ELEWACJA SAUNY - SIDING X PREFA

3 lipca 2022
Jednym z największych wyzwań stojących przed nami przy budowie sauny jest położenie elewacji. Mamy za sobą już trzy realizacje elewacji ale żadna z nich nie powstała z gotowych elementów. Gotowych nie znaczy super łatwych w pracy, a jak wiadomo blacha nie jest najłatwiejszym materiałem! Przed nami montaż paneli elewacyjnych SIDING X.

ELEWACJA SAUNY Z CZEGO?

Głównym materiałem z którego wykonamy elewację naszej sauny jest SIDING X marki PREFA. Są to aluminiowe panele które można zamówić w 18 kolorach oraz kilku długościach i wysokościach 138 mm, 200 mm, 300 mm i 400 mm. My zamawiamy panele w dwóch wysokościach i jednej długości jaką jest metr. Panele mają geometryczne załamania dzięki czemu tworzą niepowtarzalny wzór. Już po połączeniu na próbę trzech paneli widać, że stworzą nowoczesną elewację. 

Panele produkowane są w Austrii na indywidulane zamówienie, więc zakup warto zaplanować odrobinę przed planowanym czasem ich układania. Z racji materiału z którego są wykonane są całkowicie niepalne!


DLACZEGO WYBÓR TAKIEJ ELEWACJI?

Wiedzieliśmy, że nie chcemy sauny obitej deską. Wyglądają ładnie ale jednak ten materiał wymaga czasem impregnacji. Tam gdzie się da ułatwiamy sobie życie i dlatego szukaliśmy elewacji która nie będzie wymagała od nas żadnego odświeżania. 

Popularny branek tez nie był brany pod uwagę, mamy go na elewacji garażu i po trzech latach wymagał dokładnego czyszczenia. Szukaliśmy produktu który nie będzie oczekiwał „opieki” po położeniu. Szukaliśmy produktu, który będzie nowoczesny i co najważniejsze produktu który będzie pasował do elewacji domu. 

Dom mamy w ciemnej cegle dlatego zamówiliśmy panele w kolorze P.10 antracyt który jest zbliżony do koloru 7016 z palety kolorów RAL. Panele będą układane na przemian tak jak cegła co będzie odniesieniem do elewacji domu, wstawek na garażu oraz ceglanej ściany na wiacie.

Z CZYM BĘDZIE POŁĄCZONA?

Zrezygnowaliśmy z elewacji z drewna ale nie zrezygnowaliśmy z niego całkowicie. Podbitka i ścianka boczna będą w sosnowej desce. Deska oczywiście w kolorze drewnianych wstawek które są na elewacji domu. Zdjęcie takiej realizacji znaleźliśmy w katalogu PREFA i bardzo się nam spodobały. 

SIDING X w kolorze antracyt fot: fb PREFA

SIDING X w kolorze czarnym fot: fb PREFA

SIDING X w kolorze antracyt fot: FB PREFA


JAK KŁADZIE SIĘ PANELE?


Położenie paneli na całej elewacji sauny zajęło nam 4 dni. Na pewno mając całkowicie wolny dzień dałoby radę położyć je w ciągu doby. Szacujemy, że na ułożenie 30m2 poświęciłam około 10 godzin, w tym już przycinanie paneli.

Najwięcej czasu zajmuje rozpoczęcie prac czyli przykręcenie zacisków startowych oraz przykręcenie łat. Pamiętajcie, aby mierzyć grubość łat tak aby wybierać te jak najbardziej identyczne. Jeśli różnica pomiędzy nimi będzie duża, przykręcając panele stworzą się Wam na elewacji niepotrzebne, brzydkie wgięcia lub wybrzuszenia.

Panele cięłam na ukośnicy, na każdej ze ścian ułożone są wg wzoru cegiełki co dobrze widać na zdjęciach.

Elementy przykręcałam do łat wkrętami, w niektórych z nich należało zrobić dodatkowy otwór aby móc przykręcić panel w miejscu w którym była łata. Pamiętajcie też, aby dobrze zaplanować rozmieszczenie łat. U nas były co ok 50 cm. Długi na 100 cm panel mocowany był w trzech miejscach, a krótsze po przycięciu na 50cm lub 60 cm mocowałam na dwa wkręty. 

Panele wchodzą jeden w drugi, więc montuje się je bezproblemowo i okazuje się że naprawdę szybko. Co dwa trzy rzędy sprawdzałam poziom poziomicą tak aby wszystkie ściany dobrze się zgrały i nic nie uciekło. Na trzech ścianach elementy ułożone są na przemian: pasek z wysokością paneli 20cm i nad nim pasek z panelem 13cm, i tak wielokrotne powtórzenie wzoru. Na tylną ścianę zostało nam mniej szerokich elementów więc tam wzór wygląda nieco inaczej.


Razem z panelami zamówiona została blacha na obróbki. Blachę zawieziemy do lokalnego zakładu w którym zostanie odpowiednio wygięta i przycięta. Tę pracę musimy zlecić firmie zewnętrznej, nie posiadając odpowiednich narzędzi nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie. 


Wpis powstał przy współpracy marki PREFA 

4 komentarze

 1. Witam
  Gdzie można zakupić panel z artykułu (SIDING X) do samodzielnego montażu??
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o wycene i kupno prosze pisać bezpośrednio do przedstawiciela Sebastian.Walczak@prefa.com

   Usuń
 2. Dzień dobry, jak to wyszło cenowo za ten siding?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam
  Gdzie można kupić panele z artykułu do samodzielnego montażu??

  OdpowiedzUsuń