OPASKA Z PŁYT BETONOWYCH

9 kwietnia 2018


Opaskę dookoła naszego domu postanowiliśmy wykonać sami, a do jej stworzenia użyliśmy betonowych płyt i obrzeży.

Dlaczego do wykonania opaski wybraliśmy betonowe płyty? Chcieliśmy my uzupełnić architekturę budynku i estetycznie odciąć dom od ogrodu. Płyty pasowały nam też kolorystycznie, nawiązują kolorem do okien, dachu i płytek jakie mamy na werandzie. Nie chcieliśmy aby opaska połączona w przyszłości z wjazdem i chodnikiem, zdominowała otoczenie. Płyty tworzą całość z naszą elewacją i świetnie łączą się z tynkiem mozaikowym jaki mamy położony na cokole.


Opaskę dookoła naszego domu postanowiliśmy wykonać sami, a do jej stworzenia użyliśmy betonowych płyt i obrzeży.

Dlaczego do wykonania opaski wybraliśmy betonowe płyty? Chcieliśmy uzupełnić architekturę budynku i estetycznie odciąć dom od ogrodu. Płyty pasowały nam też kolorystycznie, nawiązują kolorem do okien, dachu i płytek jakie mamy na werandzie. Nie chcieliśmy aby opaska połączona w przyszłości z wjazdem i chodnikiem, zdominowała otoczenie. Płyty tworzą całość z naszą elewacją i świetnie łączą się z tynkiem mozaikowym jaki mamy położony na cokole.
Opaska to ochrona cokołu i fundamentu, nasza jak w przypadku najczęstszych realizacji z kostki brukowej połączona zostanie z chodnikiem.  Jeśli chodzi  o wymiary naszych płyt to 35x35x7 cm wiele jest opinii co do szerokości  opaski… tak samo jak wiele jest opinii na temat tego z czego powinno się ją robić. Często stosowana jest szerokość od 40 do 60 cm u nas razem z obrzeżem jest to 38 cm. Aby dało się wykorzystać opaskę jako chodnik powinna mieć minimum 80 cm.

Koszt wykonania takiej opaski przy wielkości naszego domu to - 1500 zł ( robocizna )

Pamiętajcie oczywiście, że to co opisujemy na blogu to nasz sposób wykonania a nie super świetna porada! Żadne z nas nie jest z wykształcenia inżynierem, budowlańcem lub magistrem super wiedzy.

Co do kładzenia samej opaski przez nas – zachowaliśmy identyczne wytyczne jak przy opasce wykonanej z kostki brukowej. Najważniejsze to to aby zachować delikatny spadek opaski (oczywiście w stronę działki nie domu) taki spadek to 1-2% spadek ten w przełożeniu na szerokość naszych płyt to dosłownie kilka milimetrów co oczywiście jest nie zauważalne dla oka.  Sam spadek potrzebny jest do kierowania wody w odpowiednią stronę tak aby jej nadmiar nie gromadził się przy ścianie naszego domu.

Całość prac rozpoczynamy od wykonania odpowiedniego wykopu w naszym przypadku wykop wynosił około 30 cm. W warstwie wierzchniej było już troszkę nawiezionej przez nas lepszej gleby. Wykop dotyczył także obrzeży, ale tutaj był już większy ponieważ samo obrzeże jest dosyć wysokie. Obrzeża jakie wykorzystaliśmy u siebie mają wymiar 6/20/100 cm zatem wykop był konkretniejszy. Obrzeża nie powinny wystawać! – muszą być umieszczone idealnie na tej samej wysokości do płyta. Nie osadzaliśmy ich na zaprawie cementowej, ale na samym piasku. Będziemy używać tego samego zestawu przy układaniu wjazdu na działkę i wtedy oczywiście zaprawa zostanie użyta.
Miejsce gdzie kładliśmy płyty zostało wysypane piaskiem leśnym i za pomocą 
(domowej konstrukcji) ubijaka, dokładnie je utwardzono. 
Fugi między naszymi płytami uzupełniliśmy piaskiem. Pozostaje pytanie – czy nie boimy się, że opaska ułożona na piasku się rozejdzie ? – nie, nie boimy się.


Odrobina o materiale jakiego użyliśmy – zarówno płyty jak i obrzeża dostępne są w każdym sklepie budowlanym. My nasze oglądaliśmy w Castoramie. Koszt płyty waha się od 5.40 zł do 6 zł za sztukę, różni sprzedawcy oczywiście do tego kosztu doliczają, bądź nie koszt dowozu. Ceny obrzeży to ok 9 zł za sztukę. Całkowity koszt materiału na opaskę ( bez piasku )  to 1600 zł. 

Monika 

19 komentarzy

 1. Bardzo ładnie to wygląda, tak klasycznie:) Super, że wrzuciłaś zdjęcia etapami. Na pewno to ułatwi innym prace. Mnie zapewne też, bo również planuje robić opaskę. Możliwe, ze od gapię i wykorzystam tą samą płytę betonową :D Jest naprawdę ładna! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. płyta sprawdza się super więc polecam :)
   - Monika

   Usuń
 2. a jaki tynk mozaikowy macie na cokole?

  OdpowiedzUsuń
 3. a jaki tymk macie na cokole?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy płyty użyliście również na schodach? Jeśli tak, to jak z ich śliskością?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy folia kubełkowa została zakończona listwą ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy po 2 latach płyty się porozchodziły czy wyglądają jak w dniu położenia? pytam bo zamierzam podobne płyty tym samym sposobem położyć wokół domku letniskowego.pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. płyty wyglądają identycznie, tak samo kładliśmy je teraz w altanie :)

   Usuń
  2. czy moge zobaczyc jak wgladaja te płyty w altanie, na wiekszej powierzchni ?

   Usuń
  3. tak - w poście o metamorfozie garażu

   Usuń
 7. Podoba mi się taki domek letniskowy :) Noszę się z zamiarem budowy takiego maałego domku z drewna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. trzymam kciuki za budowę takiego domku letniskowego <3

   Usuń
 8. Jaki rozmiar płyty? Jakiej firmy?

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, można poznać szczegóły tego ubijaka "domowej konstrukcji"?

  OdpowiedzUsuń