OCIEPLENIE BUDYNKU GOSPODARCZEGO 35M2 - PLANY

13 października 2018Budowa naszego budynku gospodarczego jak już wiecie to jedno wielkie spontaniczne wydarzenie. Nie mamy nawet wizualizacji tego budynku a jego jedyna wersja jest zamknięta w mojej wyobraźni. Wiemy, że będzie to jednospadowy budynek z białą elewacją, nie wiadomo gdzie i jakie będą okna, nie wiadomo na tą chwilę jaka będzie brama i jakie drewno wstawimy w kilku miejscach elewacji. Jedno co jest pewne przy tej budowie to to, że cały system ocieplenia naszego budynku gospodarczego chcemy zakupić u jednego producenta.


Przy poprzedniej budowie przyznaje się, że nie zwracaliśmy na to uwagi. Styropian zakupiony był w hurtowni, siatka w markecie budowlanym… itd. Słowem - każdy z elementów całej tej naprawdę ważnej układanki pochodził z innego miejsca, wyprodukował go inny producent.

Stare znane przysłowie mówi o tym, że dopiero trzeci dom buduje się dla siebie, a i do pewnych decyzji trzeba mówiąc wprost dojrzeć. Dlatego teraz decydujemy się na kupno kompletnego systemu od jednego producenta, i niby jest to tylko budynek gospodarczy i zaraz ktoś z Was napisze mi, że przesadzam ale chcemy żeby było to zrobione z dobrych materiałów.

Kupno takiego systemu to też oszczędność czasu ponieważ zamawiamy wszystko za jednym razem – to taka opcja dla tych którzy nie mają zbyt dużo czasu na budowę. Plusem jest też to że znajdujemy wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu i często zamawiając mamy doradztwo co do wyboru naszych produktów.

My zdecydowaliśmy się na Termo Organikę. Część rzeczy, które kupowaliśmy do ocieplenia naszego domu pochodziła od tego producenta. Były to produkty które odpowiadały nam jakościowo więc tym razem stawiamy na tą markę.


Nasz budynek w konstrukcji szkieletowej, obity płytami OSB ocieplimy styropianem grafitowym-fasadowym, obliczyłam już wszystko dokładnie i będzie to łącznie 35 opakowań styropianu. Część z niego to grubszy 15 cm a część 10 cm w tych miejscach gdzie położymy styropian o grubości 10 cm będą wstawki z drewna ( identycznie jak na elewacji domu ) Na to oczywiście klej, siatka, grunt i tynk.

Spotkałam się z wieloma opiniami że zaleca się kupowanie całego systemu ociepleń, który pochodzi od jednego producenta ze względu na gwarancję pracy całego systemu oraz jego trwałości.

Produkty które wybierzemy to m.in.  grafitowy styropian fasadowy Termonium Plus Fasada 031. Dlaczego grafitowy? Ponieważ dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła (tak, to ta słynna lambda) równemu 0,031 [W/mK] możemy maksymalnie zmniejszyć grubość izolacji, szczególnie że planujemy miejscami pocienić ocieplenie ze względu na drewniane wstawki. 

Drugim aspektem (dla mnie nie mniej ważnym) jest estetyka - grubsza warstwa ocieplenia, to dużo szersze ościeża drzwiowe i okienne, a co za tym idzie szersze parapety, mniej światła słonecznego i często wrażenie grubości muru jak w średniowiecznych zamkach ... 

Garaż z założenia ma być lekki - w końcu to szkielet :) Do klejenia płyt styropianowych najprawdopodobniej użyjemy systemowego poliuretanowego kleju do styropianu TO-KPS. Zalety? Szybko, wygodnie i czysto. Szczególnie, że garaż obijamy płytą OSB to pianka sprawdzi się doskonale, a nie bez znaczenia jest fakt, że unikniemy worków, mieszania i całego bałaganu który robi się przy użyciu klejów cementowych. Również spadająca temperatura przemawia za tym by użyć piany - przemarznięty klej na elewacji to nic dobrego. 

Robiąc swoje elewacje zwróćcie uwagę na często niedocenianą siatkę zbrojącą. Może się wydawać, że wszystkie są takie same ale to tylko wrażenie - bardzo ważna jest gramatura tejże siatki. Ogólnie - im wyższa, tym lepsza ale za to siatka jest bardziej sztywna. Dla mnie tak sztywność to zaleta (mimo trudności w upychaniu narożników wewnętrznych) bo taka siatka gdy zostanie zatopiona w kleju nie zaczyna "wisieć" jak mokra ścierka. A często się zdarza, że siatka gdzieś się podwinie czy wybrzuszy i trzeba lekko poprawić - dlatego nasz wybór padł na TO-S170 o gramaturze (po wykończeniu) 165g/m2. 

O samym kleju do siatki dużo powiedzieć nie można - używaliśmy kilku i w aplikacji nie ma dużych różnic, ale skoro system to system i wybraliśmy klej uniwersalny TO-KU. Ostatnim punktem przed wyprawą tynkarską jest grunt sczepny. To kolejny ważny punkt, gdzie nie warto szukać oszczędności kupując popularne unigruntu. Sami wiecie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Porządny grunt szczepny nie tylko wyrównuje chłonność podłoża ale również je wzmacnia oraz zwiększa przyczepność zaprawy klejowej do której idealnie przylega tynk, bez efektu "spływania". Zatem już wiemy, że porządny grunt to TO-GS :)

Ostatni etap to wybór tynku - na rynku dostępne są różne rodzaje wypraw: akrylowa, silikonowa, silikatowa i silikonowo-silikatowa. My chyba wybierzemy tynk silikonowy ze względu na jego dużą odporność na zabrudzenia oraz porastanie algami i grzybami.

Budynek musi być szczelny, a wymiana powietrza następuję przez sprawnie działającą wentylację. Udział ścian zewnętrznych w odprowadzeniu wilgoci na zewnątrz stanowi maksymalnie kilka % i to też w zależności od pory roku i warunków wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Zatem nie ma mowy o zjawisku potocznie nazywanym "oddychanie ścian".

W przypadku przegród budowlanych stosowanych w domach szkieletowych ważną funkcję pełni folia paroizolacyjna, która ma zapobiegać przenikanie strumienia pary wodnej w głąb przegrody. Paroizolacja jest stosowana zarówno na przegrodach typu poddasze jak i na ścianach zewnętrznych. W przypadku ścian wznoszonych w technologii murowanej, paroizolacji nie stosuje się na ścianach ponieważ duży opór dyfuzyjny  materiałów stwarza dużą barierę dla strumienia pary wodnej.

Z kolei paroprzepuszczalność tynku to nie „oddychanie” i odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia na zewnątrz, ale możliwość odprowadzenia wilgoci z pod warstwy tynku, gdzie podczas np. opadów część wody opadowej została wchłonięta przez warstwę zbrojoną siatką. Tynk o właściwościach paroprzepuszczalnych pozwala na bezproblemowy transport wilgoci, nie powodując np. odspojenia warstwy tynku.

By w ogóle doszło do rozwoju „grzyba” muszą być spełnione pewne warunki, albo inaczej nie spełnienie warunków pod względem poprawnego projektowanie przegród budowlanych, skutkuje dyskomfortem termicznym w pomieszczeniach, wysokimi rachunkami za ogrzewanie i możliwością porażenia biologicznego (rozwój grzybów-pleśni, alg, itp.) 

Docieplenie budynku nie powoduje zawilgocenia. To brak odpowiedniej ochrony cieplnej jest powodem powstawania zawilgocenia, zagrzybienia, złych warunków higienicznych, braku komfortu, itp. Słabo zaizolowane ściany zewnętrzne lub całkowity brak zastosowania materiałów izolacyjnych powoduje nadmierne wychładzanie się ścian (sufitów, podłóg), co stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni. Wilgoć, która zawsze jest w powietrzu (optymalne warunki dla użytkowników to około 55% wilgotności) przy źle zaizolowanych ścianach zewnętrznych dochodzi do sytuacji wykroplenia się pary wodnej zawartej w powietrzu na zimnej powierzchni ściany wewnątrz domu. W sytuacji, gdzie ściany zewnętrzne budynku są docieplone, nie dochodzi do ich wychłodzenia, a temperatura na powierzchni ścian wewnątrz jest na tyle dużą, że nie dochodzi do wykroplenia się wilgoci. Nie powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni, grzybów.


Inne tematy związane z budową budynku gospodarczego: 
18 komentarzy

 1. oooooooo tego właśnie szukaliśmy bo też ocieplamy OSB styropianem

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, bardzo pomocny tekst

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe rozwiązanie. A jakie ogrzewanie jest wewnątrz? To kluczowe w kontekście dalszego ocieplania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć,

  Jak wygląda kwestia powierzchni zabudowy w takim budynku do 35m2? Czy termoizolacja wlicza się w metraż zabudowy? Czy mogę postawić budynek np. 6,3m x 5,5m co daje 34,65m2 i później wykonać izolacje, który zwiększy wymiary budynku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa kwestia. Nie znalazłam nic na ten temat na stronie Ministerstwa. Budynek ma mieć chyba 35m2 "po podłodze" bo np. są domy mające 35m2 ale bardzo wysokie np na 5.5m wtedy z antresolą tez już powierzchni mieszkalnej mają więcej...

   Usuń
  2. 35m2 liczone jest z zaprojektowanym ociepleniem. "Powierzchnia zabudowy (Pz) – powierzchnia rzutu poziomego budynku w stanie wykończonym, wyznaczonego przez rzutowanie na powierzchnię terenu wszystkich jego krawędzi zewnętrznych.

   Podstawa - Norma PN-ISO 9836:2015-12 – Tytuł: Właściwości użytkowe w budownictwie - Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych Grupa ICS: 91.010.01[1].

   Do powierzchni zabudowy nie wlicza się zewnętrznych części budynku, takich jak:

   podziemne części budynku,
   studzienki piwniczne,
   pochylnie i schody zewnętrzne,
   tarasy naziemne,
   powierzchnie pod daszkami ochronnymi."

   Usuń
  3. no to już wszystko wiadomo ! dzięki :)

   Usuń
  4. Przepraszam, że tak odkopuje temat, ale u was 35m2 mają ściany przed ociepleniem, tak? Czy cofaliscie je jakoś na wylanej płycie? Pytam, bo zastanawiam się co zrobić jak płyta o powierzchni 35m2 już jest wylana.

   Usuń
  5. 7 m długości z ociepleniem i 5 m szerokości już z ociepleniem

   Usuń
  6. jak wylana jest płyta na 35 to raze się cofnąć chociaż u nas w Starostwie Pani twierdziła że 35 może mniec płyta + ocieplenie już poza 35...

   Usuń
 5. musimy tez ocielic swoj stary budynek

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie ma co ukrywać że wybór odpowiedniej izolacji jest bardzo ważny ponieważ dzięki niemu będziemy mogli zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Osobiście też korzystałem z produktów tej firmy i jestem bardzo zadowolony z jakości.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień dobry. Ja nie buduję jeszcze, na razie wszystko czytam i oglądam. W jednym z filmików na YT właściciel takiego domku opowiadał, że zrobił tak: wybudował domek 7x5m a gdy był gotowy to po krótkim czasie wystąpił do starostwa o zgodę na modernizację ocieplania - odpowiedź otrzymał pozytywną. Ocieplenie w ten sposób nie zabrało mu cm z powierzchni użytkowej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, oglądając Państwa budynek postanowiłem zrobić podobny. Czy można wiedzieć jaka była temperatura zimą i czy w środku coś Państwo robiliście czy widać po prostu szkielet z płytami OSB?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w środku nie zmienialiśmy ( jeszcze ) nic są płyty osb nie wiem jaka jest temp ale nigdy nic tam nie zamarzło więc zawsze plusowa. latem dużooooo chłodniej niż na zewnątrz

   Usuń