WIATA GARAŻOWA - BUDOWA

10 marca 2022Wiata garażowa to dosyć spontaniczny pomysł, nie była to budowa o której myśleliśmy że powstanie w tym roku… ale krok po kroku jakoś sam ten pomysł się narodził i zaczęliśmy działać.


Zaczęło się właściwie od przestawienia bramy wjazdowej, zależało nam żeby dwa auta jakie posiadamy nie stały jedno za drugim a obok siebie. Drugim ważnym punktem była chęć przestawienia bramy w ten sposób aby ustawione samochody zajmowały jak najmniej miejsca i nie „zagracały” działki. Początkowo wiata miała stać z boku domu, stwierdziliśmy jednak że to bez sensu ponieważ wiata zajmie sam środek działki, który może być przecież ogrodem. A z przodu domu? Nie wypoczywamy stąd ostateczna decyzja aby wiatę usytuować tuż obok wjazdu.

WIATA FORMALOŚCI?

Wypełniliśmy wszystkie potrzebne formalności i zgłosiliśmy się z nimi do Starostwa, a tam usłyszeliśmy że wiaty zgłaszać nie trzeba. Jeśli na danej działce istnieje budynek mieszkalny nie zgłaszamy wiaty. Przepisy o budowie wiaty garażowej są odrobine niejasne nie mówią wprost TAK MASZ GŁOSIĆ nie mówią wprost CO MOŻNA STAWIAĆ. Budowa nie wymaga zgłaszania żadnych procedur, jeżeli powierzchnia zabudowy wiaty nie przekracza 35 m2  ( nasza wiata ma wymiar 6m na 5m) w momencie kiedy na naszej działce znajduje się budynek mieszkalny możemy wybudować wiatę do 50 m². Nasza wiata będzie stać 3m od sąsiada z którym graniczymy.

 

PODSTAWA NASZEJ WIATY

Podstawa wykonana zostanie z płyt betonowych, które położymy na około 20cm warstwie suchego betonu. Dlaczego, aż tyle betonu? Wynika to ze sporej różnicy w poziomach na naszej działce. Nigdy nie równaliśmy działki, dlatego teraz trzeba to wszystko do siebie dopasować. Wiata ma być połączona chodnikiem z domem dlatego ich poziom musi być taki sam. W pięciu miejscach ( 4 rogi wiaty i środek tylnej ściany) zabetonowaliśmy metrowe profile metalowe o przekroju 10x10cm w które zostaną włożone drewniane belki. Robimy tak aby nie stosować żadnych dodatkowych wsporników, zależy nam na estetyce wyglądu naszego budynku. Nie zdecydowaliśmy się na zakup gotowej kotwy do ziemi ponieważ są one… zbyt słabe.

Do budowy podstawy wiaty użyliśmy.

 • 6 krawężników o szerokości 8 cm (na wjazd)
 • 22 krawężniki o szerokości 5 cm ( trzy strony wiaty)
 • 270 płyty betonowe (szerokość 35x35cm grubość 5cm )
 • 5 metrów metalowego profilu ( wymiary 10x10cm)
 • 5 worków cementu
 • 5,5m suchego betonu 

IMPREGNACJA KOSTKI 

Od razu po położeniu kostki i krawężników postanowiliśmy zaimpregnować podstawę naszej wiaty. Położyliśmy na całość grafitowy impregnat, efekty malowania możecie zobaczyć niżej. Na naszą wiatę zużyliśmy 15 litrów impregnatu – malując całość dwiema warstwami. Pierwsze zdjęcie to widok kostki przed malowaniem a po lewej z widoczną pierwszą warstwą, drugie zdjęcie to już efekt po dwóch warstwach impregnacji. 
STELAŻ WIATY 

Zamówienie drewna to teraz nie lada wyzwanie. Mam nadzieję, że nie przyjdzie się Wam zmierzyć z problemami jakie mieliśmy zamawiając drewno na stelaż wiatry na samochody.

Najpierw w kilkunastu tartakach w promieniu do 50 km usłyszeliśmy: że tak małego zamówienia nie opłaca się im robić, że musimy czekać np do grudnia w kolejce na realizację. W jednym z tartaków rzucono nam sumę chyba na odstraszenie nas... powiedziano nam że koszt zamówienia to 3500 zł... w końcu udało się zamówić wszystko z niedużym nawet czasem oczekiwania w kwocie 1600 zł ale sam właściciel powiedział "nie mogę pani odmówić no jest pani w ciąży" Drewno zostało wczoraj odebrane i należy trzymać kciuki, że Chińczycy go nie potrzebowali. Jak dowiedzieliśmy się to właśnie oni są źródłem "naszych" problemów... drewno z Polski masowo wykupowanie jest przez np. Chińczyków którzy zjawiają się na przetargach i je ... wygrywają...

Ostatecznie jednak zdobyliśmy produkt i przystępujemy do stawiania stelażu. Niżej znajdziecie rozpiskę tego co zamówiliśmy w tartaku.


 • 5 sztuk 10x10 długość 2.5m
 • 3 sztuki 20x10 długość 6m
 • 2 sztuki 20x10 długość 5m
 • 7 sztuk 10x5 długość 5m
 • 9 sztuk 15x5 długość 2,5m
 • 4 sztuki łaty długość 6m
Do postawienia wiaty użyliśmy wkrętów o rozmiarach:

 • wkręty cieślarskie do drewna 8X280
 • wkręty cieślarskie talerzowe 6X140
 • wkręty cieślarskie talerzowe 6X100
 • kotwa do betonu stalowa 10X115Stelaż wiaty został zaimpregnowany gruntem do drewna marki Drewnochron oraz pomalowany impregnatem tej marki w kolorze TIK. Impregnatów tych używamy od lat, mamy nimi pomalowane wszystkie drewniane elementy jakie są na naszej działce: belki przy domu, drewniane wstawki na elewacji domu czy lamelowy płot.  

Część przedniej części ścianki została obita sklejką i dokładnie zaimpregnowana. Położone zostały na niej cegiełki i przymocowany numer posesji. Niestety ze względu na wysoki koszt pierwszy raz w naszych realizacjach użyliśmy normalną sklejkę, nie wodoodporną…
DACH

Zadaszenie naszej wiaty jest proste, to najzwyklejsza blacha w srebrnym kolorze oraz antracytowa obróbka rozmiarem dopasowana do wymiaru jaki był nam potrzebny. Można było zastosować blachę z filcem ale niestety nie pozwoliły nam na to fundusze. Być może kiedyś zabezpieczymy blachę preparatem tak aby nie woda nie skraplała się od środka.
OZDOBY 

Około 70 cm ściany naszej wiaty znajdującej się od strony ulicy zostanie wykończona cegłą, którą mamy na elewacji domu. Na tej ściance zawiśnie spory bo 60 cm numer domu oraz nazwa ulicy przy której mieszkamy. W linkach na dole tekstu znajdziecie link do strony na której złożyliśmy zamówienie. 

KOSZT BUDOWY

( wpis oraz kosztorys będą uzupełniane wraz z postępami prac, do kosztorysu dopisujemy dosłownie wszystkie rzeczy jakie musieliśmy kupić do tej realizacji, stąd np. koszt trawy )


 • impregnat do kostki 690
 • płyty betonowe 1916
 • narzędzia 180
 • beton w workach 60
 • profil metalowy 6m 449
 • profil metalowy do wyrównania betonu 200
 • suchy beton 800
 • ziemia czarna 350
 • ziemia polna 400
 • piła do szlifierki 70
 • trawy ozdobne 80
 • numer domu 510
 • płyty betonowe na chodnik 340
 • mieszanka traw 199
 • drewno 1620
 • wkręty 100
 • kamera 300
 • impregnaty do drewna 300
 • blacha i obróbki 2600
 • sklejka 60 
 • cegiełki i klej 300 

RAZEM 11 525 zł 

Druga zima naszej wiaty.

Zima sprawiła, że musieliśmy wprowadzić małą zmianę do naszej wiaty garażowej. W grudniu było u nas ponad 20 cm śniegu, baliśmy się ze konstrukcja nie wytrzyma takich dużych i mokrych opadów, dlatego dodaliśmy wsparcie.

Wsparcie dachu w postaci dwóch belek o przekroju 10/10 cm. Belki dostawione zostały po środku, baliśmy się że będą utrudniać wjazd ale na szczęście samochody mieszczą się bez problemu. LISTA ZAKUPÓW: 

impregnat do kostki brukowej: zobacz tutaj
mieszanka traw jakiej używamy: zobacz tutaj
numer domu umieszczony na wiacie: zobacz tutaj
impregnaty do drewna: zobacz tutaj
grunt do drewna: zobacz tutaj 

NAGRANIA Z REALIZACJI zobacz tutaj


WSPARCIE DLA NAS

Spodobał Ci się nasz pomysł na zabudowę basenu? Zamierzasz wykonać taką zabudowę u siebie? Teraz możesz podziękować nam za dokładny opis i zdjęcia, które pomogą Ci w realizacji Twojego zadania. Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 

14 komentarzy

 1. Czy nie było potrzeby usuwania ziemi roślinnej razem z roślinami?? czy ten beton poszedł bezpośrednio na ten grunt??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak suchy beton poszedł bezpośrednio na trawę, daliśmy go średnio 17 cm więc i tak nic tam nie wyrośnie, nie przebije się

   Usuń
 2. witam , podpowiecie Państwo w jaki sposób są przykręcone łaty do krokiewiek ? tak patrzę na zdjęcia i widzę ,że jak przykręcę z jednej strony wkręt to do drugiej strony nie mam dojścia bo przeszkadza ta wcześniej przykręcona łata ,dzięki z góry za odp

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wypełniliśmy wszystkie potrzebne formalności i zgłosiliśmy się z nimi do Starostwa, a tam usłyszeliśmy że wiaty zgłaszać nie trzeba." - co to są te tajemnicze wszystkie formalności? Z tego zdania wyszło masło maślane....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. co to są te tajemnicze wszystkie formalności? wypełniliśmy dokumenty które wypełnia się zgłaszając np budynek 35m2

   Usuń
 4. Fajny opis fajnej wiaty. mam trzy pytania...
  - Profile metalowe pod słupy są zalane betonem również w środku ?
  - ze zdjęć wygląda, że te profile pod słupy wystaja około 30cm ?
  - Jaki spadek dachu zastososowaliście ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - profile są zalane w środku
   - wystają 20 cm
   - w % nie mam pojęcia, na całej długości jest to 10 cm
   ( w tym roku zimą dostawione zostaly dwa slupy po środku)

   Usuń
  2. Z czego wynikała potrzeba dołożenia słupów? W którym miejscu zostały dołożone?

   Usuń
  3. pod naporem mokrego śniegu ( ponad 25 cm) belki zaczęły się delikatnie wyginać

   Usuń
 5. Te dwa słupy dałeś po środku oraz z poczatku ?
  Słupy w profilach oddzielałeś od betonu jakąś izolacją oraz z zewnatrz zabezpieczałes je od metalu jakąś powłoką ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słupy zostały dołozone po środku. jeden z przodu wiaty drugi na środku. nie dawaliśmy zabezpieczenia pomiedzy drenem a metalem

   Usuń
 6. W jaki sposób zostały przymocowane górne krokwie z belką pionową? dziekuje

  OdpowiedzUsuń