DESKI TARASOWE - MODRZEW EUROPEJSKI

13 maja 2018

Pora na przedstawienie naszego tarasu na którym mamy deski modrzewiowe.

Nasz taras o wymiarach 5m na 2.7m ułożony samodzielnie z desek powstałych z modrzewia europejskiego.

Zdecydowaliśmy się na naturalne drewno a nie deskę z kompozytu, z miłości do drewna. Nie ma to jak latem czuć tą naturalność  ... niestety minusem tej sytuacji może okazać się to z czym spotkaliśmy się my: kilka z naszych desek było nie równych i wymagało podcięcia.

Czas wykonania tarasu to dwa dni przy czym wykonywała go jedna osoba w czasie wolnym :)

Jedyny poniesiony koszt to deski i legary, które łącznie z deskami (sosnowymi) na elewacje wyniosły nas 1600 zł.

Zaimpregnowane w tartaku legary (również modrzewiowe), o wysokości 7 cm położone zostały na folię,  a całość tarasu ma delikatny około 1 cm skos, aby woda mogła swobodnie spływać. Legary w trzech miejscach przytwierdzone zostały do betonowego podłoża tarasu. Całe miejsce przeznaczone na taras ma normalny fundament i zostało wylane betonem. Wysokość legarów trzeba wcześniej dokładnie obliczyć, nasza deska miała 3 cm grubości, odstęp między betonowym podłożem a wejściem na taras 10cm stąd znana grubość legarów, grunt to znać wcześniej grubość deski! :)

Opinie co do impregnacji są różne, niektórzy piszą o olejowaniu inni o olejowaniu na położony już impregnat my położyliśmy sam impregnat. Kupiony w markecie budowlanym impregnat położyłam 4 razy, wolałam dobrze zabezpieczyć go przed zimą. Po roku na ten impregnat położyłam olej.. i właśnie olej jest idealny do płaskich powierzchni tarasowych. Już na schodach które robiliśmy później na deski kładłam tylko olej. 

Po pierwszej zimie, wiem że deski nie zmieniły koloru, kształtu - słowem są jak w sierpniu kiedy je kładliśmy!Zerknijcie co wybieramy na tarasy najczęściej 


Wszystkie drewniane elementy naszej elewacji znajdujące się w pionie malowane były impregnatem DREWNOCHRON w kolorze TIK, chciałam uzyskać identyczny kolor na poziomych powierzchniach i wybierając olej w tym samym kolorze, sama nie zdawałam sobie sprawy że te kolory tak idealnie zgrają się ze sobą. Nie ma żadnej różnicy.


OLEJOWANIEOlej zasadniczo różni się od lakieru, który niektórzy wybierają na tarasy. Olej nie tworzy idealnej powłoki, olej dociera głęboko do drewna i odpowiednio je zabezpiecza.

Podłoże musi być czyste, jeśli są na nim złuszczenia należy je usunąć, przed samym olejowaniem musimy upewnić się że powierzchnia jest czysta i sucha. Preparat nakłada się dwukrotnie za pomocą pędzla. Pędzel musi być duży najlepiej o szerokości naszej deski.Po 15-20 minutach usuwałam nadmiar oleju za pomocą bawełnianej szmatki przecierając drewno wzdłuż słojów. Po przetarciu powierzchnia powinna być jednolita, gładka i bez tłustych plam. Drugą warstwę nakładałam po upływie co najmniej 24 godzin. Ważną rzeczą jest używanie tarasu po olejowaniu, można to robić dopiero po około dwóch dniach, a samo olejowanie nie powinno odbywać się na mocno nagrzanych deskach.
Na zdjęciu dokładnie widać starą warstwę oleju położoną ponad rok temu. Wybrałam gotowy kolor produktu, ponieważ mieszając swój własny nie miałabym pewności że po raz kolejny ( np. za rok) uda mi się osiągnąć ten sam efekt. Olejowanie to najlepszy sposób na zabezpieczenie tarasu, nasze modrzewiowe deski zmieniły kolor na taki jak chciałam. Wcześniej wykonałam małe testy, wszystkie kolory po nałożeniu na świeżą deskę wyglądały identycznie jak przedstawia to producent. 
Moje rada dla Was… czytajcie etykiety, dokładnie od początku do końca dobierajcie produkt idealny dla Waszego drewna, dla miejsca w którym jest zastosowane. To że produkt polecają np. znajomi nie oznacza że będzie on idealny do wszystkiego.Jeżeli położycie drewniane deski, które nie zostaną odpowiednio zaimpregnowane po około dwóch latach zmiany jakie zajdą w drewnie mogą być nie odwracalne.  

38 komentarzy

 1. Blog pełen inspiracji �� Piękny taras �� Gdzie Państwo kupili deski na taras?

  OdpowiedzUsuń
 2. te deski na taras z tartaku były już z takimi drapaniami ?""

  OdpowiedzUsuń
 3. ale super :) my tez robimy dużo sami i planujemy ułożyć taki właśnie taras sami, niestety dechy strasznie drogie...w jakich okolicach kupowaliście deski ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. deski kupowane w lokalnej stolarni, teraz jest promocja na modrzew syberyjski w brocomanie

   Usuń
 4. Jesteście niesamowici! Świetna robota!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o taras dobrze sprawdzają się deski plastikowe, przetestowałam i polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, zwłaszcza aranżacja zimowa....eh, święta już niebawem :) Super!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ładnie położone deseczki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A co powiesz na faus podłogi ? Pasują zarówno do domu jak i na taras. Zauważyłem także, że jako jedyne pod wpływem wody się nie wyginają.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ładny taras 😉 wiesz może czy taki deski sprawdziłyby się na tarasie bez zadaszenia???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. część naszego tarasu nie jest zadaszona ( schody ) drewno sprawdza się tam tak samo.. zresztą ten zadaszony teraz też ciągle jest mokry :D - Monika

   Usuń
 10. co a co zrobić z bokiem tarasu?na zdjęciach zostały gołe bloczki betonowe.jest na to sposób?podobno deską nie można podejść do ziemi

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Modrzew, ale... lepiej syberyjski. My planujemy taras właśnie z takiej deski. Sąsiedzi zrobili i z tego i z tego i mamy porównanie. Niestety europejski mocno się już po roku powyginał. Chłopaki pomogli sąsiadowi w doprowadzeniu tego do normalności, ale to jednak słabe rozwiązanie na nasze warunki atmosferyczne. Syberyjski jest trwalszy. Niemniej zgadzam się, że nie ma to jak drewniany taras :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nasz europejski ma ponad dwa lata i nie jest powyginany a na syberyjski nie było nas stać :)

   Usuń
 13. Świetnie prezentujący się taras, który z pewnością ma o wiele lepszy wygląd niż kostka brukowa. Ciekawe jednak jak z wytrzymałością takiego rozwiązania. Myślę, że w przypadku kostki wynik będzie trochę lepszy. Tak czy siak wyszło bardzo ładnie!

  OdpowiedzUsuń
 14. świetny wpis, też przepadam za drewnem i taras drewniany marzy mi się po nocach.... :D wygląda pięknie, będę zaglądać do was częściej

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślałam o tarasie z płytek, ewentualnie z kostki, ale przeglądając posty widzę, że jednak drewno prezentuje się najlepiej. Nawet podniszczone będzie miało wyjątkowy charakter. Taras to nasza inwestycja na ten sezon. Myślimy o nim już od kilku lat i w końcu zrealizujemy plany. Dwa dni temu przyszła do nas markiza z perfecta, więc już nie ma wymówek, musi być reszta!

  OdpowiedzUsuń
 16. Pytanie od laika: czy deski tarasowe i elewacyjne byly malowane/impregnowane calosciowo (strona widoczna, spod i boki) czy tylko ta strona widoczna?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jaką folie położyliście pod legary? W jaki sposób legary były mocowane do betonowego podłoża, a deski do legarów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mocowane wkrętami do betonu a folia... nie pamiętam już

   Usuń
 18. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. mam pytanie jak wyglada taki taras po kilku latach? czy modrzew europejski bardzo pokrywa sie patyna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odsyłam na nasz instagram tam masa świeżych zdjęć

   Usuń