ILE KOSZTUJE PROJEKT INDYWIDUALNY?

25 maja 2017Ile kosztuje projekt indywidualny? Zwykle architekt na takie pytanie odpowiada - to zależy. A nam zależy na poznaniu orientacyjnych kosztów! Męczyłem mojego znajomego architekta, aby podał mi ogólne "widełki" jakimi kieruje się wyceniając projekt. Oczywiście bronił się rekami i nogami, mówiąc, że jest tak dużo zmiennych, że nie da się tego jasno określić, ale gdy był już pod ścianą pytań i nie było odwrotu, udało mi się wyciągnąć  od niego koszty ramowe.

Zanim przejdziemy dalej, trzeba pamiętać, że to są tylko i wyłącznie koszty przybliżone oraz minimalne. Wiadomo, że jeśli ktoś chce nowoczesną elewację, z dużą ilością żelbetów, albo dom z antresolą z wielkimi przeszkleniami to cena będzie inna niż za domek z dachem dwuspadowym o powierzchni 80 m2. Prawda jest taka, że każdy projekt jest indywidualny i tak też jest wyceniany. Ta kalkulacja kosztów projektu indywidualnego, którą tutaj przedstawiam, służy tylko i wyłącznie pokazaniu, że dobra architektura i dobry projekt nie musi znaczącą różnić się cenowo od "gotowca" z kiosku Ruchu. Pamiętać trzeba też, że płaci się często "za nazwisko" i projekt od znanego architekta będzie odpowiednio droższy. Ja współpracuje z młodym i zdolnym architektem ze Śląska, który od 2 lat ma własne biuro i skupia się w większości na projektach domów jednorodzinnych.

Poczyńmy pewne założenia, aby urealnić nasz przykład:
 • Działka z uregulowanymi sprawami prawnymi objęta MPZT lub wydanymi WZ
 • Powierzchnia domu ok. 80m2 - 100m2
 • Konstrukcja tradycyjna murowana, prosta, dach dwuspadowy

Szacunkowa kalkulacja kosztów projektu:

Rozmowa wstępna i ustalenie czego inwestor potrzebuje, czego oczekuje, jaką ma wizję, co lubi, czego nie lubi, co mu się podoba, a co nie, jaką ma rodzinę i co planuje w przyszłości. Na podstawie powyższych informacji architekt tworzy do trzech koncepcji budynku obejmujących: bryłę budynku, rzuty (w odpowiedniej ilości) oraz przekrój.
Koszt koncepcji to ok. 500 zł

Na podstawie zaakceptowanej koncepcji budynku powstaje projekt budowlany, w skład którego wchodzi:
 • Architektura, ok. 2500 zł,
 • Konstrukcja, ok. 2000 zł,
 • Instalacje wewnętrzne, ok. 500 zł,

Po stronie inwestora jest uzyskanie:
 • Mapy do celów projektowych, ok. 800 zł
 • Badań geologicznych, ok. 500 zł - 1000 zł

Na etapie tworzenia projektu budowlanego, możliwe są jeszcze pewne zmiany i poprawki, ale po zaakceptowaniu etapu pracy każda zmiana, którą chcą wprowadzić inwestorzy jest osobno wyceniania. Jeśli zmiany są drobne i nie powodują dużych zmian w projekcie mogą być darmowe. Wszystko zależy od ich rodzaju i wpływu na całość projektu. Projekt instalacji wewnętrznych jest wykonany w standardzie "do uzyskania pozwolenia na budowę". Dlaczego? Ponieważ rzadko kiedy się zdarza by elektryka czy hydraulika była wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem, dlatego w kalkulacji są podane koszty absolutnego minimum - oczywiście, jest możliwość wykonania pełnego projektu instalacji ale koszt będzie odpowiednio wyższy. 

Orientacyjny minimalny koszt całego projektu budowlanego to ok. 5500 zł. 
Czy to dużo czy mało? Po raz kolejny - to zależy.

Jeśli porównamy to z zakupem projektu typowego, który kosztuje 2200 zł z przesyłką, może wydawać się całkiem sporo, ale trzeba pamiętać, że projekt typowy trzeba adaptować. Zwykle koszt adaptacji waha się miedzy 1500 zł, a 2000 zł. Przyjmując górne oszacowanie mamy koszt typówki równy 4200 zł i projektu indywidualnego 5500 zł. Jak widać różnica to tylko, podkreślam, tylko 1300 zł. Zauważcie, że fajniejszy przycisk do WC potrafi kosztować 500 zł, a sama miska 2000 zł, a w zamian otrzymujemy projekt skrojony pod naszą rodzinę i nasze potrzeby. Uwzględniający to, co lubimy i wykluczający to, co się nam nie podoba. Rzadko kiedy, mimo natłoku i ilości projektów gotowych udaje się znaleźć taki, który na etapie adaptacji uda się w pełni dostosować do naszych potrzeb. Nie wspominając już o tym, że mimo kosmicznych ilości "gotowców" tak naprawdę dobrze sprzedaje się kilkadziesiąt projektów. Łatwo to zauważyć podróżując po Polsce i robiąc sobie z nudów zabawę w "zgadnij jaki to projekt".

Inna sprawa to konstrukcja. Adaptując projektu gotowe z punktu widzenia konstruktora jasnym jest, że zwykle są sporo przewymiarowane - czyli mają "wytrzymać i się nie zawalić" gdziekolwiek by nie stanęły. Wydaje się to zaleta, że mamy maksymalnie bezpieczną konstrukcję ale mamy też maksymalnie drogą konstrukcję. Porządna adaptacja powinna polegać na ponownym przeliczeniu całej konstrukcji, od fundamentów po dach i dostosowaniu jej do lokalnych warunków gruntowo-wodnych i klimatycznych. W cenie adaptacji praktycznie nikt tego nie robi. Szczytem marzeń jest sprawdzenie fundamentów i ewentualne dozbrojenie. W projekcie indywidualnym mamy pewność, że również konstrukcja jest skrojona pod nasz dom, czyli jest maksymalnie ekonomiczna oraz bezpieczna. Z doświadczenia wiem, że optymalizując konstrukcje projektów typowych, można zyskać nawet 20 tysięcy oszczędności. Praktycznie tyle samo tracimy kupując gotowca z "podstawową" adaptacją. Pomijam już fakt wielu niedopowiedzeń, braków, a nawet błędów, które potrafią zawierać projekty gotowe w zakresie zestawień materiałów, hydroizolacji, fizyki budowli czy zgodności rzutów z przekrojami. Niestety, to że projekt buduje się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy paradoksalnie nie przekłada się na jakość - wychwycone przez inwestora błędy rzadko kiedy są poprawiane. Przy projekcie indywidualnym, w którym również mogą się zdarzyć pomyłki, mamy jednak pod ręką człowieka odpowiedzialnego za budynek i w każdej chwili możemy projektanta "wywołać do tablicy" w razie błędów i żądać poprawek, uszczegółowień bądź nadzoru autorskiego. To powoduje, że projekty indywidualne są zazwyczaj dużo lepiej wykonane niż gotowe.


Reasumując powyższy długi wywód: jeśli zależy nam na niebanalnej elewacji i maksymalnie ergonomicznym i ekonomicznym układzie pomieszczeń warto zainwestować w projekt budowlany indywidualny, a nawet w projekt wykonawczy. Będą to jedne z mądrzej wydanych pieniędzy na budowie.

podane ceny są cenami MINIMALNYMI  (zanim skomentujesz zerknij na górę strony podana jest data publikacji)

- Piotr30 komentarzy

 1. Indywidualny zawsze będzie lepszy bo będzie nasz!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na kimś trzeba się uczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. 5 500 zł za projekt? 3 000zł za koncepcję i architekturę?
  To nie jest możliwe.
  Dlaczego?

  Jaki jest koszt pracy?
  Przyjmijmy, że architekt zarabia najniższą krajową, czyli 1600zł na miesiąc netto.

  1 230,- zł ZUS
  2 200,- zł utrzymania pracowni – firmy (lokal, ogrzewanie, prąd, samochód, utrzymanie strony www, przynależność do izby i ubezpieczenia, telefon, internet, oprogramowanie, amortyzacja sprzętu komputerowego i biurowego, księgowy, konto bankowe …) skromnie licząc i nie uwzględniając kosztów zmiennych, tylko stałe.
  1 600,- zł pensja
  375,- zaliczka na podatek dochodowy
  737,- VAT od zusu, pensji i pitu
  RAZEM - 6 142,- zł – na taką kwotę architekt musi wystawić fakturę za miesiąc pracy chcąc zarobić najniższą krajową.

  Ile pracuje „normalny” człowiek? Przeciętny, statystyczny Polak przepracowuje w miesiącu 17 dni z uwzględnieniem należnego urlopu i chorobowego. Od tego trzeba odjąć jeszcze dni potrzebne na prace, które nie przynoszą dochodu ( szkolenia - nauka, składanie ofert, drobne naprawy i sprzątanie biura, przygotowanie dokumentów do księgowego, może jakiś wyjazd na targi itp.) przyjmijmy 2 dni w miesiącu.
  Więc „normalny” Polak prowadzący firmę powinien przepracować 15 dni

  6 142,- zł / 15 dni = 409,50 zł za dzień

  3000z- zł za koncepcję i architekturę podzielić przez 409,50zł = 7,3 dnia na wykonanie tej pracy.
  jakiej pracy? : Spotkania z klientem, wyjazd na działkę, uzgodnienia z klientem, konstruktorem instalatorem, rozrysowanie koncepcji, zaprojektowanie budynku, zagospodarowania działki, wyznaczenie obszaru oddziaływania, opis, wydrukowanie, spięcie i ponumerowanie dokumentacji...)

  W SIEDEM DNI ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ ?????

  A co jeśli architekt wpadnie na głupi pomysł żeby zarobić troszeczkę więcej, np. 2500,- na rękę, a nie daj boże średnią krajową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy właśnie w trakcie rysowania nowego projektu ceny na rynku sprawdzone na świeżo ( luty 2018 ) zaczynają się już od 3 tyś kończąc na 7 tyś ( mówimy o prostej bryle 80 m )
   - Monika

   Usuń
  2. ja w okolicy Krakowa mialem 2 wyceny. jedna 10tys druga 15tys. nie szukalem 3ciej 5tej tylko kupilem gotowy za 2500 i za 2800 mam adaptacje :)

   Usuń
  3. Bardzo dobre wyliczenie...
   Ciekawi mnie ile czasu poświęca się na wykonanie koncepcji wycenionej na 500zł i jaki jest poziom jej opracowania...

   Usuń
  4. zgadzam się z powyższym, to nie jest możliwe, chyba że architekt działa w połowie jako wolontariusz. Mimo, że to mały obiekt, to formalności jest tyle samo.

   Usuń
  5. Już bez przesady, czyli zakładacie, że jeden projekt ma ogarnąć wszystkie koszty funkcjonowania biura. Architekt zrobi jeden projekt i sprzeda go ostrożnie zakładając z 10 razy. Po drugie są arkusze obliczeniowe i ogólne zasady i się to klepie niemal z pamięci a przy kliencie świrują artystów od betonu.

   Usuń
 4. Projekt gotowy przy cenie 2000,- zł za sztukę i sprzedaniu 100 egzemplarzy daje DWIEŚCIE TYSIĘCY przychodu. Jak to można porównywać?

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie 170m2 dom parterowy wraz z garażem to kwota 8500. Czy to dużo?

  OdpowiedzUsuń
 6. Na jakiej podstawie twierdzi Pani, że 60 zł to standardowa stawka?
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 7. 8500 / 170 = ??? 60 ??? Skoro taka matematyka :) Może się czepiam ale to na prawdę nie są standardowe stawki.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie jest to żadne matematyczne wyliczenie panie Piotrze napisałam że 60 zł za metr to są standardowe stawki ( w moim mieście ) po przejrzeniu ofert architektów teraz w lutym 2018 :) mniej więcej wszyscy mówią od 50 do 70 zł za metr.
   - Monika

   Usuń
  2. to raczej dumping cenowy. Niedługo zawód architekta będzie na wymarciu :)

   Usuń
 8. https://www.facebook.com/groups/1406568339639138/permalink/1797788057183829/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widziałam bo jestem na tej grupie, proszę jednak nie zapominać o dopisku jaki jest w tekście że są to stawki minimalne i i najważniejsze - nie jest to koszt projektu mojego domu. To opis sytuacji.
   - Monika

   Usuń
 9. Czy za projekt dostali Panstwo rachunek, fakturę lub paragon ? Czy jest to kwota brutto? Proszę spytać architekta czy podawana kwota bedzie na fakturze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tekst nie opisuje mojego projektu :) ja za swój zapłaciłam inną kwotę i dostałam fakturę, teraz rysuje się dla mnie projekt rozbudowy domu zatem jak będzie nie wiem... cena na jaką ustaliłam projekt rozbudowy to 4.5 tyś - prosta bryła z płaskim dachem
   - Monika

   Usuń
 10. Pan przedstawił konkretne wyliczenia dla inżyniera architekta i miesięczna faktura to 6200 zł przy założeniu, że architekt zarobi minimalną pensję, za 20 dni roboczych a projektowanie zazwyczaj trwa dłużej. Indywidualny projekt domu od np. 80 mkw do 200 mkw to cena około 18000-20000 zł. Nie ma fizycznej możliwości zrobienia go taniej, chyba że ktoś pracuje charytatywnie. Piszę o projekcie nad którym pracują 4 osoby - architekt, konstruktor (min. 2000 zł), projektant sanitarny (min. 1500 zł), projektant elektryki (min. 1000 zł).
  Koledzy Architekci przestańcie robić adaptacje a rynek przestanie być taki zepsuty. Katalogowce znikną ze sklepów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dobrze powiedziane. Za stawki typu 60zł/m2 architektura może stać się niedługo hobby.

   Usuń
 11. Panie Architekcie.
  Bardzo dziękuję ,że poświęcił pan swój czas za zabrał głosu w sprawie wyceny projektu indywidualnego.
  Zgadzam się z panem całkowicie!
  Współczuję architektom, którzy podejmują się tak ciężkiej i odpowiedzialnej pracy za niższe stawki... sama tak zaczynałam i o mały włos nie miałabym za co żyć....Niestety środowisko architektów samo do tego doprowadziło Pozdrawiam Architektka

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy ktos podpowie Ile moze kosztowac indywidialny projekt domku letniskowego calorocznego?Powierzchnia uzytkowa do 50 m2,z poddaszem uzytkowym ok.25 m2. Dach dwuspadowy z balkonem w przedniej czesci ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Potwierdzam, 15-20 tys. za starannie i odpowiedzialnie wykonany projekt to normalna stawka. Im taniej tym mniej w tym logiki, staranności i skupienia uwagi na indywidualnym przypadku.

  OdpowiedzUsuń
 14. w zeszłym roku opracowałem własny projekt indywidualny domu (użytkowo 135mkw), fakt zajęło mi to z pół roku, ale architekt naniósł swoje delikatne poprawki, konstruktor swoje, instalacje sprawdzone i mam indywidualny projekt za 2500,- który moim zdaniem jest praktyczniejszy niż gotowce, a jego budowa była o 15-20% tańsza niż z gotowych kosztorysów.

  OdpowiedzUsuń
 15. "Na podstawie zaakceptowanej koncepcji budynku powstaje projekt budowlany, w skład którego wchodzi:
  Architektura, ok. 2500 zł,
  Konstrukcja, ok. 2000 zł,
  Instalacje wewnętrzne, ok. 500 zł"
  woda, kanaliza, co., gaz, elektryka - wychodzi ok 100zł na branżę; współczuję branżystom, chyba że Architekt zatrudnia emerytów. Projektant elektryk z własną działalnością.

  OdpowiedzUsuń