HARMONOGRAM BUDOWY

8 października 2017
„Witam! Jak większość z Was budujemy dom. Mamy stan surowy otwarty ale co teraz. Elektryk czy hydraulik? A może jest jakiś harmonogram prac krok po kroku? Nie chcielibyśmy czegoś pominąć. Bardzo proszę o pomoc!”

Harmonogram budowy to rzecz bardzo potrzebna w trakcie budowy. Nie jest niezbędny, ale bardzo pomaga komuś, kto buduje pierwszy dom w życiu (i często ostatni) ogarniać kolejność prac, czas trwania i organizacje budowy. Kto pierwszy hydraulik czy elektryk? Na kiedy umówić wylewki? Nawet zgrubnie napisany harmonogram jest wiele lepszy niż jego zupełny brak — pozwala ustrzec się niepotrzebnych przestojów w budowie (a jak wiadomo, czasu brakuje najbardziej, szczególnie gdy pogoda nie rozpieszcza) i kosztów, gdy na budowie są dwie ekipy i wzajemnie sobie przeszkadzają. Samo stworzenie harmonogramu nie jest trudne, jeśli mamy wykonany kosztorys dla naszej inwestycji. Wystarczy wtedy skopiować odpowiednie pozycji do arkusza i gotowe! Trudniej jest gdy architekt poskąpił nam kosztorysu, wtedy trzeba przeglądając projekt ustalić sobie zakres prac jaki chcemy objąć planem. Dla kogoś kto, buduje pierwszy raz może to być etap nie do przeskoczenia - wtedy mamy dwie opcje, albo poprosić swojego kierownika budowy o pomoc albo skorzystać z poniższego przykładu.

W linku udostępniam wykonany w arkuszu kalkulacyjnym harmonogram prac budowlanych wraz z przykładowym wykresem Gantta, który pięknie wizualizuje postępy naszej budowy. Z czasem plik będzie modyfikowany i rozbudowywany o nowe funkcjonalności, ale na razie udostępniam go "tak jak jest". Oczywiście, jest to tylko przykład i należy go zmodyfikować do swoich potrzeb — w tym zakresie nieoceniona będzie pomoc kierownika budowy i wykonawcy. Dobrze dograne terminy to również wymierne oszczędności finansowe!


9 komentarzy

 1. Przydatna tabelka:) Ja sobie też lubię wszystko porządkować w Excelu, pomaga mi to ogarnąć chaos zadaniowy:D Czasami ciężko się połapać, kiedy wywóz gruzu, a kiedy wstawianie okien, ale najważniejsze to ujarzmić ten żywioł i iść wciąż do przodu. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo konkretnie napisane. Super artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry wpis, dobrze pogrupowane wiadomości. Zrezygnowałabym natomiast ze stwierdzeń takich jak 'architekt poskąpił kosztorysu'. Za kosztorys należy architektowi zapłacić ponieważ nie jest w zakresie projektu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń