SEGREGACJA ŚMIECI


Podczas budowy domu ciężko pozbyć się wszystkich śmieci i wiem, że często są one palone w przydomowych zakamarkach. Zamiast zastanawiać się po co ludzie to robią i czy nie szkoda im dzieci które oddychają  tymi spalinami wynajęliśmy za 500 zł kontener, w którym zmieściły się wszystkie budowlane odpadki.500 zł przy budowie domu to naprawdę niewielki koszt. Wiem że przy budowie każdy z nas liczy grosik do grosika i tak samo było u nas ale czym jest 500 zł przy wydatkach sięgających 300 tysięcy ? Sami sobie odpowiedzcie.

Tuż po tym jak wprowadziliśmy się do siebie wpadłam na pomysł wykonania własnego śmietnika. Nie znoszę nie mającej końca produkcji plastiku, i wydawania pieniędzy tam gdzie nie trzeba ich wydać. Z czterech desek i kilku prętów zbrojeniowych, które pozostały nam po budowie domu sama wykonałam stelaż na worki. 
Małe ramki wchodzące w większe to blokada przed wypadaniem naszego worka. Całość została pomalowana farbą, a za pomocą sprayu i szablonów które wycięłam naniosłam napisy, tak aby każdy wiedział co gdzie wkładamy.
Używamy go już dwa lata i świetnie spełnia swoje zadanie. Są w nim trzy przegródki na rzeczy ogólne, plastiki i szkło, nie ma tam odpadów naturalnych ponieważ za domem mamy ukryty w zaroślach wielki kompostownik. Co roku uzyskujemy z niego minimum pięć taczek świetnej jakości ziemi! 


Nasz kompostownik stoi w zacienionym, nie widocznym miejscu, zakrywa go piękny czarny bez. Komora która jest zapełniona zostaje ubita i na pół roku przykryta tak aby przyśpieszyć proces kompostowania. Nie dodajemy żadnych specyfików, wszystko trwa naturalnie i powoli. Po 4. miesiącach od zapełnienia kompostownika, kompost jest trakcie procesu, po około 6. miesiącach otrzymamy idealny produkt który możemy wykorzystać pod uprawę kwiatów i warzyw, w tym czasie dobrze wymieszać kompost pół na pół  z ziemią. Niektóre elementy takie jak skorupki od jajek mogą być jeszcze nie rozłożone.

 Co wrzucamy na kompostownik?


Ogród: liście, kwiaty, skoszoną trawę. Nie wrzucam konarów i gałęzi oraz chorych roślin a także liści na których są szkodniki.


Kuchnia: skorupki jajek, resztki warzyw i owoców, torebki z herbaty, fusy, resztki posiłków, nie wyrzucam chociaż można ręczników papierowych.. a już absolutnie nie wyrzucamy kości zwierzęcych, odchodów naszych pupili, popiołu. 


Segregacja butelek


Szczególną uwagę przywiązujemy w domu do segregacji plastikowych butelek. Widziałam kilka razy na imprezach typu „zielony tydzień” „urodziny miasta” czy po prostu jadąc ulicą… w jaki sposób oddajemy butelki. Czy na wymianę za np. drzewka czy na śmietnik. W jednym worku mieści się około 20. niezgniecionych butelek, sprawdziłam ile z nich zmieści się gdy zostają odpowiednio zgniecione – wszystko zobaczycie w filmiku.Pamiętajcie – to w jakim żyjemy otoczeniu, zależy od NAS.


- Monika


3 komentarze:

 1. Fajne skarpetki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aaa to z ukochanymi lisami :) - dzięki! :)

   Usuń
 2. Dobry wpis, też przymierzam się do zrobienia stelaża na worki do segregacji i cały czas się głowie gdzie ten kompostownik ulokować ;)

  OdpowiedzUsuń