KALKULATOR OGRZEWANIA POMPĄ CIEPŁA

8 grudnia 2022

 


CZY POMPA CIEPŁA SIĘ OPŁACA?

Rosnące ceny gazu, węgla czy energii elektrycznej skłaniają coraz więcej osób do szukania sposobu na ograniczenie zużycia energii w gospodarstwie domowym. Największym „pożeraczem” energii jest ogrzewanie, a zatem najlepszym sposobem by ulżyć domowemu budżetowi jest modernizacja sposobu ogrzewania oraz termomodernizacja. W sumie zawsze można też obniżyć temperaturę w domu, ale nie dla każdego ministerialne 17*C jest komfortowe. Zatem – jaki jest najtańszy sposób ogrzewania domu? Kiedyś odpowiedź była prosta – węgiel. Niestety, ostatnie podwyżki z 900 zł/t na 3000 zł/t sprawiły, że odpowiedź nie jest już taka oczywista. Jeszcze jakiś czas temu można było patrzeć na ogrzewanie gazowe, ale i cena m3 gazu poszybowała w górę. A wszystko wskazuje, że to nie koniec. Zatem – co robić Wujku Dobra Rada?Wujek zna odpowiedź – zainteresować się instalacją pompy ciepła!

Oczywiście, łatwo mówić, że się opłaca – ale my mówić nie będziemy, my pokażemy, że się opłaca na przykładzie realnego budynku.

Sam budynek to dom parterowy z małym poddaszem. Powierzchnia użytkowa domu to ok. 140 m2 – z czego 110 m2 przypada na parter, 30 m2 na poddasze. W tych 110 m2 parteru ogrzewanie podłogowe ma ok. 65m2, grzejnikowe 40m2 (5 m2 przypada na kotłownie bez ogrzewania). Całe poddasze ogrzewane jest grzejnikiem. Samo ocieplenie budynku jest standardowe jak na 2012 rok budowy:

- ściany pustak MAX + 15 cm styropianu

- podłoga – 10 cm styropianu

- strop płaski + poddasze – 25 cm wełny mineralnej

- okna 3 szybowe (w tym jedno duże przeszklenie 2,5x4 m)

Do tej pory budynek był ogrzewany piecem na ekogroszek, również c.w.u. była przygotowywana przez piec. W domu komfortowe 22-23*C. I teraz to co najważniejsze – zużycie węgla wynosiło ok. 3-3.5 t na sezon. W okresie letnim c.w.u. była grzana grzałką elektryczną.

W zeszłym roku, jako, że piec nie spełniał norm 5 klasy został wymieniony na powietrzną PC o mocy 8 kW. Pompa zajęła się zarówno ogrzewaniem jak i grzaniem c.w.u w okresie zimowym i letnim (temp. w budynku ok. 22*C). Od momentu montażu i uruchomienia w sierpniu 2021 do sierpnia 2022 zużycie prądu kształtowało się tak jak na wykresie:Sumując całkowite zużycie z całego roku (sierpień-grudzień 2021 + styczeń-lipiec 2022) otrzymujemy 5284 kWh. Pompa pracuje głownie w nocy (przy taryfie G13, na noc przypada 70% czasu pracy) i możemy przyjąć koszt 1 kWh równy 0,70 gr. Matematyka daje nam koszt ogrzewania równy 3700 zł.

Wnioski chyba są proste?

Przygotowaliśmy dla Was prosty kalkulator, który pozwoli Wam wstępnie oszacować ile kWh prądu potrzebowała by powietrzna pompa ciepła aby ogrzać wasz budynek. Jedyne co musicie wiedzieć, to ile i jakiego opału potrzebuje wasz budynek oraz jaką ma powierzchnie. Resztę robi za Was. Kalkulator nie zastąpi profesjonalnego audytu OZE ale pozwoli zorientować się bez zbędnego marketingowego bełkotu handlowców czy taka instalacja ma u Was sens.

 - Piotr 


Chcesz dostać plik z kalkulatorem ogrzewania pompą ciepła?


1. Kliknij w link https://buycoffee.to/usiebiewdomu  i postaw nam wirtualną kawę, w wiadomości wpis hasło "POMPA"

2. Koniecznie wpisz hasło "POMPA" bez tego nie będziemy w stanie zidentyfikować Twojej prośby o plik

3. Plik do pobrania dostarczamy w osobnej wiadomości mailowej

4. Jeśli postawiłeś kawę, minęły 24 godziny a harmonogram do Ciebie nie dotarł, koniecznie odezwij się na maila monika@usiebiewdomu.com upewnij się wcześniej czy na pewno stawiając kawę wpisałeś hasło.

5. Dlaczego wysyłamy plik za postawienie wirtualnej kawy? Plik w exelu został stworzony przez Piotra, który czasem publikuje na naszym blogu. "Kawa" to docenienie jego pracy. 


Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 


Znajdź najlepszą ofertę na swoją pompę ciepła. Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 

Komentarze

Prześlij komentarz