WASZE PYTANIA O PRAWO BUDOWLANE - 35M2

27 lutego 2019
Na naszym Facebooku opublikowaliśmy post pod którym mogliście zadawać pytania związane z budowaniem domków/ budynków gospodarczych do 35m2.  W tekście niżej prezentujemy odpowiedzi na wszystkie pytania jakie otrzymaliśmy.Witam mam pytanie: budynek do 35m2 można postawić do wysokości 5m z dachem 2 spadowym, czy na "poddaszu" można zrobić dodatkowa przestrzeń użytkowa, trzeba to gdzieś zgłaszać ze jest dodatkowa powierzchnia użytkowa oprócz tej na dole, czy to już nie będzie budynek na zgłoszenie?


Maksymalna wysokość 5 m przy dachach stromych dotyczy tylko altan działkowych budowanych na terenie rodzinnych ogrodów działkowych. Jeśli chodzi o inne budynki o powierzchni do 35 m2 budowane na zgłoszenie, np. budynki gospodarcze czy letniskowe, to prawo budowlane nie wprowadza ograniczeń co do ich wysokości. Natomiast wymagania w tym zakresie mogą znajdować się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Właśnie w planach miejscowych często są zapisy dotyczące maksymalnej wysokości budynków.

Budynki gospodarcze i letniskowe budowane na zgłoszenie muszą być parterowe, tzn. że nie mogą mieć poddasza z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Taki budynek z poddaszem użytkowym wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast w budynku budowanym na zgłoszenie możemy zrobić np. antresolę.


My mamy pytanie: Mamy wybudowany już taki budynek i jest on ocieplony, ocieplenie wychodzi poza obrys i budynek ma teraz w środku 35m2 a licząc po zewnętrznej krawędzi ma prawie 39m2. W zgłoszeniu do starostwa opisaliśmy, że będzie to budynek ocieplony styropianem. Co mam teraz zrobić? Czy muszę zgłaszać, że ma on więcej metrów? Czy muszę to opisać gdzieś? Czy taki budynek w ogóle ktoś odbiera ?

Budynek gospodarczy czy letniskowy budowany na zgłoszenie nie jest odbierany przez nadzór budowlany. Do użytkowania takiego budynku można przystąpić zaraz po wybudowaniu.

Jeśli część robót wykonano inaczej niż zostało w skazane w zgłoszeniu, to doszło do pewnego rodzaju samowoli budowlanej i jej legalizacja może nastąpić w postępowaniu przed organem nadzoru budowlanego.


To ja mam jeszcze jedno pytanie - czy jest jakiś czas na ukończenie takiej "budowy " ? Czy mogę to budować w nieskończoność aby nie wołać nikogo do sprawdzenia czy już wybudowałam, w sensie geodety? I właśnie najważniejsze - jak zakończyć taką budowę na zgłoszenie?

Roboty trzeba rozpocząć w ciągu 3 lat od daty podanej w zgłoszeniu jako termin rozpoczęcia budowy. Jeśli nie rozpoczniemy budowy w ciągu 3 lat i chcemy nadal wybudować budynek, to musimy ponownie zgłosić budowę. Natomiast jeśli już rozpoczniemy budowę, to zgłoszenie nie traci ważności niezależnie od tego, jak długo będzie trwać ta budowa.

W przypadku zwykłego zgłoszenia zakończenie budowy nie wiąże się z żadnymi formalnościami związanymi z odbiorem budynku. Nie musimy zawiadamiać nadzoru o zakończeniu budowy, nie musimy zlecać geodecie wykonania inwentaryzacji powykonawczej (nie dotyczy to sytuacji, kiedy urząd przyjmujący zgłoszenie nakazał wykonanie tej inwentaryzacji). Mówię tutaj o przepisach prawa budowlanego. Natomiast oprócz obowiązków wynikających z prawa budowlanego, mamy też obowiązki wynikające z innych przepisów, dotyczące np. spraw podatkowych albo zgłoszenia zmian w ewidencji gruntów i budynków.


Jakie wymagania musi spełnić dom żeby można go przekształcić na mieszkalny?


Tych warunków jest wiele. Musi być zgodny z wymaganiami przepisów stawianymi budynkom mieszkalnym, czyli na przykład musi być wyposażony w odpowiednie instalacje (wodno-kanalizacyjną, elektryczną, centralnego ogrzewania), ale nie jest to jedyny warunek. Musi też być zgodny z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy na danym obszarze nie obowiązuje plan miejscowy.

Przy przekształcaniu budynku letniskowego na mieszkalny jednorodzinny mogą też pojawić się inne problemy. Spotkałam się z interpretacją, że w takim przypadku nie dochodzi do zmiany sposobu użytkowania i dlatego nie da się takiego budynku przekształcić. Czy to jest słuszna interpretacja – można by długo na ten temat dyskutować. Natomiast myślę, że warto mieć świadomość, że takie problemy mogą się pojawić.

I ostatnia rzecz – trzeba dopełnić formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania, czyli albo dokonać zgłoszenia albo uzyskać pozwolenie na budowę. Rodzaj formalności zależy m.in. od tego, czy przekształcenie wiąże się z jakimiś robotami budowlanymi. Z tym że zmiana sposobu użytkowania nie będzie możliwa, jeśli budynek nie spełni wymagań przepisów stawianych budynkom mieszkalnym.


Jaka musi być minimalna powierzchnia działki?


To zależy od tego, jaki budynek chcemy wybudować.

Na przykład w przypadku budynku letniskowego na zgłoszenie możemy wybudować taki budynek, jeśli liczba obiektów na działce nie przekracza jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Czyli jeśli mamy działkę mniejszą niż 500 m2 budowa takiego budynku wymaga już pozwolenia na budowę.

Natomiast przy budynkach gospodarczych wymóg jest taki, by liczba obiektów podanych w przepisie (czyli nie tylko budynków gospodarczych, ale też np. garaży) nie przekroczyła dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Czyli na działce mniejszej niż 500 m2 możemy na zgłoszenie wybudować jeden z obiektów wskazanych w tym przepisie.


Jak podłączyć media prąd i wodę do takiego domu letniskowego lub gospodarczego


Tak samo jak do każdego innego. Trzeba wystąpić do zarządcy sieci o warunki przyłączenia, dopełnić formalności związanych z budową przyłączy (zgłoszenie lub po spełnieniu pewnych warunków bez zgłoszenia) i wybudować te przyłącza.

W przypadku np. prądu zakłady energetyczne zazwyczaj formalności załatwiają we własnym zakresie. Natomiast przy wodzie i kanalizacji zwykle trzeba samemu dopełnić formalności.

Co ważne – do formalności związanych z budową przyłączy musimy zatrudnić projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, bo zarówno przy budowie na zgłoszenie jak i bez zgłoszenia potrzebny jest projekt zagospodarowania działki wykonany przez tego projektanta.


W jakim czasie od zakończenia prac można dokonać przekształcenia na mieszkalny?


Nie ma tutaj żadnych wymogów czasowych. Trzeba tylko mieć świadomość, że aby przekształcić taki budynek, trzeba spełnić szereg warunków i dopełnić formalności związanych ze zmianą sposobu użytkowania (zgłoszenie lub pozwolenie na budowę).


Czy można legalnie mieszkać cały rok w domu letniskowym?


Nie. Budynek letniskowy, czyli np. budowany na zgłoszenie budynek rekreacji indywidualnej, to formalnie budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku.


Czy można postawić jeden budynek 35m2 obok drugiego?


Zarówno budynek letniskowy jak i gospodarczy budowany na zgłoszenie musi być wolno stojący. Oznacza to, że nie może być połączony z innym obiektem budowlanym, czyli np. z drugim budynkiem. Ale przepisy nie określają, jaka powinna być odległość między tymi obiektami. Więc jeśli tylko spełniony jest warunek dotyczący maksymalnej liczby obiektów na określonej powierzchni działki, to mogą stać dwa takie budynki obok siebie pod warunkiem, że się nie stykają.


Czy można wykonać płytę fundamentowa lub standardowe fundamenty pod taką budowę

Ze względów konstrukcyjnych nawet trzeba. Budynek budowany na zgłoszenie może być w dowolny sposób posadowiony. To, że nie można w takim budynku wykonać tradycyjnych fundamentów jest mitem, nie mającym zupełnie pokrycia w przepisach.


Na Wasze pytania odpowiedziała Magda z bloga oprawiebudowlanym.pl

Szukasz projektu domu? Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 

67 komentarzy

 1. Czy dom na zgłoszenie do 35m2 może mieć piwnicę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie może.

   Usuń
  2. A dlaczego nie? W przepisach nie mogę tego znaleźć

   Usuń
  3. Ponieważ piwnica uznana jest za kondygnacje

   Usuń
  4. W katalogu obiektów, które wymagają zgłoszenia (Art. 29 pkt 1 ust. 2a) PB) Ustawodawca wskazał: "wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki". Parterowy tzn., że ma posiadać max. jedną kondygnację nadziemną (poddasze użytkowe jest kondygnacją a więc odpada, antresola nie ograniczona przegrodami pionowymi jest dopuszczalna). Przepis literalnie nie stanowi o tym, że budynek musi być jednokondygnacyjny i bez podpiwniczenia - bo pewnie byłby tak napisany. Nie bez znaczenia jest także to, że kondygnacja podziemna (piwnica) nie jest wliczana do powierzchni zabudowy.

   Usuń
  5. Znalazłem gdzieś informację że pomieszczenia poniżej 1,9m nie stanowią kondygnacji a w budynkach na zgłoszenie jest dopuszczalne pomieszczenie techniczne to znaczy przeznaczone na piec, instalacje wodną itd. Oznacza to że jeśli twoja "umownie piwnica" nie będzie przekraczać wysokości 1,9m i zostanie w zgłoszeniu odpowiednio nazwana czyli pom. techniczne to można ją mieć.
   Jeśli coś pokręciłem niech ktoś poprawi.

   Usuń
  6. Ten kij ma dwa konce. Mozesz zrobic pseudo piwnice na 1.8m tyle ze potem nie zainstalujesz tam kotla. Wymog w prawie budowlanym jest taki że dla nowych kotłowni ma być wysokość nie mniej niż 2.0m a dla istniejacych 1.9m. - dokladnie po to ten przepis wprowadzono ;)

   Usuń
 2. a ja mam pytanie co do maksymalnej wysokości antresoli oraz poddasza nieużytkowego oraz co w sytuacji gdy poddasze spełnia wszystkie wymogi poddasza użytkowego, jednak jego wysokość jest mniejsza niż 190cm

  OdpowiedzUsuń
 3. >> Czy można legalnie mieszkać cały rok w domu letniskowym? Nie.
  Czy są jakieś konsekwencje prawne mieszkania cały rok? Jak zdefiniowany jest "okresowy wypoczynek"? Jakie jest orzecznictwo w tym temacie? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na działkach Rod zarząd wypowiada dzierżawę działki. Na Twojej własnej nic Ci nie są w stanie zrobić.

   Usuń
  2. A co znaczy legalnie? Żaden przepis nie zabrania korzystania z budynku letniskowego przez caly rok.
   Żaden przepis nie zabrania wybudowania domu letniskowego jako całorocznego ze wszystkimi mediami. Poprostu w domu letniskowym sie nie zameldujesz, ale mozesz zameldowac sie na dzialce. Meldunek jest Ci do czegos potrzebny?

   Usuń
  3. I tak i nie. Na własnej dzialce możesz sobie cały rok mieszkać. Ale - nie masz zameldowania. Na dzialke nie przyślą ci listu poleconego. Dzialka nie moze byc adresem do korespondencji.
   I jesli nie masz zameldowania w innym miejscu, formalnie jesteś bezdomny.

   Nie wiem jak teraz podchodza do tego służby, ale w 2014 byl przypadek rodziny ktora mieszkała w domku holenderskim (na podobnej zasadzie) i MOPS próbował im odebrać dzieci, bo formalnie sa bezdomni i nie maja możliwości zapewnienia warunków do życia.

   Usuń
 4. ile może być budynków do 35m2 na jednej działce? poza limitem 1szt na każde 500m2, czy są inne ograniczenia? jeśli mam działkę 5000m2 to mogę postawić 10 domków pod wynajem?

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam. Czy w projekcie domku do 35 m może być zawarty rysunek schodów na anteresolę?

  OdpowiedzUsuń
 6. Co należy zrobić jeśli chce się przekształcić poddasze nieużytkowe na użytkowe? Czy zmiana domku z letniskowego na mieszkalny wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy do budowy domku 35m2 potrzebny jest geodeta?

  OdpowiedzUsuń
 8. na wsi w gospodarstwie rolnym nie trzeba juz zglaszac budowy budynku gospodarczego. Ale czy takim budynkiem moze byc np domek modulowy albo kontenerowy itp.? Czy musi to byc typowy murowany budynek...

  OdpowiedzUsuń
 9. na wsi w gospodarstwie rolnym mozna postawic budynek gospodarczy do 35m2 bez zgloszenia ale czy takim budynkiem moze byc np domek modulowy kontenerowy mobilny itp czy musi to byc typowy murowany budynek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, jak to jest z kontenerami? Ciężko cokolwiek znaleźć na ten temat.I czy można kupić działkę rolną zamiast budowlanej i wybudować budynek do 35m2 i zamieszkać?

   Usuń
 10. Mam pytanie czy dom z drewna o wymiarach 5x7m i dachu dwu spadowym nie przekraczającym w najwyższym punkcie budynku 5 metrów z poddaszem użytkowym można wybudować tylko na podstawie zgłoszenia czy trzeb mieć wszystkie pozwolenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgłoszenie. Wymiar musi być po zewnętrznym obrysie

   Usuń
 11. jak wyglada zameldowanie w takim budynku? czy do zameldowania np lokatorów musi on byc pszemieniony na mieszkalny czy poprostu wystarczy zameldowac lokatorów na tej dzialce?

  OdpowiedzUsuń
 12. Postawiłam budynek gospodarczy do wysokości 5 m czy mogłam go wybudowac do 6 m

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,
  Czy można podzielić przy dobudowaniu do domu te 35m2 na na przykład z jednej strony domu 15m2 a z drugiej strony domu 20m2?

  OdpowiedzUsuń
 14. Co zrobić aby postawić 2 domki letniskowe na działce 800m2 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeden na każde 500m działki

   Usuń
  2. Pierwszy budujesz na zgłoszenie, a drugi na podstawie pozwolenia na budowe, jesli urzad Ci na to pozwoli.

   Usuń
 15. Witam . Czy przy stawianiu domku do rekreacji indywidualnej 5x7 35m2 na zgłoszenie do 6 m wysokości mogę go bez problemu przekształcić na dom mieszkalny? I jak wygląda takie przekształcenie ? Czy wszystko jest dokładnie sprawdzene ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzień dobry czy na działce 8ar, mogę postawić 1 budynek rekreacji indywidualnej i do tego 2 budynki gospodarcze (np garaż i altanę ogrodową)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne ze mozesz. Ja zglosiłem dom letniskowy, garaz i budynek gospodarczy. Wszystko bez problemu. Najważniejsze żeby twoja działka położona była na gruncie klasy IV i wyżej. Na gruncie klasy III bez odralniania nic nie postawisz. Pozdrawiam.

   Usuń
 17. Dzień dobry. Jestem właścicielką działki o powierzchni 980 m kw. Szerokość działki to jedyne 11 metrów. Chciałam postawić budynek gospodarczy na zgłoszenie o pow. 35 m kw. Okazało się, że wskaźnik intensywności zabudowy - minimalny to - 0,10, a więc budynek musiałby mieć 100 m kw !!! ( ale wtedy musiałoby być pozwolenie).
  Pytałam, czy budynek może mieć poddasze użytkowe, albo strych nieużytkowy, żeby wliczyć kondygnacje i żeby metrów było więcej. Dostałam odpowiedź, że nie można, bo musi być parterowy. ( tak jest w MPZP). Wymyśliłam, że obok budynku gosp. usytuuję dwa garaże o powierzchni 35 m kw i 30 m kw. Wtedy wskaźnik intensywności zabudowy wyniesie 100:980=0,10. Nie wiem jak te trzy budynki miałyby się do przepisów: jeden budynek na 500 m kw o pow. 35 kw. W wypisie z MPZP mam zapis: stosunek powierzchni zabudowy do powierzchni działki budowlanej - maksymalnie 0,20. To chyba można. Dobrze myślę. Proszę o pomoc. Gdzieś wyczytałam, że jest nowelizacja ustawy z 2017 r. i że budynek gospodarczy może mieć poddasze użytkowe, ale nie mogę znaleźć tego zapisu.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam jak wyglada temat jak chce postawić domki do 50m nie związane z terenem czy musi być zgłoszenie czy pozwolenie na budowę a jak pozwolenie to jaki jest to koszt

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Chcialabym postawic na dzialce o powierzchni 1050m2 2 domki letniskowe do 35m2 na zgloszenie. Domki chce wynajmowac turystom np po pare nocy, a nie na umowy typu pol roku min. Czy musze zgłosic w tej sytuacji zmiane spodobu uzytkowania obiektu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Mam ten sam problem. Czy udało się może Pani może znaleźć odpowiedź na to pytanie?

   Usuń
 20. Witam, mam budek gospodarczy na planach ktory MA 20m2 a chce powiekszyc do 35m2 I chce Tam zamieszkac. Jak to wyglada od strony prawej itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam ten sam problem i nie wiem jak w tym przypadku postąpić.

   Usuń
 21. Mój przypadek to: Mam działkę 545 m2 na którym stoi dom jednorodzinny. Szerokość działki to 12,5 m na 43 m. Chciałbym wybudować budynek rekreacji indywi. do 35 m2 w odległości 15 cm od granicy sąsiada. Sąsiad w tym miejscu na swojej działce ma identyczny budynek, również oddalony 15 cm od granicy. Czy mogę wybudować taki budynek w tej odległości od granicy działki sąsiada tylko na zgłoszenie? Z góry dziękuję za odpowiedz. Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3 m od granicy jesli nie ma okien tak bynajmniej jest w prawie budowlanym o ile pamietam tak dawniej stawiano jesli dochodzilo sie do porozumienia z sasiadami ze im to nie przeszkadzalo ze tak bedzie usytuowany budynek teraz niewiem czy tak mozna

   Usuń
 22. Witam serdecznie..moje pytanie dotyczy tzw.altany na działce rod.kupilem działkę z altana w kształcie litery T,która przy uwzględnieniu elewacji osiagnie wymiar ok 33m2 więc spoko..W niezabudowanych narożnikach postawiłem filary tak aby w lini ze ścianami powstał prostokąt..A więc moje pytanie brzmi:
  Czy poddasze altany może mieć większy wymiar niż dopuszczalne 35m2 mierzone przy gruncie jeżeli dodatkowa(powiekszona)powieszchnia nie ma fundamentu ani ścian od ziemi A jedynie opiera się na betonowym filarze ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obszar zabudowy, to nie jest obszar, który dotyka ziemi. Tylko obszar, który obejmuje budynek. Jak zrobi się rzut górny, to powierzchnia nie może przekroczyć 35m^2. Gdyby można było tak robić to wszyscy robili by "zewnętrzne altany" ...

   Usuń
 23. Witam czy na działce na ogrodach działkowych prywatnych (akt notarialny) mogę postawić domek 35m2 z garażem poniżej gruntu i z poddaszem użytkowym dzięki .pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Czy taki domek można wybudować na działce rolnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też to interesuje. Mam działkę rolną 334 mkw, klasa III, chciałbym tam postawić domek rekreacyjny do 35 mkw. Czy trzeba wystąpić o pozwolenie?

   Usuń
 25. Witam.
  Mam pytanie co do altanki z poddaszem. Czy do dozwolonego metrażu 35m2 wlicza się także poddasze oraz pomieszczenie gospodarcze/sypialne które się tam znajduje, czy może liczy się tylko zewnętrzny obrys altanki niezależnie od ilości pięter?? Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 26. Witam . Ja mam budynek gospodarczy 54 m razem już postawiony 2 kondygnacyjny i stoi tuż przy granicy. Czy mogę teraz wnioskować o zmianę na mieszkalny na zgłoszenie ?

  OdpowiedzUsuń
 27. Dzień dobry. Wybudowałem na zgłoszenie budynek gospodarczy do 35 m2. Zgłosiłem go do urzedu w celu naliczenia podatku. Zadzwonili , że mam zlecić geodecie pomiary i naniesienie rysunkow na mapy. Czy jest taka konieczność, bo nigdzie o tym nie piszą ? A taki koszt geodety ok. 1800 zł.

  OdpowiedzUsuń
 28. Na gołej działce rolnej o powierzchni 3700m2,klasa gleby PsVI (pastwisko) chcę wybudować budynek gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie.
  Czy muszę odrolnić teren pod ten budynek ?
  Czy będę mógł podłączyć prąd do tego budynku ?
  Zaznaczam, że działka jest pusta, z tym, że jest dostęp do drogi publicznej,brak planu zagospodarowania przestrzennego.

  OdpowiedzUsuń
 29. jeżeli budynek był na zgłoszenie wpisany jako gospodarczy, a ma być zmieniony na rekreacyjny ( tak aby można było prowadzić działność gospodarczą - wynajm ) , co trzeba zrobić - wystarczy errata w nawiązaniu do zgłoszonego wczesniej wniosku? , obiekt nie bedzie obiektem mieszkalnym - tylko rekreacja ,
  pozdrawiam Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy mogę wybudować dwa budynki 35m obok siebie i zbudować sluze między nimi

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy dwa takie domki do 35 m2 murowane mogę połączyć oszklonym lub drewnianym gankiem płyta podłogowa nie będzie łączyć się z domkami oraz dach nie będzie jedną konstrukcją? Czy w domku 35 m2 murowanym konieczna jest fotowoltaika?

  OdpowiedzUsuń
 32. Czy możliwy jest budynek letniskowy do 35m z funkcją gospodarczą (trzymanie narzędzi itp) na działce rolnej 3 i 4 klasa ziemię gdzie nie ma mpzp i brak możliwości wydania wz? Z tego co mi wiadomo do zgłoszenie nie potrzeba jest wz? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Hej a czy ktoś tutaj mógłby mi pomóc, chcemy wybudować domek z dachem dwuspadowym i nie wiemy gdzie ten dach ze stromego przechodzi w prosty (prawnie) do jakiego kąta moglibyśmy go wypłaszczyć. W sensie płaski to 90stopni, ostry to 45stopni ale nie wiem np 70stopni to wciąż ostry? Domek w RODzie ma ograniczenia 5m wys przy dachu ostrym i 4m wys przy płaskim a chcemy zrobić antresolę sypialnianą i nie zginać się bardzo na górze. Byłabym wdzięczna za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, chcemy postawić domek letniskowy do 35m2 i mieszkać w nim przez 9 miesięcy w roku, w PGE podałem budowę domku gospodarczego. Czy mozemy postawic domek letniskowy na zgłoszenie jako gospodarczy i podłączyć do niego media, szambo wodę prąd? Jest jakaś różnica czy lepiej zgłaszać jako letniskowy?

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam. Chcę postawić domek letniskowy do 35m2. Czy może być zrobiony w formie bliźniaka w zakresie tych 35m2?

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam mam zamiar postawić budynek na zgłoszenie z antresolą chciałbym aby z niej wychodziło się na balkon. Nigdzie nie znalazłem przepisu który by o tym mówił.

  OdpowiedzUsuń
 37. Dzień dobry
  Jestem współwłaścicielką działki 696m2. Stoi na nim od 40 lat dom mieszkalny ok 96m2. Niestety samowola budowlana. Chciałabym na wolnej części działki postawić domek do 35m2 na zgłoszenie. Po wybudowaniu chciałabym przekształcić go na mieszkalny całoroczny. Czy mogę tak zrobić? Później chciałabym też dokonać podziału działki, żeby domek i ta część działki była tylko moja

  OdpowiedzUsuń
 38. A jaka moze byc maksymalna powierzchnia dachu? Ile moze on wychodzic poza sciany? Chodzi mi o zrobianie werandy... taka weranda moze byc wylana np na 1 plycie z domkiem gdzie podstawa domku po obrysie 35m2 + wyciagniety dach nad weranda np 15m2 czyli powierzchnia plyty wynosila by 50m2.

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam. Czy na działce 700m2 jest możliwość wybudowania 2 domków przykładowo pierwszy na zgłoszenie drugi na pozwolenie , oraz czy do tekiego pozwolenia będą potrzebne projekty

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam czy na budowę domku 35m2 letniskowego muszę mieć działkę budowlaną czy może być łąka z dojazdem

  OdpowiedzUsuń
 41. Czy domek na zgłoszenie może mieć kotłownię?

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam,

  mam działkę budowlaną 316 m2 i przylegającą do niej rolną 616 m2. Czy mogę postawić domek na zgłoszenie?

  OdpowiedzUsuń
 43. na dzialce jest dom mieszkalny i obok stoistara stodola z bali czy moge ja wyburzyc i w jej miejsce postawic budynek 35m kw ktory ma sluzyc jako garaz lub warsztat stolarski w przyszlosci czy musze zglaszac budowe gdyz w przyszlosci wiazalo by sie to z przylaczem pradu jako do warsztatu czyli jakies 40kwh poboru mocy.W mapkach ten obiekt juz istnieje pytanie jest takie czy moge go zamienic na murowany a potem zlozyc wniosek o przylacz pradu 3 fazowego gdyz jak narazie w domu jest prad 1 fazowy

  OdpowiedzUsuń
 44. co ile lat można robić dobudowę domu 35m2 na zgłoszenie....

  OdpowiedzUsuń