WASZE PYTANIA O PRAWO BUDOWLANE - 35M2

27 lutego 2019
Na naszym Facebooku opublikowaliśmy post pod którym mogliście zadawać pytania związane z budowaniem domków/ budynków gospodarczych do 35m2.  W tekście niżej prezentujemy odpowiedzi na wszystkie pytania jakie otrzymaliśmy.Witam mam pytanie: budynek do 35m2 można postawić do wysokości 5m z dachem 2 spadowym, czy na "poddaszu" można zrobić dodatkowa przestrzeń użytkowa, trzeba to gdzieś zgłaszać ze jest dodatkowa powierzchnia użytkowa oprócz tej na dole, czy to już nie będzie budynek na zgłoszenie?


Maksymalna wysokość 5 m przy dachach stromych dotyczy tylko altan działkowych budowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jeśli chodzi o inne budynki o powierzchni do 35 m2 budowane na zgłoszenie, np. budynki gospodarcze czy letniskowe, to prawo budowlane nie wprowadza ograniczeń co do ich wysokości. Natomiast wymagania w tym zakresie mogą znajdować się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Właśnie w planach miejscowych często są zapisy dotyczące maksymalnej wysokości budynków.

Budynki gospodarcze i letniskowe budowane na zgłoszenie muszą być parterowe, tzn. że nie mogą mieć poddasza z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Taki budynek z poddaszem użytkowym wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast w budynku budowanym na zgłoszenie możemy zrobić np. antresolę.


My mamy pytanie: Mamy wybudowany już taki budynek i jest on ocieplony, ocieplenie wychodzi poza obrys i budynek ma teraz w środku 35m2 a licząc po zewnętrznej krawędzi ma prawie 39m2. W zgłoszeniu do starostwa opisaliśmy, że będzie to budynek ocieplony styropianem. Co mam teraz zrobić? Czy muszę zgłaszać, że ma on więcej metrów? Czy muszę to opisać gdzieś? Czy taki budynek w ogóle ktoś odbiera ?

Budynek gospodarczy czy letniskowy budowany na zgłoszenie nie jest odbierany przez nadzór budowlany. Do użytkowania takiego budynku można przystąpić zaraz po wybudowaniu.

Jeśli część robót wykonano inaczej niż zostało w skazane w zgłoszeniu, to doszło do pewnego rodzaju samowoli budowlanej i jej legalizacja może nastąpić w postępowaniu przed organem nadzoru budowlanego.


To ja mam jeszcze jedno pytanie - czy jest jakiś czas na ukończenie takiej "budowy " ? Czy mogę to budować w nieskończoność aby nie wołać nikogo do sprawdzenia czy już wybudowałam, w sensie geodety? I właśnie najważniejsze - jak zakończyć taką budowę na zgłoszenie?

Roboty trzeba rozpocząć w ciągu 3 lat od daty podanej w zgłoszeniu jako termin rozpoczęcia budowy. Jeśli nie rozpoczniemy budowy w ciągu 3 lat i chcemy nadal wybudować budynek, to musimy ponownie zgłosić budowę. Natomiast jeśli już rozpoczniemy budowę, to zgłoszenie nie traci ważności niezależnie od tego, jak długo będzie trwać ta budowa.

W przypadku zwykłego zgłoszenia zakończenie budowy nie wiąże się z żadnymi formalnościami związanymi z odbiorem budynku. Nie musimy zawiadamiać nadzoru o zakończeniu budowy, nie musimy zlecać geodecie wykonania inwentaryzacji powykonawczej (nie dotyczy to sytuacji, kiedy urząd przyjmujący zgłoszenie nakazał wykonanie tej inwentaryzacji). Mówię tutaj o przepisach prawa budowlanego. Natomiast oprócz obowiązków wynikających z prawa budowlanego, mamy też obowiązki wynikające z innych przepisów, dotyczące np. spraw podatkowych albo zgłoszenia zmian w ewidencji gruntów i budynków.


Jakie wymagania musi spełnić dom żeby można go przekształcić na mieszkalny?


Tych warunków jest wiele. Musi być zgodny z wymaganiami przepisów stawianymi budynkom mieszkalnym, czyli na przykład musi być wyposażony w odpowiednie instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną, centralnego ogrzewania), ale nie jest to jedyny warunek. Musi też być zgodny z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy na danym obszarze nie obowiązuje plan miejscowy.

Przy przekształcaniu budynku letniskowego na mieszkalny jednorodzinny mogą też pojawić się inne problemy. Spotkałam się z interpretacją, że w takim przypadku nie dochodzi do zmiany sposobu użytkowania i dlatego nie da się takiego budynku przekształcić. Czy to jest słuszna interpretacja – można by długo na ten temat dyskutować. Natomiast myślę, że warto mieć świadomość, że takie problemy mogą się pojawić.

I ostatnia rzecz – trzeba dopełnić formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania, czyli albo dokonać zgłoszenia albo uzyskać pozwolenie na budowę. Rodzaj formalności zależy m.in. od tego, czy przekształcenie wiąże się z jakimiś robotami budowlanymi. Z tym że zmiana sposobu użytkowania nie będzie możliwa, jeśli budynek nie spełni wymagań przepisów stawianych budynkom mieszkalnym.


Jaka musi być minimalna powierzchnia działki?


To zależy od tego, jaki budynek chcemy wybudować.

Na przykład w przypadku budynku letniskowego na zgłoszenie możemy wybudować taki budynek, jeśli liczba obiektów na działce nie przekracza jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Czyli jeśli mamy działkę mniejszą niż 500 m2 budowa takiego budynku wymaga już pozwolenia na budowę.

Natomiast przy budynkach gospodarczych wymóg jest taki, by liczba obiektów podanych w przepisie (czyli nie tylko budynków gospodarczych, ale też np. garaży) nie przekroczyła dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Czyli na działce mniejszej niż 500 m2 możemy na zgłoszenie wybudować jeden z obiektów wskazanych w tym przepisie.


Jak podłączyć media prąd i wodę do takiego domu letniskowego lub gospodarczego


Tak samo jak do każdego innego. Trzeba wystąpić do zarządcy sieci o warunki przyłączenia, dopełnić formalności związanych z budową przyłączy (zgłoszenie lub po spełnieniu pewnych warunków bez zgłoszenia) i wybudować te przyłącza.

W przypadku np. prądu zakłady energetyczne zazwyczaj formalności załatwiają we własnym zakresie. Natomiast przy wodzie i kanalizacji zwykle trzeba samemu dopełnić formalności.

Co ważne – do formalności związanych z budową przyłączy musimy zatrudnić projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, bo zarówno przy budowie na zgłoszenie jak i bez zgłoszenia potrzebny jest projekt zagospodarowania działki wykonany przez tego projektanta.


W jakim czasie od zakończenia prac można dokonać przekształcenia na mieszkalny?


Nie ma tutaj żadnych wymogów czasowych. Trzeba tylko mieć świadomość, że aby przekształcić taki budynek, trzeba spełnić szereg warunków i dopełnić formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania (zgłoszenie lub pozwolenie na budowę).


Czy można legalnie mieszkać cały rok w domu letniskowym?


Nie. Budynek letniskowy, czyli np. budowany na zgłoszenie budynek rekreacji indywidualnej, to formalnie budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku.


Czy można postawić jeden budynek 35m2 obok drugiego?


Zarówno budynek letniskowy jak i gospodarczy budowany na zgłoszenie musi być wolno stojący. Oznacza to, że nie może być połączony z innym obiektem budowlanym, czyli np. z drugim budynkiem. Ale przepisy nie określają, jaka powinna być odległość między tymi obiektami. Więc jeśli tylko spełniony jest warunek dotyczący maksymalnej liczby obiektów na określonej powierzchni działki, to mogą stać dwa takie budynki obok siebie pod warunkiem, że się nie stykają.


Czy można wykonać płytę fundamentowa lub standardowe fundamenty pod taką budowę

Ze względów konstrukcyjnych nawet trzeba. Budynek budowany na zgłoszenie może być w dowolny sposób posadowiony. To, że nie można w takim budynku wykonać tradycyjnych fundamentów jest mitem, nie mającym zupełnie pokrycia w przepisach.


Na Wasze pytania odpowiedziała Magda z bloga oprawiebudowlanym.pl

32 komentarze

 1. Czy dom na zgłoszenie do 35m2 może mieć piwnicę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie może.

   Usuń
  2. A dlaczego nie? W przepisach nie mogę tego znaleźć

   Usuń
  3. Ponieważ piwnica uznana jest za kondygnacje

   Usuń
  4. W katalogu obiektów, które wymagają zgłoszenia (Art. 29 pkt 1 ust. 2a) PB) Ustawodawca wskazał: "wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki". Parterowy tzn., że ma posiadać max. jedną kondygnację nadziemną (poddasze użytkowe jest kondygnacją a więc odpada, antresola nie ograniczona przegrodami pionowymi jest dopuszczalna). Przepis literalnie nie stanowi o tym, że budynek musi być jednokondygnacyjny i bez podpiwniczenia - bo pewnie byłby tak napisany. Nie bez znaczenia jest także to, że kondygnacja podziemna (piwnica) nie jest wliczana do powierzchni zabudowy.

   Usuń
  5. Znalazłem gdzieś informację że pomieszczenia poniżej 1,9m nie stanowią kondygnacji a w budynkach na zgłoszenie jest dopuszczalne pomieszczenie techniczne to znaczy przeznaczone na piec, instalacje wodną itd. Oznacza to że jeśli twoja "umownie piwnica" nie będzie przekraczać wysokości 1,9m i zostanie w zgłoszeniu odpowiednio nazwana czyli pom. techniczne to można ją mieć.
   Jeśli coś pokręciłem niech ktoś poprawi.

   Usuń
 2. a ja mam pytanie co do maksymalnej wysokości antresoli oraz poddasza nieużytkowego oraz co w sytuacji gdy poddasze spełnia wszystkie wymogi poddasza użytkowego, jednak jego wysokość jest mniejsza niż 190cm

  OdpowiedzUsuń
 3. >> Czy można legalnie mieszkać cały rok w domu letniskowym? Nie.
  Czy są jakieś konsekwencje prawne mieszkania cały rok? Jak zdefiniowany jest "okresowy wypoczynek"? Jakie jest orzecznictwo w tym temacie? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na działkach Rod zarząd wypowiada dzierżawę działki. Na Twojej własnej nic Ci nie są w stanie zrobić.

   Usuń
 4. ile może być budynków do 35m2 na jednej działce? poza limitem 1szt na każde 500m2, czy są inne ograniczenia? jeśli mam działkę 5000m2 to mogę postawić 10 domków pod wynajem?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Czy w projekcie domku do 35 m może być zawarty rysunek schodów na anteresolę?

  OdpowiedzUsuń
 6. Co należy zrobić jeśli chce się przekształcić poddasze nieużytkowe na użytkowe? Czy zmiana domku z letniskowego na mieszkalny wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy do budowy domku 35m2 potrzebny jest geodeta?

  OdpowiedzUsuń
 8. na wsi w gospodarstwie rolnym nie trzeba juz zglaszac budowy budynku gospodarczego. Ale czy takim budynkiem moze byc np domek modulowy albo kontenerowy itp.? Czy musi to byc typowy murowany budynek...

  OdpowiedzUsuń
 9. na wsi w gospodarstwie rolnym mozna postawic budynek gospodarczy do 35m2 bez zgloszenia ale czy takim budynkiem moze byc np domek modulowy kontenerowy mobilny itp czy musi to byc typowy murowany budynek

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam pytanie czy dom z drewna o wymiarach 5x7m i dachu dwu spadowym nie przekraczającym w najwyższym punkcie budynku 5 metrów z poddaszem użytkowym można wybudować tylko na podstawie zgłoszenia czy trzeb mieć wszystkie pozwolenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgłoszenie. Wymiar musi być po zewnętrznym obrysie

   Usuń
 11. jak wyglada zameldowanie w takim budynku? czy do zameldowania np lokatorów musi on byc pszemieniony na mieszkalny czy poprostu wystarczy zameldowac lokatorów na tej dzialce?

  OdpowiedzUsuń
 12. Postawiłam budynek gospodarczy do wysokości 5 m czy mogłam go wybudowac do 6 m

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,
  Czy można podzielić przy dobudowaniu do domu te 35m2 na na przykład z jednej strony domu 15m2 a z drugiej strony domu 20m2?

  OdpowiedzUsuń
 14. Co zrobić aby postawić 2 domki letniskowe na działce 800m2 ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam . Czy przy stawianiu domku do rekreacji indywidualnej 5x7 35m2 na zgłoszenie do 6 m wysokości mogę go bez problemu przekształcić na dom mieszkalny? I jak wygląda takie przekształcenie ? Czy wszystko jest dokładnie sprawdzene ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzień dobry czy na działce 8ar, mogę postawić 1 budynek rekreacji indywidualnej i do tego 2 budynki gospodarcze (np garaż i altanę ogrodową)?

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzień dobry. Jestem właścicielką działki o powierzchni 980 m kw. Szerokość działki to jedyne 11 metrów. Chciałam postawić budynek gospodarczy na zgłoszenie o pow. 35 m kw. Okazało się, że wskaźnik intensywności zabudowy - minimalny to - 0,10, a więc budynek musiałby mieć 100 m kw !!! ( ale wtedy musiałoby być pozwolenie).
  Pytałam, czy budynek może mieć poddasze użytkowe, albo strych nieużytkowy, żeby wliczyć kondygnacje i żeby metrów było więcej. Dostałam odpowiedź, że nie można, bo musi być parterowy. ( tak jest w MPZP). Wymyśliłam, że obok budynku gosp. usytuuję dwa garaże o powierzchni 35 m kw i 30 m kw. Wtedy wskaźnik intensywności zabudowy wyniesie 100:980=0,10. Nie wiem jak te trzy budynki miałyby się do przepisów: jeden budynek na 500 m kw o pow. 35 kw. W wypisie z MPZP mam zapis: stosunek powierzchni zabudowy do powierzchni działki budowlanej - maksymalnie 0,20. To chyba można. Dobrze myślę. Proszę o pomoc. Gdzieś wyczytałam, że jest nowelizacja ustawy z 2017 r. i że budynek gospodarczy może mieć poddasze użytkowe, ale nie mogę znaleźć tego zapisu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam jak wyglada temat jak chce postawić domki do 50m nie związane z terenem czy musi być zgłoszenie czy pozwolenie na budowę a jak pozwolenie to jaki jest to koszt

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Chcialabym postawic na dzialce o powierzchni 1050m2 2 domki letniskowe do 35m2 na zgloszenie. Domki chce wynajmowac turystom np po pare nocy, a nie na umowy typu pol roku min. Czy musze zgłosic w tej sytuacji zmiane spodobu uzytkowania obiektu?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam, mam budek gospodarczy na planach ktory MA 20m2 a chce powiekszyc do 35m2 I chce Tam zamieszkac. Jak to wyglada od strony prawej itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem i nie wiem jak w tym przypadku postąpić.

   Usuń
 21. Mój przypadek to: Mam działkę 545 m2 na którym stoi dom jednorodzinny. Szerokość działki to 12,5 m na 43 m. Chciałbym wybudować budynek rekreacji indywi. do 35 m2 w odległości 15 cm od granicy sąsiada. Sąsiad w tym miejscu na swojej działce ma identyczny budynek, również oddalony 15 cm od granicy. Czy mogę wybudować taki budynek w tej odległości od granicy działki sąsiada tylko na zgłoszenie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam serdecznie..moje pytanie dotyczy tzw.altany na działce rod.kupilem działkę z altana w kształcie litery T,która przy uwzględnieniu elewacji osiagnie wymiar ok 33m2 więc spoko..W niezabudowanych narożnikach postawiłem filary tak aby w lini ze ścianami powstał prostokąt..A więc moje pytanie brzmi:
  Czy poddasze altany może mieć większy wymiar niż dopuszczalne 35m2 mierzone przy gruncie jeżeli dodatkowa(powiekszona)powieszchnia nie ma fundamentu ani ścian od ziemi A jedynie opiera się na betonowym filarze ?

  OdpowiedzUsuń