ZWROT PODATKU VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE
Ponieważ dostaje bardzo dużo zapytań czy braliśmy z urzędu skarbowego zwrot podatku VAT – opisze całą naszą sytuację  : )

Aby ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów trzeba spełniać kilka wymogów.


WYMOGI

1. Musi to być ( co zresztą jest oczywiste )
- budowa domu jednorodzinnego lub nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny
2. Pozwolenie na budowę musi być wydane po dniu 1 stycznia 2014 r.;
3. Powierzchnia użytkowa domu nie przekracza 100 m lub 110 m w przypadku posiadania III dzieci. ( w przypadku II mówiącym o dzieciach są osobne przepisy w które już się nie wgłębiałam, chodzi w nich o wiek dzieci)
4. Osoba składająca wniosek do końca roku w którym ów wniosek składa nie może przekroczyć 35 roku życia ( nie wnikałam jak to jest z wiekiem ale wydaje mi się, że jedna osoba nie może mieć powyżej 35 lat)
5. Osoba składająca wniosek nie była wcześniej właścicielem innego budynku lub lokalu mieszkaniowego ( czyli musi to być nasza pierwsza budowa)

FORMALNOŚCI

1. Wniosek składa się tylko raz, w roku w którym kończymy budowę -  wniosek złożyć możemy tylko do końca danego roku, wniosków nie składa się co rok.
2. Wniosek składamy z małżonkiem w jednym urzędzie, jeżeli składamy wnioski osobno należy powiadomić oba urzędy
3. Pod uwagę bierzemy tylko i wyłączenie faktury wystawione po dniu uzyskania pozwolenia na budowę
4. Urząd ma aż 4 miesiące na wydanie decyzji, jeżeli z naszym wnioskiem jest wszystko ok. zwrot następuje na konto bez wydania decyzji.
5. Do wniosku należy dołączyć kopie faktur oraz pozwolenie na budowę
6. Kwota zwrotu też jest zależna wynosi ona ( nie pamiętam już dokładnie nie więcej niż 30 tyś, uzależnione jest to od poniesionych kosztów, wielkości domu oraz wielkości rodziny)
7. Wypełnianie wniosku zaczynamy od przejrzenia faktur podzielenia je na te które możemy uwzględnić i te które nie nadają się do wniosku, te faktury na których mamy długą listę zakupów i są na nich rzeczy, które możemy załączyć we wniosku musimy przeliczyć, zaznaczyć to co się przyda co nie.
8. Wypełnianie wniosku rozpoczynamy od załączników (VZM-1A i/lub VZM-1B i/lub VZM-1C) w zależności do którego z wniosków pasuje nasza sytuacja, we wnioski nanosimy kolejno wszystkie faktury.

INNE

Musimy pamiętać o bardzo dokładnym sprawdzeniu faktur zgodnie z obowiązującymi w danym roku wykazami materiałów za które dostaniemy zwrot.

Przez cały okres trwania budowy zbierałam faktury WSZYSTKIE ponieważ nie wiedziałam co kiedy się przyda, segregowałam na lata i grzecznie czekały na swoją kolej.
Budowę zakończyliśmy w maju 2015 r. w lipcu zaniosłam komplet dokumentów do Urzędu Skarbowego a w sierpniu otrzymałam zwrot na konto.

Pani w Urzędzie wiedziała mniej niż ja… w sumie nie wiedziała nic. Wzięła przy mnie telefon i zadzwoniła ( przyznając się ze nic nie wie )
„ Ty Basia bo tu pani jest i ona ma te dokumenty i ona ma dom.. i ona ma wniosek.. aha … yhy mnie może, ok. przekaże pani… aha no no … „

A ja na wstępie dowiedziałam się, że zwrotu nie uzyskam bo nie spełniam wymogów ( zaznaczam iż pani nie przejrzała dokumentów) Później nie zgadzała się jej powierzchnia całkowita z użytkową. Ponieważ zaniosłam pozwolenie i projekt domu szokiem było iż dom posiada tarasy i nie są one powierzchnią użytkową… słowem pani nie zgadzało się nic. Ale wiedziałam, że spełniam wymogi, że mam dobrze wypełnione tabelki więc zostawiłam wniosek i pojechałam na urlop.

Po tygodniu zadzwoniły do mnie panie z US z zapytaniem o adres zameldowania, a ponieważ i mój i męża jest inny, a jeszcze inny jest nasz adres zamieszkania, a inny adres budowy :) panie się pogubiły i znów usłyszałam że się nie da. Poprosiłam je zatem żeby wpsiały dowolnie wybrany przez siebie adres – i  DAŁO SIĘ ! 

Pod koniec września otrzymałam zwrot na konto, było o 50 zł mniejszy niż nasze wyliczenia, czyli coś jednak pominęłam. Dodam jeszcze tylko że w naszym urzędzie ( miasto 80 tyś) w lipcu byłam pierwsza osobą składającą wniosek.

Warto zanim weźmiecie się za składanie poczytać odrobinkę bo może coś się zmieniło od lipca 2015 r.