że archeolog na działce to przede wszystkim nie tyle dokumentacja w trakcie, co pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Aby je uzyskać złożyliśmy wniosek oraz mapę do celów opiniodawczych i czekaliśmy miesiąc. Tak więc warto ten czas sobie dołożyć + dodatkowe koszty, jeżeli jest działka w strefie, tak jak była nasza. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, na początek ogromne słowa uzania za wystrój, dokładnie taki jak lubię :) Cieszę się zatem, że tur trafilam :) a moje pytanie na początek: domek jest śliczny i wlasnie super, że maly, takiego projektu poszukujemy, czy możecie zdradzic jaki to projekt ? pozdrawiam, Kasia

  OdpowiedzUsuń
 8. Super bardzo dobrze mi się czyta takie artykuły. Najważniejsze że jesteście szczęśliwi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za pomocny artykuł. Jak widać budowa domu to czasochłonna inwestycja. Dużo trzeba pozałatwiać. No ale jak chce się mieć własny dom to warto "się nachodzić". ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale świetne zdjęcie! :)
  Gratuluję talentu do pisania, tworzysz genialne teksty, które czyta się z wielką przyjemnością. Do tego są nasycone ogromem wiedzy i ważnych informacji.
  My mieliśmy największy problem z prądem, od początku do końca. Sen z powiek zabierał mi temat gniazdek w domu. Na szczęście w odpowiednim momencie trafiliśmy na specjalistę, który rzetelnie nam podpowiedział kilka rozwiązań. najbardziej jestem zadowolona z gniazdek blatowych w kuchni - mistrzostwo świata!

  OdpowiedzUsuń
 11. Artykuł stracił trochę na aktualności bo z tego co czytałam, wynika, że od początku bieżącego roku nie jest już wymagane pozwolenie na budowę domu, a wymagane jedynie poinformowanie odpowiednich organów o fakcie budowy domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. absolutnie nie. można budować się na zgłoszenie i na pozwolenie o budowie, jak najbardziej tekst jest aktualny. Sami jestesmy przed pozwoleniem a budowę.

   Usuń
  2. A będziecie na tym pozwoleniu budować nowy dom czy rozbudowywać istniejący?

   Usuń
  3. nie, nie na istniejącym bo sprawa jest zamknięta dom oddany, staramy się o nowe pozwolenie

   Usuń
 12. Hejka, ja miałam strasznie duży problem z doborem odpowiedniej hurtowni z materiałami budowlanymi. Ostatecznie szukając w internecie i pytając ludzi postawiłam na msm z Wrocławia. Zależało mi głównie, aby wycena była indywidualna i LUDŹKA. Finalnie wszystko potoczyło się świetnie, sprawnie i dość dobrze cenowo. Polecam ich

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo przydatny wpis. Warto też pomyśleć już na początku o wynajmie maszyn budowlanych. Jesteśmy właśnie z żoną na początkowym etapie budowy, a już wybraliśmy firmę. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy i pomocny wpis. :) Budowa domu na pewno nie jest łatwa, ale warto zainwestować swój czas i pieniądze, by stworzyć coś własnego już na lata. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam mam pytanie czy mpzp dostępny na bip jest to ten sam plan który w urzędzie dostępny jest za opłatą? Czy w urzędzie miasta dostanę jakąś wersję " rozszerzoną " ? Pozdrawiam ;) super blog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak z tego co wiem on jest płatny, u nas go nie ma więc bliżej w temacie nie pomogę.

   Usuń
 16. bardzo ciekawy wpis

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam pytanie, gdy składa się wnioski o warunki przyłączy, nie trzeba mieć planu zagospodarowania działki? Otrzymałem działkę w formie darowizny, projekt domu jeszcze nie jest gotowy, a chciałbym złożyć już wnioski do zakładu energetycznego i wod-kan, którzy taki plan wymagają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzeba zapytać na miejscu - ponieważ my składaliśmy wnioski jak już była wydana decyzja o pozwolenie na budowę ale wydaje mi się że można wcześniej bo na wcześniejszej budowie mieliśmy wodę itd kilka lat przed budową

   Usuń