DONICA OGRODOWA DIYDonica to super pomysł na wykorzystanie desek, które pozostały po budowie :) 


Koszt takich donic w sklepach przekracza pewnie 200 zł! my nasze zrobiliśmy z desek które wcześniej podtrzymywały strop. Po ich oczyszczeniu i przeszlifowaniu mamy idealny produkt do działania! 

Wymiary donic to już indywidualny wybór, nasze mają 100/40/60.

Do donic wybrałam wolno rosnący świerk conica. Dlaczego? nie chciałam martwić się że korzenie drzewa po kilku latach rozsadzą donicę, chciałam mieć też coś co za kilka lat będę mogła dowolnie uformować.  Ogrodnik ze mnie słaby dlatego posadziłam troszkę po swojemu. W foli, którą obłożyłam donice zrobiłam kilka dziurek, na spód dałam kamienie, kilka centymetrów piasku, ziemię z ogrodu i na wierzch ( około 20 cm) ziemię którą kupiłam w sklepie ogrodniczym. Całość wysypałam ozdobnymi kamieniami. 

Impregnacja - postawiłam na sprawdzony produkt. Donice stoją pod zadaszeniem i rzadko pada na nie deszcz, dlatego zdecydowałam się na produkt który znam od lat - Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy. w moim ulubionym kolorze TIK

Deski z budowy, jeszcze przed oczyszczeniem.

Dokładny pomiar. 
Docinanie desek.

 

Pierwsza warstwa, ilość desek zależna jest od planowanej wysokości. Warto poszukać długich desek tak aby cały jeden poziom wykonać z jednej o jednakowej szerokości. 


 Od  środka nasze donice mają wsporniki po 2 z boku oraz 4 w podstawie.Szlifowanie drewna. 

 Docinanie górnych krawędzi.
Docięcie oraz zamocowanie nóżek.Impregnowanie


Sadzenie - > kamienie -> piasek -> ziemia 
http://monikaimariuszusiebie.blogspot.com/p/diy.html