ZWROT PODATKU VAT ZA MATERIAŁY BUDOWLANE

9 lutego 2017Ponieważ dostaje bardzo dużo zapytań czy braliśmy z urzędu skarbowego zwrot podatku VAT – opisze całą naszą sytuację  : )

Aby ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów trzeba spełniać kilka wymogów.


WYMOGI

1. Musi to być ( co zresztą jest oczywiste )
- budowa domu jednorodzinnego lub nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny
2. Pozwolenie na budowę musi być wydane po dniu 1 stycznia 2014 r.;
3. Powierzchnia użytkowa domu nie przekracza 100 m lub 110 m w przypadku posiadania III dzieci. ( w przypadku II mówiącym o dzieciach są osobne przepisy w które już się nie wgłębiałam, chodzi w nich o wiek dzieci)
4. Osoba składająca wniosek do końca roku w którym ów wniosek składa nie może przekroczyć 35 roku życia ( nie wnikałam jak to jest z wiekiem ale wydaje mi się, że jedna osoba nie może mieć powyżej 35 lat)
5. Osoba składająca wniosek nie była wcześniej właścicielem innego budynku lub lokalu mieszkaniowego ( czyli musi to być nasza pierwsza budowa)

FORMALNOŚCI

1. Wniosek składa się tylko raz, w roku w którym kończymy budowę -  wniosek złożyć możemy tylko do końca danego roku, wniosków nie składa się co rok.
2. Wniosek składamy z małżonkiem w jednym urzędzie, jeżeli składamy wnioski osobno należy powiadomić oba urzędy
3. Pod uwagę bierzemy tylko i wyłączenie faktury wystawione po dniu uzyskania pozwolenia na budowę
4. Urząd ma aż 4 miesiące na wydanie decyzji, jeżeli z naszym wnioskiem jest wszystko ok. zwrot następuje na konto bez wydania decyzji.
5. Do wniosku należy dołączyć kopie faktur oraz pozwolenie na budowę
6. Kwota zwrotu też jest zależna wynosi ona ( nie pamiętam już dokładnie nie więcej niż 30 tyś, uzależnione jest to od poniesionych kosztów, wielkości domu oraz wielkości rodziny)
7. Wypełnianie wniosku zaczynamy od przejrzenia faktur podzielenia je na te które możemy uwzględnić i te które nie nadają się do wniosku, te faktury na których mamy długą listę zakupów i są na nich rzeczy, które możemy załączyć we wniosku musimy przeliczyć, zaznaczyć to co się przyda co nie.
8. Wypełnianie wniosku rozpoczynamy od załączników (VZM-1A i/lub VZM-1B i/lub VZM-1C) w zależności do którego z wniosków pasuje nasza sytuacja, we wnioski nanosimy kolejno wszystkie faktury.

INNE

Musimy pamiętać o bardzo dokładnym sprawdzeniu faktur zgodnie z obowiązującymi w danym roku wykazami materiałów za które dostaniemy zwrot.

Przez cały okres trwania budowy zbierałam faktury WSZYSTKIE ponieważ nie wiedziałam co kiedy się przyda, segregowałam na lata i grzecznie czekały na swoją kolej.
Budowę zakończyliśmy w maju 2015 r. w lipcu zaniosłam komplet dokumentów do Urzędu Skarbowego a w sierpniu otrzymałam zwrot na konto.

Pani w Urzędzie wiedziała mniej niż ja… w sumie nie wiedziała nic. Wzięła przy mnie telefon i zadzwoniła ( przyznając się ze nic nie wie )
„ Ty Basia bo tu pani jest i ona ma te dokumenty i ona ma dom.. i ona ma wniosek.. aha … yhy mnie może, ok. przekaże pani… aha no no … „

A ja na wstępie dowiedziałam się, że zwrotu nie uzyskam bo nie spełniam wymogów ( zaznaczam iż pani nie przejrzała dokumentów) Później nie zgadzała się jej powierzchnia całkowita z użytkową. Ponieważ zaniosłam pozwolenie i projekt domu szokiem było iż dom posiada tarasy i nie są one powierzchnią użytkową… słowem pani nie zgadzało się nic. Ale wiedziałam, że spełniam wymogi, że mam dobrze wypełnione tabelki więc zostawiłam wniosek i pojechałam na urlop.

Po tygodniu zadzwoniły do mnie panie z US z zapytaniem o adres zameldowania, a ponieważ i mój i męża jest inny, a jeszcze inny jest nasz adres zamieszkania, a inny adres budowy :) panie się pogubiły i znów usłyszałam że się nie da. Poprosiłam je zatem żeby wpsiały dowolnie wybrany przez siebie adres – i  DAŁO SIĘ ! 

Pod koniec września otrzymałam zwrot na konto, było o 50 zł mniejszy niż nasze wyliczenia, czyli coś jednak pominęłam. Dodam jeszcze tylko że w naszym urzędzie ( miasto 80 tyś) w lipcu byłam pierwsza osobą składającą wniosek.

Warto zanim weźmiecie się za składanie poczytać odrobinkę bo może coś się zmieniło od lipca 2015 r.


52 komentarze

 1. Witam, chciałbym zapytać czy podany przez Ciebie koszt budowy uwzględnia zwrot VATu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie koszt budowy to koszt budowy :) zwrot to całkiem inna sprawa, jest lub go nie ma :)

   Usuń
 2. Jaki dostała Pani zwrot? Jeżeli mogę wiedzieć oczywiście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. adekwatny do przedstawionych faktur :) powiem tylko jedno mniejszy o 30 zł niż się spodziewałam także pani która to dla mnie liczyła nie pomyliła się w rozliczeniu :)

   Usuń
  2. Czy to prawda że program kończy się 30 września 2018r?
   Jak dobrze pójdzie to w sierpniu 2018 ruszymy z budową więc nie ma szans by w dwa miesiące skończyć budowę :(

   Usuń
  3. tak czytałam, ale nie martw się pewnie wprowadzą coś innego :)

   Usuń
 3. Witam,
  mój dom ma powierzchnię użytkową 100,45 wraz z kotłownią, więc mam pytanie czy wliczali Państwo do pow. użyt. kotłownię ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak ponieważ do US poszedł pozwolenie na budowę i tam było to wpisane, proszę pamiętać że jeśli macie Państwo dzieci powierzchnia domu może być większa.

   Usuń
 4. Witam. A nie orientuje się Pani czy jeśli moja powierzchnia domu wynosi 200m i mam 2 dzieci + już jedno mieszkanie na kredyt to mogę starać się o zwrot czy to już muszę się gdzieś dalej dowiadywać? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam :) proszę szukać odpowiedzi na to pytanie w US :) ja tylko opisałam nasza przygodę ze zwrotem VAT :) pozdrawiam

   Usuń
 5. Robią wszystko widzę, aby nie oddać. To kryterium wieku jest naprawdę śmieszne, tak jakby ludzie 35+ nie istnieli. :D Dobrze, że Wam się udało. Pozdrawiam serdecznie. Na bloga będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fv miała pano na 23 czy 8 %

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. Chciałabym się zapytać jeżeli budujemy dom całoroczny letniskowy możemy się starać o zwrot.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydaje mi się że tak ale trzeba pytac w US ( my opisujemy tu naszą historię)

   Usuń
 8. Dobrze wiedzieć takie rzeczy. Sporo osób nie odlicza, bo nawet nie wie, że może. Parę tysięcy piechotą nie chodzi, więc warto postarać się o pozytywne rozpatrzenie wniosku ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie opisane, myślę, że wkrótce i nam się przyda :) A co do Skarbówki to bronią się przed zwrotem jak mogą :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdy ja kupowałam materiały budowlane, a następnie elektrykę (wszelkie instalacje plus bednarka ocynkowana), nie miałam pojęcia, że istnieje możliwość odliczenia sobie podatku vat. Na pewno bym z takiej opcji skorzystała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Super przydatne informacje. Dzięki. Mam nadzieję, że i nam się uda.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dom musi byc caly gotowy tzn odebrany zeby mozna bylo uzyskac zwrot ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy wymagane jest wzięcie kredytu by uzyskać zwrot? Jeżeli tak to na ile lat?

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeśli dom ma 99m w dokumentach, ale robię dwa pokoje + strych do góry to czy mogę starać się o zwrot ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zanosi się projekt więc jeśli w projekcie tak jest to nie powinno być ALE

   Usuń
 15. czy tylko FV, czy paragony również w urzędzie akceptują?

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakie materialy podlegaly zwrotowi u was ?

  OdpowiedzUsuń
 17. gdzie można wiecej poczytac o tym zwroci z US .

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuje za cenne wskazówki, szukałem właśnie artykuły, który rozwieje moje wątpliwości dotyczące zwrotu za materiały budowlane.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy ktoś wie czy istnieje zwrot przy nadbudowie domu -dodam, że nadbudowa domu (niespełna 100m2) jest naszą inwestycją a dom należy do rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam,w komentarzach wyzej pisala Pani ze wliczala kotlownie do powierzchni uzytkowej,ale przeciez kotlownia,garaz,spizarnia,pralnia nie wlicza sie do powierzchni uzytkowej.Us kazal Pani ta kotlownie doliczy czy jak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przy naszej kotłowni czy ją wliczając czy nie i tak zmieściłabym się w tej wymaganej w US wielkości domu.

   Usuń
  2. A prosze mi jeszcze napisac czy na wszystkich fakturach miala Pani podany nr PKWiU,ten po ktorym sie szuka na liscie czy dany material liczy sie do zwrotu?Uznawali faktury na 8%? Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

   Usuń
  3. numer był na pewno, co do 8 % nie pamiętam już

   Usuń
  4. Numerów PKWiU praktycznie nikt nie wstawia, może poza sieciówkami typu Leroy Merlin itp.
   Z tego co rozumiem, do zwrotu przysługują tylko materiały z 8% VATem. Dostaje się +- różnicę pomiędzy 23% a 8% VATem.
   Co do poprzednich komentarzy, to faktury muszą być wystawione do 30.09.2018, program natomiast trwa dłużej.
   Interesuje mnie bardziej, czy, a jeśli tak to jak US sprawdza zgodność materiałów z listą materiałów do zwrotu, jeśli nie ma PKWiU? Ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia w tym temacie?

   Usuń
  5. Zwrot przysługuje za materiały budowlane ze stawką VAT 23% (z tego co mi wiadomo). Zwracana kwota jest +- różnicą pomiędzy 23&, a 8% VATem.
   Co do PKWiU praktycznie większość sprzedawców NIE wypisuje numeru na fakturach, może poza sieciówkami typu np. Leroy Merlin.
   Interesuje mnie bardziej czy, a jeśli tak, to jak US sprawdza faktury pod względem zgodności materiałów z wykazem materiałów podlegających zwrotowi (patrz: O B W I E S Z C Z E N I E
   M I N I S T R A I N F R A S T R U K T U R Y I R O Z W O J U
   z dnia 24 grudnia 2013 r.).
   Czy ktoś ma może jeszcze doświadczenie ze zwrotem VATu w ramach tego programu (czyt. na zasadach podobnych do MDMu)?

   Jeszcze jedno. Faktury VAT muszą być wystawione do 30.09.2018, natomiast sam program trwa dłużej. Wniosek należy złożyć, o ile dobrze pamiętam, do końca roku w którym zakończyło się budowę lub do końca kolejnego roku po zakończeniu budowy.

   Usuń
  6. jak jest teraz nie mam pojęcia, my opisujemy jak było w 2015

   Usuń
 21. Może pani przesłać link żeby o tym po czytać. Boję się ze jak pójdę do urzedu to panie namie głupio spojrzą i udadzą głupie że nic takiego nie ma . wiec poprosze o link żebym poczytała dokładnie co i jak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. musi szukać pani ustaw/ przepisów ja to robiłam ponad rok temu wiec nie pamietam już z czego korzystałam . a w US na pewno już tera będą wiedziały, wtedy ten program wprowadzony został po zmianach

   Usuń
 22. Dobrze wiedzieć, że można otrzymać taki zwrot. No i fajnie, że rozpisałaś to, jak tego dokonać. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niesamowite są te przepisy (o ile w ogóle jeszcze obowiązują w roku 2021) 🤦‍♂️🤣 Szkoda, że jeszcze nie ma wymogu konkretnej orientacji seksualnej albo koloru włosów. A tak na poważnie to czysta dyskryminacja. Dyskryminuje się obywateli za wiek, metraż i za to, że byli właścicielami lokali mieszkalnych.
  Poza tym super wpis i super blog. Już zacząłem z niego korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 25. Należy złożyć wniosek do końca roku kalendarzowego, w którym oddało się dom do użytkowania. Czyli jeśli ktoś oddał dom w 2022 to powinno jeszcze dla niego obowiązywać.

  OdpowiedzUsuń