ILE KOSZTUJE PROJEKT INDYWIDUALNY?Ile kosztuje projekt indywidualny? Zwykle architekt na takie pytanie odpowiada - to zależy. A nam zależy na poznaniu orientacyjnych kosztów! Męczyłem mojego znajomego architekta, aby podał mi ogólne "widełki" jakimi kieruje się wyceniając projekt. Oczywiście bronił się rekami i nogami, mówiąc, że jest tak dużo zmiennych, że nie da się tego jasno określić, ale gdy był już pod ścianą pytań i nie było odwrotu, udało mi się wyciągnąć  od niego koszty ramowe.

Zanim przejdziemy dalej, trzeba pamiętać, że to są tylko i wyłącznie koszty przybliżone oraz minimalne. Wiadomo, że jeśli ktoś chce nowoczesną elewację, z dużą ilością żelbetów, albo dom z antresolą z wielkimi przeszkleniami to cena będzie inna niż za domek z dachem dwuspadowym o powierzchni 80 m2. Prawda jest taka, że każdy projekt jest indywidualny i tak też jest wyceniany. Ta kalkulacja kosztów projektu indywidualnego, którą tutaj przedstawiam, służy tylko i wyłącznie pokazaniu, że dobra architektura i dobry projekt nie musi znaczącą różnić się cenowo od "gotowca" z kiosku Ruchu. Pamiętać trzeba też, że płaci się często "za nazwisko" i projekt od znanego architekta będzie odpowiednio droższy. Ja współpracuje z młodym i zdolnym architektem ze Śląska, który od 2 lat ma własne biuro i skupia się w większości na projektach domów jednorodzinnych.

Poczyńmy pewne założenia, aby urealnić nasz przykład:
  • Działka z uregulowanymi sprawami prawnymi objęta MPZT lub wydanymi WZ
  • Powierzchnia domu ok. 80m2 - 100m2
  • Konstrukcja tradycyjna murowana, prosta, dach dwuspadowy

Szacunkowa kalkulacja kosztów projektu:

Rozmowa wstępna i ustalenie czego inwestor potrzebuje, czego oczekuje, jaką ma wizję, co lubi, czego nie lubi, co mu się podoba, a co nie, jaką ma rodzinę i co planuje w przyszłości. Na podstawie powyższych informacji architekt tworzy do trzech koncepcji budynku obejmujących: bryłę budynku, rzuty (w odpowiedniej ilości) oraz przekrój.
Koszt koncepcji to ok. 500 zł

Na podstawie zaakceptowanej koncepcji budynku powstaje projekt budowlany, w skład którego wchodzi:
  • Architektura, ok. 2500 zł,
  • Konstrukcja, ok. 2000 zł,
  • Instalacje wewnętrzne, ok. 500 zł,

Po stronie inwestora jest uzyskanie:
  • Mapy do celów projektowych, ok. 800 zł
  • Badań geologicznych, ok. 500 zł - 1000 zł

Na etapie tworzenia projektu budowlanego, możliwe są jeszcze pewne zmiany i poprawki, ale po zaakceptowaniu etapu pracy każda zmiana, którą chcą wprowadzić inwestorzy jest osobno wyceniania. Jeśli zmiany są drobne i nie powodują dużych zmian w projekcie mogą być darmowe. Wszystko zależy od ich rodzaju i wpływu na całość projektu. Projekt instalacji wewnętrznych jest wykonany w standardzie "do uzyskania pozwolenia na budowę". Dlaczego? Ponieważ rzadko kiedy się zdarza by elektryka czy hydraulika była wykonana zgodnie z zatwierdzonym projektem, dlatego w kalkulacji są podane koszty absolutnego minimum - oczywiście, jest możliwość wykonania pełnego projektu instalacji ale koszt będzie odpowiednio wyższy. 

Orientacyjny minimalny koszt całego projektu budowlanego to ok. 5500 zł. 
Czy to dużo czy mało? Po raz kolejny - to zależy.

Jeśli porównamy to z zakupem projektu typowego, który kosztuje 2200 zł z przesyłką, może wydawać się całkiem sporo, ale trzeba pamiętać, że projekt typowy trzeba adaptować. Zwykle koszt adaptacji waha się miedzy 1500 zł, a 2000 zł. Przyjmując górne oszacowanie mamy koszt typówki równy 4200 zł i projektu indywidualnego 5500 zł. Jak widać różnica to tylko, podkreślam, tylko 1300 zł. Zauważcie, że fajniejszy przycisk do WC potrafi kosztować 500 zł, a sama miska 2000 zł, a w zamian otrzymujemy projekt skrojony pod naszą rodzinę i nasze potrzeby. Uwzględniający to, co lubimy i wykluczający to, co się nam nie podoba. Rzadko kiedy, mimo natłoku i ilości projektów gotowych udaje się znaleźć taki, który na etapie adaptacji uda się w pełni dostosować do naszych potrzeb. Nie wspominając już o tym, że mimo kosmicznych ilości "gotowców" tak naprawdę dobrze sprzedaje się kilkadziesiąt projektów. Łatwo to zauważyć podróżując po Polsce i robiąc sobie z nudów zabawę w "zgadnij jaki to projekt".

Inna sprawa to konstrukcja. Adaptując projektu gotowe z punktu widzenia konstruktora jasnym jest, że zwykle są sporo przewymiarowane - czyli mają "wytrzymać i się nie zawalić" gdziekolwiek by nie stanęły. Wydaje się to zaleta, że mamy maksymalnie bezpieczną konstrukcję ale mamy też maksymalnie drogą konstrukcję. Porządna adaptacja powinna polegać na ponownym przeliczeniu całej konstrukcji, od fundamentów po dach i dostosowaniu jej do lokalnych warunków gruntowo-wodnych i klimatycznych. W cenie adaptacji praktycznie nikt tego nie robi. Szczytem marzeń jest sprawdzenie fundamentów i ewentualne dozbrojenie. W projekcie indywidualnym mamy pewność, że również konstrukcja jest skrojona pod nasz dom, czyli jest maksymalnie ekonomiczna oraz bezpieczna. Z doświadczenia wiem, że optymalizując konstrukcje projektów typowych, można zyskać nawet 20 tysięcy oszczędności. Praktycznie tyle samo tracimy kupując gotowca z "podstawową" adaptacją. Pomijam już fakt wielu niedopowiedzeń, braków, a nawet błędów, które potrafią zawierać projekty gotowe w zakresie zestawień materiałów, hydroizolacji, fizyki budowli czy zgodności rzutów z przekrojami. Niestety, to że projekt buduje się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy paradoksalnie nie przekłada się na jakość - wychwycone przez inwestora błędy rzadko kiedy są poprawiane. Przy projekcie indywidualnym, w którym również mogą się zdarzyć pomyłki, mamy jednak pod ręką człowieka odpowiedzialnego za budynek i w każdej chwili możemy projektanta "wywołać do tablicy" w razie błędów i żądać poprawek, uszczegółowień bądź nadzoru autorskiego. To powoduje, że projekty indywidualne są zazwyczaj dużo lepiej wykonane niż gotowe.


Reasumując powyższy długi wywód: jeśli zależy nam na niebanalnej elewacji i maksymalnie ergonomicznym i ekonomicznym układzie pomieszczeń warto zainwestować w projekt budowlany indywidualny, a nawet w projekt wykonawczy. Będą to jedne z mądrzej wydanych pieniędzy na budowie.

podane ceny są cenami MINIMALNYMI 

- Piotr