RECEPTY NA BETONY Z CEMENTU PORTLANDZKIEGO

19 kwietnia 2020

Często na budowie zachodzi potrzeba zabetonowania jakiegoś drobnego elementu. Na tyle drobnego by zamówienie betonu towarowego (czyli z wytwórni, popularną „gruszkę”) było nieopłacalne. Wtedy trzeba wykonać beton metodą gospodarczą używając betoniarki. 
Taczki nie polecam, mieszanie w niej jest wysoce nieefektywne. Zazwyczaj zależy nam na jak największej klasie wytrzymałości na ściskanie betonu – co często jest bezsensowne, gdyż klasę betonu dobiera zgodnie z klasą ekspozycji, okresem eksploatacji oraz przyłożonymi obciążeniami. Dlatego walka o C25/30 na słupki pod ogrodzenie zwykle jest niepotrzebna, szczególnie gdy robimy beton metodą gospodarczą. Klasa wytrzymałości na ściskanie betonu to klasyfikacja określająca minimalną wytrzymałość charakterystyczną oznaczoną na próbkach walcowych (o średnicy 150 mm i wysokości 300 mm) oraz minimalną wytrzymałość charakterystyczną oznaczoną na próbkach sześciennych (o boku 150 mm).

Opisana jest symbolem zgodnie ze schematem: C8/10, zbliżona do dawnej klasy B10, wytrzymałość 8MPa/10MPa C12/15, zbliżona do dawnej klasy B15, wytrzymałość 12MPa/15MPa C16/20, zbliżona do dawnej klasy B20, wytrzymałość 16MPa/20MPa C20/25, zbliżona do dawnej klasy B25, wytrzymałość 20MPa/25MPa C25/30, zbliżona do dawnej klasy B30, wytrzymałość 25MPa/30MPa C30/37, zbliżona do dawnej klasy B37, wytrzymałość 30MPa/37MPa Aby uzyskać wybraną przez nas klasę betonu należy odpowiednio dobrać skład takiej mieszanki uwzględniając rodzaj i ilość cementu, kruszywa i wody. Cement dostępny w sklepach to zazwyczaj cement ogólnego stosowania portlandzki żużlowy CEM II/B-S 32,5R. Ilość wody użytej do mieszanki zależy od wymaganego stosunku wodno-cementowego oznaczanego w/c. 

Zasada jest prosta (upraszczając) im mniej wody użytej do produkcji mieszanki betonowej tym beton mocniejszy ale urabialność mieszanki gorsza. Mówiąc dokładniej mniejsze w/c sprawia, że beton jest mniej porowaty, co bezpośrednio przekłada się na wyższą wytrzymałość na ściskanie, zwiększoną mrozoodporność, zmniejszony skurcz oraz nasiąkliwość co również poprawia trwałość konstrukcji. Niestety, niskie w/c to mała „płynność” mieszanki betonu co utrudnia jej właściwe ułożenie na budowie oraz zagęszczenie. Można to poprawić używając domieszek chemicznych do betonu w postaci płynnej zwanych plastyfikatorami, które pozwalają obniżyć w/c przy zachowaniu dobrej klasy konsystencji. Ostatnim składnikiem naszego betonu jest kruszywo. Każda receptura betonu zawiera tzw. krzywą uziarnienia która pokazuje ile jakiej frakcji (czyli wielkości ziarna) jest wymagane w betonie by uzyskać odpowiednią wytrzymałość na ściskanie. 

Zatem beton na samym piasku (czyli kruszywie o jednolitej drobnej frakcji) nie uzyska takiej wytrzymałości na ściskanie jak betonu wykonany na piasku oraz żwirze (czyli na mieszance kruszywa o drobnej i grubszej frakcji). Zwykle na workach cementu jest podana receptura na uzyskanie podstawowych rodzajów betonu których używamy na budowie. Ale ja wiem, że do instrukcji sięga się wtedy wszystko inne, nawet Internet – zawiodło. Dlatego oddajemy w wasze ręce prosty kalkulator pozwalający przeliczyć ilość cementu, kruszywa i wody na potrzebną ilość metrów sześciennych betonu lub na jeden worek cementu. Jak zawsze, życzę smacznego!


POBIERZ KALKULATOR I PRZELICZ 

Skorzystałeś z naszego kalkulatora? Teraz możesz podziękować nam za przygotowane materiały. Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 

1 komentarz

  1. Z wielką chęcią postawię kawę dużą ale w kalkulatorze nie ma recepty na beton c25-c30

    OdpowiedzUsuń