ŁĄKA KWIETNA

25 czerwca 2020Zakładamy łąkę – taką prawdziwą, piękną, kolorową łąkę! Mam nadzieje że okoliczne owady się o niej dowiedzą i będą szczęśliwe.

Na początek DLACZEGO – dla mnie najważniejsze w życiu poza oczywiście rodziną i domem są ZWIERZĘTA. Kocham czasem bardziej niż ludzi bo dają nam tak wiele dobrego, zawsze powtarzam wszędzie dookoła to my jesteśmy u nich nie oni u nas!

SZANUJMY KOCHAJMY – bo bez przyrody, zwierząt nie będzie nas. Dlatego naszej działki nie obsadzaliśmy tujami a świerkami, na których za kilka lat ptaki będą mogły założyć gniazda, dlatego nie zwalczamy z naszej działki mchu, siejemy miododajne kwiaty a zimą pełno u nas ptaków które stołują się na kilku karmnikach.

Przyszła zatem pora aby SIAĆ ŁĄKĘ – wpadłam na ten pomysł oglądając posty na grupie ogrodniczej na FB. Mamy 20 arów ziemi dlaczego więc  80 m. tego pola nie oddać dla owadów? Owszem wiedzieliśmy że wiąże się to z ogromem prac, ale podejmujemy się wyzwania! Na naszej działce (ta nowsza część gdzie nie ma domu) nie rosło nic przez około 30 lat, my też kupując działkę jedynie ją skosiliśmy…No ale dobra – jakie są plusy z posiadania łąki ?

KOSZENIE – Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Wykorzystanie wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły. My naszą działkę kosimy kosiarką elektryczną, ciąganie kabla nie jest może najbardziej wygodnym rozwiązaniem ale na pewno jest mniej szkodliwe dla owadów. 

WODA – Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik. My naszą łąkę podlewamy tylko na początku, tuż po sianiu nasion. 

TEMPERATURA – Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną, zapobiegając tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10-15C wyższa, niż na przedmieściach.

ZWIERZĘTA – Oprócz tego łąki wzbogacają ekosystem miejski, stanowiąc pełne życia wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

Nasza działka była nie "ruszana"( przekopywana) od ok 30 lat - to oczywiście moje dobre serce nigdy nie zgodziło się na to co niektórzy robią po kupieniu działki w takim stanie czyli potraktowanie działki ostrą chemią. Dlatego to co odkryliśmy po pracy z glebogryzarką było do przewidzenia – tony perzu i mchu. Mech kocham, perz mi nie przeszkadza więc sobie rosły… długo ale to uwierzcie długo musieliśmy pracować nad tym aby go usunąć. Wiem, że on wyrośnie, wiem że nie daliśmy rady całkowicie go usunąć ale to co mogliśmy – zrobiliśmy. Pierwszą łąkę zasialiśmy w 2017 r. i muszę przyznać że nie do końca byłam zadowolona z efektów! Nasiona kupione w internecie nie do końca się u nas sprawdziły.  Albo było ich za mało albo coś... innego poszło nie tak! Dlatego jesienią 2017 r. wybrałam się na pobliskie łąki i do lasu w celu zbierania nasion... i teraz już nic nie kupuje a odrobinę dosiewam.

Łąka 2020 r.  - trzeci rok od kiedy posiadamy łąkę kwietną - w tym roku nic nie było kopane glebogryzarką ani nawet grabione. Po prostu wiosną skosiliśmy pozostałości ubiegłorocznej łąki, dosypałam trochę nasion, zrobiłam ścieżkę po środku łąki i tyle... absolutnie nie wkładałam w tegoroczną łąkę pracy. 

Łąka 2019 r.


Łąka 2020 r.
Łąka 2021 r.  ( w tym roku nie została użyta żadna mieszkanka nasion, to co widzicie rozsiało się samo)Komentarze

Prześlij komentarz