SEGREGACJA ŚMIECI

3 stycznia 2019Podczas budowy domu ciężko pozbyć się wszystkich śmieci i wiem, że często są one palone w przydomowych zakamarkach. Zamiast zastanawiać się po co ludzie to robią i czy nie szkoda im dzieci które oddychają  tymi spalinami wynajęliśmy za 500 zł kontener, w którym zmieściły się wszystkie budowlane odpadki.500 zł przy budowie domu to naprawdę niewielki koszt. Wiem że przy budowie każdy z nas liczy grosik do grosika i tak samo było u nas ale czym jest 500 zł przy wydatkach sięgających 300 tysięcy ? Sami sobie odpowiedzcie.

Tuż po tym jak wprowadziliśmy się do siebie wpadłam na pomysł wykonania własnego śmietnika. Nie znoszę nie mającej końca produkcji plastiku, i wydawania pieniędzy tam gdzie nie trzeba ich wydać. Z czterech desek i kilku prętów zbrojeniowych, które pozostały nam po budowie domu sama wykonałam stelaż na worki. 
Małe ramki wchodzące w większe to blokada przed wypadaniem naszego worka. Całość została pomalowana farbą, a za pomocą sprayu i szablonów które wycięłam naniosłam napisy, tak aby każdy wiedział co gdzie wkładamy.
Używamy go już dwa lata i świetnie spełnia swoje zadanie. Są w nim trzy przegródki na rzeczy ogólne, plastiki i szkło, nie ma tam odpadów naturalnych ponieważ za domem mamy ukryty w zaroślach wielki kompostownik. Co roku uzyskujemy z niego minimum pięć taczek świetnej jakości ziemi! 


Nasz kompostownik stoi w zacienionym, nie widocznym miejscu, zakrywa go piękny czarny bez. Komora która jest zapełniona zostaje ubita i na pół roku przykryta tak aby przyśpieszyć proces kompostowania. Nie dodajemy żadnych specyfików, wszystko trwa naturalnie i powoli. Po 4. miesiącach od zapełnienia kompostownika, kompost jest trakcie procesu, po około 6. miesiącach otrzymamy idealny produkt który możemy wykorzystać pod uprawę kwiatów i warzyw, w tym czasie dobrze wymieszać kompost pół na pół  z ziemią. Niektóre elementy takie jak skorupki od jajek mogą być jeszcze nie rozłożone.

 Co wrzucamy na kompostownik?


Ogród: liście, kwiaty, skoszoną trawę. Nie wrzucam konarów i gałęzi oraz chorych roślin a także liści na których są szkodniki.


Kuchnia: skorupki jajek, resztki warzyw i owoców, torebki z herbaty, fusy, resztki posiłków, nie wyrzucam chociaż można ręczników papierowych.. a już absolutnie nie wyrzucamy kości zwierzęcych, odchodów naszych pupili, popiołu. 


Segregacja butelek


Szczególną uwagę przywiązujemy w domu do segregacji plastikowych butelek. Widziałam kilka razy na imprezach typu „zielony tydzień” „urodziny miasta” czy po prostu jadąc ulicą… w jaki sposób oddajemy butelki. Czy na wymianę za np. drzewka czy na śmietnik. W jednym worku mieści się około 20. niezgniecionych butelek, sprawdziłam ile z nich zmieści się gdy zostają odpowiednio zgniecione – wszystko zobaczycie w filmiku.Pamiętajcie – to w jakim żyjemy otoczeniu, zależy od NAS.


- Monika


5 komentarzy

 1. Fajne skarpetki

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry wpis, też przymierzam się do zrobienia stelaża na worki do segregacji i cały czas się głowie gdzie ten kompostownik ulokować ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Często nakrętki można oddawać np jak zbierają na wózek inwalidzki itp

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł na pojemnik na worki do segregacji, chyba też sobie taki zbiję ponieważ kupiony już mi się rozleciał.

  OdpowiedzUsuń