WYLEWKA CEMENTOWA CZY ANHYDRYTOWA?

8 grudnia 2017
Ogrzewanie podłogowe w nowych budynkach jest już standardem, który coraz częściej całkowicie zastępuje grzejniki. Jeśli chodzi o samo „grzanie podłogą” to mamy praktycznie same zalety na czele z doskonałym i równomiernym rozkładem temperatury w pomieszczeniu oraz jedną wadę, czyli dużą bezwładność cieplną podłogi.  Możemy tę wadę ogrzewania podłogowego mocno ograniczyć, stosując zamiast tradycyjnej wylewki cementowej wylewkę anhydrytową. Czyli to jest idealne rozwiązanie? - zapytacie. I odpowiedź będzie taka sama jak zawsze – to zależy!

Przy ogrzewaniu podłogowym nie możemy jak w grzejniku zakręcić zaworu i po paru minutach jest już zimny – podłoga nagrzewa się długo i długo to ciepło oddaje, nie pozwalając nam na szybkie zmiany temperatury i utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Możemy rozbudować system grzewczy o czujnik pogodowy sprzęgnięty z zaworem mieszającym podłogówki i tak próbować sterować ogrzewaniem – ale przez tę bezwładność cieplną podłoga reaguje z pewnym opóźnieniem i w tym czasie pogoda zazwyczaj się już zmienia.

Jak wiadomo, nie ma rozwiązań ani technologii bez wad. Gdyby coś było doskonałe, to każdy by tego używał. Z jastrychami cementowymi i anhydrytowymi (j. niemieckiego estrich, oznacza wylewkę) sprawa wygląda podobnie jak z pianą i wełną – narosło mnóstwo mitów i legend rozpowszechnianych przez wyznawców jednej czy drugiej opcji. Zatem skupimy się na rzetelnym porównaniu wad i zalet obu rozwiązań tak by każdy inwestor dokonał wyboru świadomie, a nie pod wpływem marketingowego bełkotu lub za namową wykonawcy. Żeby nie trzymać Was w niepewności, od razu napiszę, że u siebie mam wylewkę cementową (popularny miksokret).


Pierwszą i chyba najważniejszą rzeczą, jaka powinna nas interesować w jastrychu przygotowanym pod ogrzewanie podłogowe to współczynnik przewodzenia ciepła λ. Dokładnie ten sam, który charakteryzuje materiały izolacyjne takie jak styropian czy wełna. Zatem jeśli w przypadku izolacji termicznej interesuje nas, jak najniższa jego wartość, to w przypadku wylewki jest odwrotnie – im więcej, tym lepiej. Dla jastrychu cementowego współczynniki przewodzenia ciepła kształtuje się w okolicach λ = 1,0 - 1,4 [W/m*K] natomiast dla anhydrytu wartość ta jest wyższa i wynosi λ = 1,6 – 2,0 [W/m*K]. Przedziały wartości wynikają z różnic w składzie użytego do wykonania wylewki materiału. 

Co nam daje wyższy współczynniki przewodzenia ciepła? Ano daje tyle, że posadzka szybciej się nagrzewa i szybciej ciepło oddaje do pomieszczenia. Dzięki temu automatyka może szybciej reagować na zmiany pogodowe i dostosować temperaturę czynniki grzewczego (czyli wody w instalacji) do aktualnych warunków, tak by utrzymać komfort termiczny w pomieszczeniu. W wypadku jastrychu cementowego z racji dużej bezwładności cieplnej sterowanie jest bardzo opóźnione i trudne do optymalnego ustawienia. Z jednej strony niska lambda jest niezaprzeczalną zaletą, ale z drugiej może by wadą. 

Jastrychy anhydrytowe mają niską pojemność cieplną, czyli nie mają zdolności do akumulowania ciepła i powolnego oddawania do otoczenia. Posadzka cementowa po nagrzaniu poprzez powolne oddawanie ciepła stabilizuje temperaturę w pomieszczeniu (czy na poziomie komfortu to inne pytanie) i źródło ciepła pracuje na bardziej płaskiej krzywej grzewczej, czyli przykładowo piec, nie musi często przechodzić w tryb „grzanie”. Dodatkowo taki jastrych, pozwala akumulować w pewnym stopniu zyski solarne, co ma duże znaczenie w budynkach lekkich (np. domy szkieletowe), które się błyskawicznie grzeją i równie szybko wychładzają.

Druga sprawa to grubość wylewki przy ogrzewaniu podłogowym. W przypadku jastrychu cementowego minimalna grubość wylewki nad rurką grzewczą to 45 mm, dla anhydrytu to 35 mm. Niby różnica niewielka, ale często bardzo potrzebna. Sama konsystencja układanej mieszanki również ma znacznie – upraszczając trochę temat, wylewka cementowa jest „półsucha” a anhydrytowa płynna, co ma wpływ na równomierność i dokładność otulenia rurek ogrzewania oraz na „poziomość” uzyskanej wylewki. Przy wylewkach cementowych częstym przypadkiem jest „podnoszenie” narożników pomieszczeń, anhydryt zachowuje się jak wylewka samopoziomująca. Oczywiście przy układaniu obu tych materiałów instalacja grzewcza powinna być napełniona wodą o ciśnieniu 0,3 – 0,4 MPa.Często spotykam się również z opinią, że przy stosowaniu anhydrytu nie jest wymagane wykonywanie dylatacji. To piramidalna bzdura! Żaden producent jastrychu anhydrytowego w swoich materiałach technicznych nie ma takiego zapisu. Być może to obiegowa opinia wzięła się z przeinaczenia pewno faktu, gdyż dla anhydrytu minimalna powierzchnia pola dylatacyjnego jest większa niż dla wylewki cementowej – odpowiednio, przy ogrzewaniu podłogowym: ok. 300 m2 i ok. 36 m2. Aczkolwiek rozszerzalność cieplna anhydrytu (w zależności od użytego materiału) to αT = 0,008 – 0,0012 mm/mK, a miksokreta ok. αT = 0,0014 mm/mK więc policzmy sobie przypadek skrajny i określimy wymaganą szerokość dylatacji brzegowej.
Pole ogrzewane L = 17 x 17 m = 289 m2, ∆T = 40 °C zakres wahań temperaturowych, zatem:
d = L * ∆T * αT
d1 = 17 * 40 * 0,008 + 4 mm = 9,44 mm - anhydryt
d2 = 17 * 40 * 0,012 + 4 mm = 12,16 mm - anhydryt
d3 = 17 * 40 * 0,014 + 4 mm = 13,52 mm - cementowa

Taśma dylatacyjna w stanie ściśnięcia nie może być węższa od 4 mm, dlatego na końcu do szerokości dodajemy 4 mm. Można zauważyć, że różnica między najlepszym anhydrytem a wylewką cementową wynosi 4,08 mm. Czy to dużo? To dużo. Odkształcenia termiczne prowadzą do powstania bardzo wysokich naprężeń wewnętrznych i zazwyczaj skutkują pękaniem wylewki oraz okładziny podłogowej. Oczywiście, nikt przy zdrowych zmysłach nie zrobi wylewki cementowej, bez obliczonego zbrojenia, o boku dłuższym niż 6 m. 

Dlatego bezwzględnie należy pilnować wykonania dylatacji pełnych i pozornych. A najlepiej udać się do konstruktora by naniósł rozmieszczenie dylatacja na projekt domu wraz z określeniem wymaganej szerokości i wymagać od wykonawcy trzymania się tych wytycznych. Sam problem wykonania i rozmieszczenia dylatacji to temat na osobny wpis. Należy pamiętać również, że to iż nasz budynek ma wymiary np. 10 x 14 m, nie zwalnia wykonawcy z wykonania dylatacji (niezależnie od typu jastrychu) w otworach drzwiowych oraz w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie. Jak na poniższym przykładzie:


Ostatnim (oczywiście w tym artykule) tematem, który należy poruszyć i największym problemem dla anhydrytu jest układanie okładzin (płytki, panele, vinyle itp.) na jastrychu. W przypadku wylewki cementowej nie ma problemu – należy tylko dopilnować odpowiedniego wygrzania podkładu (i wypełnienia protokołu tegoż wygrzewania) oraz zbadać wilgotność resztkową aparatem CM i praktycznie bez żadnych dodatkowych zabiegów można układać wybraną okładzinę.

Maksymalna dopuszczalna wilgotność jastrychu w % przy użyciu miernika CM
Rodzaj nawierzchni
Jastrych cementowy
Jastrych anhydrytowy

[ % ]
[ % ]
Wykładziny elastyczne
1,8
0,3
Parkiet
1,8
0,3
Podłogi laminowane
1,8
0,3
Płytki ceramiczne – zaprawa grubowarstwowa
3,0
- *
Kamienie / lastryko – zaprawa cienkowarstwowa
2,0
0,3
* - nie jest zalecane, lecz dopuszcza się w razie konieczności, zabezpiecznie podłoża żywicą reaktywną

Jeśli jednak mamy wylewkę anhydrytową nie ma już tak łatwo. Przed układaniem okładziny jastrych należy zeszlifować, odkurzyć i zagruntować odpowiednim środkiem w zależności od wybranej warstwy podłogi. Podczas wylewania anhydrytu na powierzchnie wylewki wypływa spoiwo i dodatki, które zmniejszają przyczepność. Na pierwszy rzut oka warstwa mleczka ze spoiwa wygląda na szczelną i twardą „skorupę”, która sprawia wrażenie doskonałego podłoża do układania okładziny, ale pod tą cienką warstwą znajduje się miękki materiał, co przy późniejszym przejmowaniu naprężeń skutkuje obniżeniem przyczepności. 

Druga sprawa to to, że wylewki anhydrytowe nie nadają się lub warunkowo nadają się do tzw. pomieszczeń mokrych. Dlaczego? Jeśli do jastrychu dostanie się woda, dochodzi do ponownego nawilżenia i wskutek zachodzących procesów chemicznych dochodzi do korozji zwanej „krystalizacją etryngitu w zaprawie cementowej”. Brzmi bardzo naukowo, ale chodzi o to, że wnikająca woda tworzy roztwór z cząsteczkami gipsu, tworzy się siarczan wapnia, który przenika przez kapilary (takie kanaliki w materiale) do warstwy cementowej i tworzy kryształki etrygitu. Powstanie tych kryształków wiąże się z ośmiokrotnym zwiększeniem obojętności, które niszczy strukturę materiału i prowadzi do utraty wytrzymałości. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wygrzanie jastrychu. Stosowanie anhydrytu w pomieszczeniach mokrych jest dopuszczalne tylko i wyłącznie, wtedy gdy zabezpieczymy wylewkę porządną i szczelną hydroizolacją (tanie „folie w płynie” się nie nadają). Jeśli planujemy w łazience np. odpływ liniowy, to na tej części nie powinniśmy stosować anhydrytu, tylko wylewkę cementową.

O samych jastrychach jak widać, można by pisać jeszcze więcej. Jest wiele ważnych tematów, które ten wpis pomija – wybrałem celowo te, które najczęściej są poddawane jako za lub przeciw dla danej technologii. Jeśli ta lektura pomoże ci w świadomym wyborze lub jeśli masz jakieś pytania, to daj znać w komentarzu. A dlaczego ja jak i Monika w swoim domu wybraliśmy wylewkę cementową? Z prostej przyczyny – nie mamy automatycznego sterowania każdą sekcją ogrzewania podłogowego. Temperaturę ustawiamy ręcznie na termostacie przy zaworze mieszającym i każda sekcja grzeje tak samo. Wykonanie wylewki anhydrytowej nie dałoby mi żadnych sensowych oszczędności na ogrzewaniu, a bezwładność cieplna pozwala mi utrzymywać komfortową temperaturę przy płaskiej krzywej grzania pieca (mimo zaawansowanych sterowników piec na węgiel nie jest łatwy do sterowania). Nie było również problemu z układaniem płytek oraz cena, co nie jest bez znaczenia, była lepsza. Mój wybór był świadomy, mam nadzieje, że po lekturze tego wpisu Twój również taki będzie.

- Piotr32 komentarze

 1. większych bzdur na temat anhydrytu dawno nie czytałem, jakie specjalistyczne grunty kleje? jakie wypływające elementy? jak nie można jej stosować w pomieszczeniach mokrych? :)

  Łukasz
  Termolit

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie dostrzegł Pan zapis o specjalistycznych gruntach czy klejach? Proszę wskazać dokładny akapit bo ja nic takiego sobie nie przypominam. A wie Pan jak przebiega proces wiązania produktu który, domniemam, Pana firma stosuje? W przypadku wylewki cementowej na powierzchni zbiera się mleczko cementowe, w przypadku anhydrytu zachodzi podobny proces - poleca poczytać trochę więcej na ten temat. Materiałów jest sporo - przyda się. Co do pomieszczeń mokrych - zastosuje Pan u siebie w domu wylewkę anhydrytową np. pod prysznicem z odpływem liniowym bez wykonania porządnej hydroizolacji? A może zaproponuje Pan takie rozwiązanie inwestorowi?
   - Piotr

   Usuń
  2. Szanowny Panie Łukaszu, kulturalny człowiek nie zaczyna polemiki, od zarzutu wobec autora, że pisze bzdury. Kulturalny człowiek najpierw wytyka błędy, a potem pisze, jaka jest prawda. Następnym razem niech Pan się nieco ogarnie.
   Karol

   Usuń
 2. Ile wody jest jeszcze w podkładzie ogrzewanym przy 1,8%CM i 0,3%CM...?
  Jaką wilgotność resztkową osiąga podkład cementowy przy 20C i 55%RH?
  Czy przy 1,8CM% nic nie stanie się z parkietem lub okładziną pcv?
  Kto gwarantuje za podane dopuszczalne maks. wilgotności resztkowe...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarantuje EN 13813, DIN 18560-1 oraz wytyczne producenta okładziny.

   Usuń
 3. Bardzo fajny artykuł.
  Mega duży plus za "tanią folię w płynie" która jest po prostu badziewna.
  Zwykła tradycyjna wylewka przy podłogówce sprawdza się bardzo dobrze 👍
  Pozdrawiam, hydraulik

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny artykuł. Juz widzę ze wykonawca atakuje Pana 🙂 sprzedaje anhydryt wiec musi! Prawda jest taka ze na wylewkach anhydrytowych zarabiaja olbrzymie firmy ktore napedzaja promuja swój produkt. Czesto podaja nie prawdziwe dane a i tak zwykly kiwalski nie sprawdzi tego. Dla mnie anhydryt to caly syf, cała tablica medelejewa. Welewka cementowa to naturalne kruszywa i materialy w wiejszosci! I piszcie co chcecie anchydryt pare lat i beda problemy z nim...jak to było z gipsem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielu wykonawcow anchydrytu nie informuje o tym ze nalezy szlifowac go. Zanizaja tym cene po czym ozniej doliczaja. Dlatego warto zapytac o wszystko. Czy to wylewka z mixokreta czy płynna wybierajmy sprawdzonych wykonawcow.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na wylewke anhydrytowa ida wieksze pieniądze, producenci to duze korporacje a takie pisza o swoich produktach co chcą. Tu chodzi o to by spezedac produkt musi byc dobrze reklamowany.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anhydryt ma swoje wady i swoje zalety - podstawa to świadomy wybór inwestora, bez tego całego marketingowego bełkotu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam serdecznie - dziękuje za artykuł dzięki niemu utwierdziłem się w przekonaniu jakie miałem na początku :) jestem alergikiem i szukam jak najzdrowszych i najprostszych materiałów do naszego domu ( dom budowany z kermazytu np. ). Po tym artykule jestem pewien, iż w domku o powierzchni 100 m2 ( z poddaszem użytkowym ) wylewka cementowa jak najbardziej się sprawdzi no i oczywiście koszty znacznie pójdą w dół bo przy stałej temperaturze nie potrzeba sterowania podłogówki - termostatów, które nie są wcale tanie, no i cena między anhydrytem, a wylewką cementową jest znacząca :)

  Dziękuje jeszcze raz za artykuł :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piotr a jaką grubość wylewki macie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Między 6 a 7cm. W zależności od tego co miało być na poodłodze.

   Usuń
 10. Co byście doradzili w moim przypadku. Mam w projekcie grubości wylewki 5 cm. Niski sufit na dole oraz wysokość ścianki kolankowej który chciałbym zachować. Zastanawiam, się nad grzaniem pompą w II taryfie lub grzaniu pompą w połączeniu z fotowoltaiką. Czy w pierwszym przypadku narzuca się jastrych (grubość wylewki trzeba zwiększyć i korzystać z akumulacyjności jastrychu) a w drugim już np anhydryt (uwzględniając, ze mniejszy problem będę miał z powiększaniem grubości wylewki oraz nie będzie już tak ważna akumulacyjność wylewki)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie - to trzeba by policzyć. Gdyby była jedna odpowiedź na takie pytanie, to każdy by ją znał ;) Nie jestem specem od systemów C.O. ale u mojego znajomego sprawdza się grzanie gruntową PC wraz z buforem. Płaci rocznie za reku+PC ok. 2-2,5k. Grzeje głownie w II taryfie jakieś 120m2. W domu ok. 21-22*C.

   Usuń
 11. U mnie w projekcie też jest 5 cm i właśnie boję się, że to może być trochę za mało. czy masz już tą wylewkę jak to wyszło w końcu?

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam na poczatku chciałbym pochwalić autora za rzetelny i wyczerpujący artykuł porównujący oba typy wylewek. Zastrzeżenie mam jedynie do stwierdzenia że wylewka cementowa jest sucha, to powszechnie stosowana forma. Nie najlepsza jeśli chodzi o efektywność z uwagi na niedostateczne otulanie rurek w przypadku ogrzewania podłogowego. Jest za to wygodna dla wykonawcy ponieważ może ją wykonać przy tak zwanym pierwszym podejściu. Poprawnie wykonana wylewka cementowa zawiera dodatek upłynniający i wymaga zabiegów 2-4 godzin po wylaniu, w zależności od temperatury i prędkości schnięcia.
  Pozdrawiam Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście masz racje. Postaram się uzupełnić artykuł o Twoje uwagi. O takie komentarze walczyłem :)

   Usuń
 13. Witam a co byscie zrobili w moim przypadku gdzid musze anhydrytu wylac 7.5 cm grubosci. Czy to zda egzamin czy lepiej cement tez tej samej grubosci?

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam pytanie. A co wtwdy jesli musze wylac 7.5 cm anhydrytu? Czy to tez zda egzamin? Czy w takim przypadku lepiej 7.5 cementu? Prosze o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nic nie zmieni, zwiększy Ci tylko bezwładność podłogówki. U mnie właśnie została wylewka anhydrytowa, grubość w niektórych miejscach nad rurką 30mm (wykonawca stwierdził, że to w zupełności wystarczy)tyle ,że wylany na styropianie Knauf floor heating, stąd nad rurkami waha się od 30 do 40mm, a w zagłębieniach jest od 50-60mm. nie będę pisał jakiej firmy, aby nie uprawiać reklamy, ale do wiadomości autora: są już wylewki anhydrytowe, które nie wymagają szlifowania i taka własnie została u mnie wykonana.

   Usuń
 15. Sam stoję przed wyborem: szlichta betonowa czy wylewka anhydrytowa. Przyznam, że nie podjąłem jeszcze decyzji (choć skłaniam się lekko ku cementowej), ale pragnę wspomnieć o jeszcze jednym zagadnieniu. Dość problematyczne jest wykonanie na anhydrycie posadzki z żywicy epoksydowej. A właśnie tak chciałem wykończyć podłogę w garażu. Choć są na rynku specjalne żywice/warstwy podkładowe, które się do tego celu nadają, to jednak dość śliski temat i chyba bym się nie odważył...
  Dzięki dla Autora za rzeczowy artykuł :-)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Późno bo późno, ale może komuś pomoże...
   Anhydryt nadaje się także pod żywice, mikrocement itp. wykończenia cienkowarstwowe. Trzeba tylko zastosować odpowiednią klasę wytrzymałości na ściskanie i zginanie. C25F6 bodajże albo najwyższą C30F7 (jeśli nie pomyliłem cyferek). W każdy razie są różne klasy anhydrytu.

   Usuń
 16. Witam wszystkich:)) wracam do tematu.. dom 300m2 . Piwnica 45m2, parter 200, pietro 55m2.
  Prosze doradzcie.. piwnica 15cm w tym 10 styropian, parter 20cm 15styropian, pietro 15cm w tym 10 styropian. Wiem ze anhydryt w piwnicy raczej sie nie sprawdzi. Piwnica calkowicie w ziemi , tylko troszke ogrzewania przy wyjsciu.. ale co dalej.. mamy strefe spa.. oraz 3 lazienki z liniowym odplywem. Ogrzewanie pompa ciepla. Jak uwazacie.. piwnica cementowa .. a reszta anhydryt czy odpuscic anhydryt calkowicie i calosc w cementowo wapiennej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam podobny dylemat. Dom 90+80 m2 i tez pompa ciepła. Ponieważ w salonie na parterze planuję płytki na całej powierzchni 40m2, przekonałem się do wylewki cementowej z rozproszonym zbrojeniem. Pomimo wylewki cementowej i jej dużej bezwładności cieplnej mam wyprowadzone kable z rozdzielaczy i planuję zastosowanie zaworów regulacyjnych do sterowaniem temperaturą w pomieszczeniach. Zobaczę jak to się sprawdzi. Tak na marginesie dla szybszej regulacji temperatury i chłodzenia w zimie mam też dwa klimakonwektory. Teraz koszty (wycena): anhydryt 20 tyś zł, beton 7 tyś zł. Ceny na gotowo. Wylewam 6 cm wylewki góra i dół. Różnica w cenie spora. Generalnie w kosztach budowy domu 10 czy 12 tys to niewielki procent, ale bazując na doświadczeniach znajomych którzy mają cement i anhydryt nie mogę powiedzieć, aby ktoś z nich miał problemy z podłogą. Wiadomo, że każdy chwali swoje.

   Usuń
 17. Witam,

  maty grzewcze (fotowoltaika) + anhydryt czy raczej beton (jastrych)?
  planowane sterowniki (automat) do wyłączania w ciągu dnia ogrzewania, a włączanie po powrocie do domu oraz rano przed wstaniem. (czyli ważne aby szybko nagrzać w krótkim czasie)

  drugie pytanie - ile cm tej wylewki beton/anydryt na tych matach?
  A moze lepiej podloga plywajaca - czyli tylko klej mata grzejna i na to panele?
  (lazienka i kuchnia musi byc jakas wylewka - beton - bo pomieszczenia mokre - ile cm?, a jak w kotlowni, wiatrolap itp?)

  Pozdrawiam,
  JAN

  OdpowiedzUsuń
 18. Dla tych co szukają recepty, co lepsze dla ich domu... w artykule jest dużo wskazówek, wystarczy z nich skorzystać.
  Ważne jest czym grzejecie (jakim paliwem i w jaki sposób), jak będzie sterowanie wyglądało, jakiej grubości wylewkę potrzebujecie i jaka cena. Ale cena za wszystko, łącznie z folią do łazienek jeśli będzie konieczna.
  Dla mnie artykuł to rewelacja. Tu jest prawie wszystko żeby świadomie podjąć decyzję.

  To co mnie wciąż zastanawia, to "żywotność" podłogówki zatopionej w wlewce cementowej vs w wylewce anhydrytowej. Szacuje się że żywotność przewdów w podłogówce to ok 30 lat. Nie wyobrażam sobie, że jeśli pożyję więcej, będę musiał na starość skuwać wylewki i robić wszystko od nowa.
  I tak się zastanawiam, że jeśli to prawda, to czy nie jest tak, że żywotność wynika z tarcia pomiędzy wylewką a przewodami, które mają jednak zdecydowanie większą rozszerzalność cieplną? Bo jeśli tak, to po pierwsze wylewki należało by wylewać na podłogówkę nagrzaną do tych np. 40 stopni, a dwa, im większa rozszerzalność wylewki tym lepiej - więc plus dla cementowej, zwłaszcza że cementowa nie "otula" przewodów tak szczelnie jak anhydrytowa, więc i tarcie mniejsze.
  Co myślicie?

  Pozdrawiam,
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Czy wobec tego, sterowniki do każdego pomieszczenia przy cementówce są bez sensu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Ja polecam anhydryt do nowoczesnych domów sterowanych nowoczesnymi kotłami gazowymi lub pompą ciepła wraz ze sterownikami temp w różnych częściach. Jak ktoś chce żeby my szybko się nagrzała podłoga i szybko wychładzała to jest to materiał idealny. Oczywiście też zaoszczędzi na ogrzewaniu ponieważ nie trzeba wysokiej temperatury w podłogówce wystarczy nawet 30 i masz już ciepło.

   Usuń
 20. Świetny atrykuł, bardzo mi pomógł w podjęciu decyzji. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 21. Autor „naczytał” się trochę artykułów zanim to napisał i za to plus. Jednak są pewne braki na poziomie podstawowym (taki już urok edukacji na bazie artykułów z internetu). Rozmieszczenie dylatacji (a raczej różnice w ich rozmieszczeniu) wynikają z różnic w zmianach objętości podczas wiązania spoiwa oraz wytrzymałości na rozciąganie. W pierwszym przypadku cement tworząc hydraty zmniejsza swoją objętości, a anhydryt nie (można tutaj mówić nawet o znikomym pęcznieniu). Skurcz podczas wiązania prowadzi do dużych naprężeń przy stosunkowo niskiej wytrzymałości materiału (ze względu na dość „świeży” proces wiązania). W drugim przypadku anhydryt jest dużo większa wytrzymałość na rozciąganie i dlatego trudniej o pęknięcia. Większość dylatacji anhydrytu wynika z kształtu (narożniki wewnętrzne, drzwi, stosunek długości do szerokości). Obliczenia z artykułu raczej wskazują na rozszerzalność materiału i zastosowanie kompensacji tego zjawiska. Tylko to powoduje zupełnie inne rysy (np. Mercedes) i tutaj tradycyjne dylatacje nie pomogą. Co do stosowania w pomieszczeniach „mokrych”, to oczywiście można ale trzeba zastosować odpowiednie środki. Tutaj jednak proces destrukcyjny jest dużo prostszy niż opisywany w artykule. Wytrzymałość jastrychów anhydrytowymi jest pochodna dwóch procesów: wiązania spoiwa oraz wysychania (moje badania pokazały, ze jest to w przybliżeniu 50/50). Jak podkład nabierze wilgoci to traci wytrzymałość i kontakt jastrych-klej jest słaby (klej to nie tylko zaprawa na bazie cementu, a więc przytoczony przykład o etryngicie pada). Materiał fajny dla budujących dom. Może jednak warto go skrócić o te fragmenty związane z technologią materiału, bo nie do końca mówią one prawdę. Nie faworyzuje żadnego z przedstawionych jastrychów, bo oba maja swoje wady i zalety, a finalna decyzja nie jest łatwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie, że temat żyje, bo szukam odpowiedzi na te zagadnienia.
   U mnie: 140m2 powierzchni ogrzewanej, ogrzewanie elektryczne (kable grzejne Elektra), pomieszczenia otwarte (salon+jadalnia+kuchnia+korytarz) na 3 obwodach spiętych w jednym sterowniku (zasilanie przez stycznik w rozdzielnicy), więc ta sama temperatura. Podobnie sypialnia+garderoba - jeden obwód, jeden termostat i z niego sterowanie.
   Pozostałe pomieszczenia jako osobne obwody z własnymi regulatorami temperatury.

   Problem: jak na styropianie i folii pod anhydrytem mocować kable? Siatki stalowe nie można (dlaczego - nie wiem).
   Chciałem podobnie jak rurki wodnego ogrzewania, ale podobno kable nie mogą być bezpośrednio na izolacji. Także nie wiem, dlaczego. Sporo ludzi twierdzi, że tak mają i działa.
   Niektórzy twierdzą, że anhydryt podniesie to wszystko, wyrywając spinki mocujące. Zastosowanie polecanej przez niektórych siatki z włókna szklanego jako podkładu pod kable wydaje się tylko potęgować ryzyko uniesienia tego wszystkiego zbyt wysoko.
   Na domiar wszystkiego wykończeniem ma być mikrocement, a więc 2-3mm warstwa zaprawy zaimpregnowanej potem czymś w rodzaju lakieru. W łazienkach ma to dać szczelność (podłogi, ściany, sufit w mikrocemencie).
   Strasznie mnie to wkurza, bo im więcej czytam, tym bardziej upewniam się, że tego nie da się poprawnie i bezproblemowo wykonać. A potem bezproblemowo użytkować...

   Usuń