METAMORFOZA BLASZAKA

6 marca 2022

Pięciometrowe okno w salonie a ja siedzę i marzę żeby założyć okulary do pływania, albo żeby wiatr z nad Sahary przywiał na szyby czerwony piasek i je zasłonił! A wszystko po to aby nie widzieć przez to okno blaszaka… Takiego szpecącego kwadratu 3 na 5 m… takiego straszaka który psuje nam widok z salonu…. i się zastanawiam po co nadal z nami jest skoro miał być tylko na chwilę? Tylko na czas budowy ? 

"No bo przecież kochanie będziemy w nim, trzymać betoniarkę!" Ok. ale po co nam betoniarka gdy my już kolejny raz jesteśmy na etapie malowania ? Po co nam blaszak który miał być na budowie a jest z nami już trzy lata po jej zakończeniu ?

I wtedy wchodzisz do tego blaszaka i patrzysz co w nim jest i mówisz „ cholerka! serio on musi zostać! bo meble ogrodowe, bo grabie, posegregowane śmieci itd…. „ i wtedy przegrywasz ze samym sobą, bo przecież miał zniknąć… miało się o nim zapomnieć jak o nieudanej znajomości… a jednak musi zostać.

Opcje są dwie albo zaakceptować go takim jakim go stworzono! Albo zrobić to po swojemu!
I wybieramy naturalnie opcję do nas pasującą! Zmieniamy blaszak na budynek, który będzie podobny do naszego budynku gospodarczego i do domu.


Wiemy, że ma być prosty klasyczny w trzech kolorach które powtarzają się na naszej działce: antracyt, tik i biel ! i zaczynamy działać ! 

Na początek malowanie drzwi do blaszaka! Wybieramy antracytową farbę do dachów i przy pomocy sprężarki kładziemy dwie warstwy! Plan był taki aby pomalować w ten sposób wszystkie trzy ściany, ale jednak biorąc pod uwagę koszt farby zdecydowaliśmy się nie malować garażu od stron z których go nie widzimy. W końcu zależy nam na poprawieniu jego estetyki z naszej strony a nie z boku gdzie bywamy raz na miesiąc. Z boku naszego garażu stawiamy wiatę! W lato będzie pełniła ona funkcję dodatkowej werandy, tarasu na którym stanie stół krzesła i będziemy spożywać posiłki. Zimą będzie pod wiatą stało auto.

Stelaż wiaty stawiamy z sosnowych kantówek o wymiarach 10/ 10 – nie będzie do zbyt wysokie pomieszczenie ponieważ jak wiecie sam blaszak nie jest zbyt komfortowym wnętrzem. A nie chcieliśmy wprowadzać kolejnych wysokości.

Belki malujemy impregnatem w kolorze TIK. Łączymy je wkrętami ciesielskie a całość konstrukcji stawiamy na betonowych bloczkach. 

Ściana blaszaka przy wiacie została ocieplona styropianem i zadanie to miało na celu przybliżyć wygląd „budowli” do stylistyki domu. Zaciągnięta klejem siatka na styropianie wiosną zostanie pokryta białym tynkiem silikonowym identycznym jaki kładliśmy na budynku gospodarczym. Zadaszenie zostało wykonane z blachy trapezowej, nie wybieraliśmy tutaj żadnych specjalnych kolorów ponieważ nie ma to znaczenia, gdy produktu nie widzimy.  Od spodu zadaszenie będzie obite podbitką. Niestety w tym roku mieliśmy problemy z jej zamówieniem więc sprawa zostaje przełożona na późniejszy czas.


Tylna ściana i połowa przedniej ściany wiaty zostały ozdobione kantówkami o wymiarach 5 na 5 cm. Ażurowa ściana doda nieco prywatności. Przednia ścianka zabudowana została do połowy, ponieważ jest furtką, co zobaczycie na dalszych zdjęciach. Całość pomalowana impregnatem w kolorze antracytowym. Furtka została wykonana z metalowych elementów a dokładnie z profili o wymiarach 5 na 5 cm. Zostały one przycięte i zespawana a na koniec pomalowane antracytową farbą do metalu. 

A oto przed Wami efekt końcowy, a raczej końcowy na ten moment.

Dojdzie jeszcze podbitka, płyty betonowe oraz wykończenie czyli oświetlenie i tynk na ścianie. Efekt jaki uzyskaliśmy jest zadowalający a jeśli chcecie zapytać o koszt to ciężko jest go obliczyć ponieważ, farby styropian i np. wkręty ciesielskie już mieliśmy z poprzednich realizacji.

Kantówki użyte do ażurowych ścian kupiliśmy na sztuki w przecenie i każda z nich kosztowała 10 zł z jednej długiej kantówki zdrobniliśmy dwie więc sam ich koszt był wysoki bo wyniósł ponad 200 zł.

Jeśli macie jakieś pytania! Podpowiedzi ! piszcie !

Pozostawiam link do spisu  wszystkich poruszanych na blogu tematów związanych z matamorfozą "blaszaka"  - TUTAJ SPIS - 

Ukończona altanka to położone już płytki i uporządkowane wnętrze.

W środku stanęła ogrodowa sofa oraz krzesła kupione w sklepie www.edinos.pl zamówiliśmy 6 sztuk krzeseł, które można włożyć jedno w drugie tak aby zimą zajmowały mniej miejsca. Krzesła są masywne i bardzo wygodne, pozostawiam Wam link gdzie je znajdziecie https://www.edinos.pl/krzesla-do-ogrodu  mamy dla Was kod zniżkowy na zakupy w tym sklepie - 6%edikzat


Szukasz garażu na wymiar? Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 

50 komentarzy

 1. Genialny pomysł! :) tylko jak połączyliście wiatę z blaszakiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A fakt nie jest to opisane, muszę poprawić. Na ścianie która łączy blaszak z wiatą od strony blaszaka został zrobiony metalowy stelaż do którego przykręciliśmy drewniane kantówki. Belki stoją też na tych samych bloczkach betonowych co blaszak.

   Usuń
  2. A nie można było przymocować do profili blaszaka tych na których trzyma się blacha ?

   Usuń
 2. Jakiej firmy macie ukośnice? Sprawdza się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak jest ok, jest do drewna i metalu. kupiona w casto za ok 500 zl

   Usuń
 3. Wkręty Ciesielskie nie cieslarskie 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. A zgłoszenie do urzędu? Trzeba / nie trzeba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowane na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki - BRAK PROCEDURY https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/procedury-budowlane

   Usuń
 5. Elegancko. Jakim klejem konkretnie kleiliście ten styropian?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pianka z puszce z Termo organiki "KLEJ DO STYROPIANU WEŁNY XPS TERMO ORGANIKA"

   Usuń
 6. Ile Was kosztowało drzewo i blacha ? wyłączając kantówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie pamiętam już dokładnie ale bylo to coś w okolicy 1500 zł

   Usuń
 7. Czy ciemny kolor nie sprawil, że blaszak bardziej się nagrzewa?
  Czeka mnie podobne wyzwanie a służy dodatkowo jako magazyn.
  Pozdrawiam,
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jedna z czeterech ścian jest pomalowana, nie inwestowaliśmy w farbę od stron blaszaka jakich nie widzimy - więc nie odczuwamy żeby jakoś się nagrzewał

   Usuń
 8. Jakiej farby użyliscie i ile potrzeba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. farba do malowania dachów ok 30 zł nam poszła na drzwi jedna puszka

   Usuń
 9. witam

  jaki przekrój mają belki ,które wspierają się na 6 słupach ? i jak Państwo połączyliście te dwie środkowe krokwie do belki ,która jest oparta na 3 słupach przy ścianie garażu ?nie widzę na zdjęciach żadnych łączników stąd mojej pytanie . Pozdrawiam i dziękuję za odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. część belek jest przykręcona od strony blaszaka, belki górne są takie same jak dolne czyli 10/10

   Usuń
  2. 10/10 to chyba tylko te 5 metrowe bo widać że te poprzeczne cieńsze są, ile maja cm. Jak te 5 metrowe są przymocowane do tych pionowych i te poprzeczne 3 metrowe bo nie widać żadnych śrób , nie od strony blaszaka

   Usuń
 10. Dzień dobry,
  Jakiej szerokości jest dobudowana do blaszaka wiata:)?

  OdpowiedzUsuń
 11. I nie ma problemu z otwarciem drzwi jak jest w środku samochód nie jest za ciasno? Pytam bo sobie taką chce zrobić tylko myślę nad szerokością 3.5 m:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. drzwi w wiacie otwiera się na zewnątrz. w blaszaku nie stoi nigdy samochód

   Usuń
 12. Czy wiata jest zakotwiczona?

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak zakotwiczony jest blaszak?

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam jeszcze jedno pytanie Czy styropian bezpośrednio mocowałeś do blachy. I jaki klej użyłeś?

  OdpowiedzUsuń
 15. Używamy "klej poliuretanowy termo organika" jest bezpośrednio na blachę

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy garaż przed malowaniem należy jakoś odtluścić,zmatowić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie robiliśmy tego, został tylko dokladnie umyty

   Usuń
 17. A można poprosić link do kanapy ze zdjęcia? Jest śliczna...

  OdpowiedzUsuń
 18. Widze że dołożyliście belki w poprzek. Czym to było spowodowane?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak doszły nowe, niestety poprzednie były za rzadko i wszystko zaczęło się opuszczać

   Usuń
 19. Świetnie to wygląda ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. A jak konstrukcja przetrwała obciążenie śniegiem? Planuję zrobić coś takiego na samochód ale wszyscy straszą mnie, że w zimę się to złoży

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam, a jak się zachowuje ten dach w zimie pod ciężarem śniegu? Robię sobie wiatę o podobnych wymiarach na auto i wszyscy twierdzą ze przekroje 10x10 i 5x10 są za małe i się zawali ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przetrwałą zimę, śnieg nie był zrzucany a jak wiadomo na Podlasiu mamy sporo śniegu :)

   Usuń
 22. Witam
  Czy możesz zrobić i wrzucić dokładne zdjęcia jak łączyłeś każdy słup z belkami od dachu ? Jak wycinałeś i gdzie dawałeś wkręty , bo nie widać tego a byłoby to pomocne. Oraz zdjęcie stelarza od strony blaszaka do zamocowania słupów do ściany blaszaka. Dzięki a projekt super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie bardzo da się to zrobić ponieważ jest podbitka

   Usuń
 23. Slupy 10x10, a deska czolowa to 10x5 tak?

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszystko pięknie ale proponuję zrobić izolację poziomą między bloczkami betonowymi a drewnianymi słupami bo inaczej wam dość szybko zgniją na dole. Po 1 bloczek cały czas będzie kapilarnie podciągał wilgoć z gruntu a druga sprawa to że przy deszczach woda będzie spływała po owych słupkach bo dach się kończy na równi ze słupami. Jeśłi tak jak pisałeś, słupy nie są zakotwiczone a jedynie oparte o bloczki to trzeba je unieść o kilka mm i wsunąć przynajmniej kawałek izolacji poziomej między nie.
  Sam pomysł bdb ale musiałem się przyczepić ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzień dobry czy pamiętacie ile farby zuzyliscie na pokrycie tych blaszaka?

  OdpowiedzUsuń