BRAMA WJAZDOWA OTWIERANA TELEFONEM?

2 marca 2020

Zebraliśmy dla Was najczęściej pojawiające się pytania o naszą bramę wjazdową. W tekście znajdziecie informacje skąd ją mamy? Ile kosztowała? I jak podłączyliśmy ją z telefonem komórkowym?

JAKĄ MAMY BRAMĘ?

Wybraliśmy bramę z Castoramy! Dlaczego z sieciówki? 
Ponieważ nasza poprzednia brama też była kupiona właśnie w tym sklepie i sprawdzała się super. Bramę musieliśmy wymienić ponieważ stara była dosyć niska i przeskakiwał przez nią obcy pies, robiąc nie małe spustoszenie na naszym podwórku. 

Od decyzji o wymianie bramy do jej montażu minęło zaledwie kilka godzin. Nie wymienialiśmy słupków a jedynie odrobinę je przystosowaliśmy pod nową bramę. Nie chcieliśmy kupować bramy rozsuwanej, zależało nam na szybkiej wymianie i jak najmniejszym nakładzie naszych sił i czasu. Nie trafia do mnie argument że brama dwuskrzydłowa to problem zimą – jaką zimą? Tą która jest 500 km od nas w Zakopanem?  

Brama którą wybraliśmy to Brama dwuskrzydłowa Polbram Steel Group Lara 400 x 154 cm jej waga to prawie 90 kilo. Brama jest ocynkowana i malowana proszkowo – naturalnie w ostatnio ulubionym kolorze polaków jakim jest antracyt!  Bramę zamontowaliśmy sami.

nasza brama wjazdowa z podłączonymi siłownikami 


JAKIE WYBRALIŚMY SIŁOWNIKI?

Wybór padł na siłownik do bram dwuskrzydłowych SOMFY EXAVIA 500 wybraliśmy opcję z uchwytem na wąskie słupki od 70x70 mm do 100x100 mm. Jest to zestaw do bramy dwuskrzydłowej o długości jednego skrzydła do 2,5m i wadze do 250 kg. Exavia 500 jest sterowanym radiowo zestawem do obsługi bram 2-skrzydłowych. 

Nadaje się do bram stalowych, żelaznych, drewnianych oraz wzmocnionych plastykowych. Ruch bramy jest programowo spowolniony na początkowym i końcowym odcinku ruchu skrzydła. Możliwe jest takie zaprogramowanie, że otwieramy sobie jedną część bramy, dzięki temu mamy funkcję furtki… a my przy bramie nie mamy osobnej furtki. Zestaw zawiera w sobie akcesoria bezpieczeństwa: zestaw fotokomórek i pomarańczową lampę ostrzegawczą.

Sterowanie radiowe z standardzie Somfy RTS.Dopuszczalna długość skrzydła to 2,5 m, przy wysokości do 2 m, a waga do 250 kg – a to jest bardzo ważna funkcja, która opiszemy Wam też niżej. Czas pełnego otwarcia bramy to 16 sekund.JAK PODŁĄCZYĆ BRAMĘ Z TELEFONEM?

Np. przez urządzenie Sonoff lub Zamel to bezprzewodowe przełączniki, które umożliwiają kontrolowanie różnego rodzaju sprzętu przez sieć WiFi.  Urządzenia współpracują z aplikacją a sama aplikacja pozwala na bezprzewodowe sterowanie z dowolnego miejsca, w którym posiadasz dostęp do internetu. Mamy w ten sam sposób połączone kilka rzeczy m.in. tunel ze światełek (w okresie Świąt Bożego Narodzenia) podlewanie ogrodu, oświetlenie garażu, włączanie ogrzewania podłogowego. 

Pierwszym krokiem do połączenia bramy z telefonem komórkowym jest podłączenie urządzenia do sterownika bramy. Przedstawia to ten rysunek:  A1 9 / A2 7 / 11 - 5 /14 - 6 Samo urządzenie schowane jest w skrzynce siłowników.

Kolejnym krokiem jest konfiguracja urządzenia z oprogramowaniem np. Supla. Pamiętajcie że możecie wybrać sterowniki i aplikację różnych firm...
Całą instrukcję oraz naprawdę cenne porady można znaleźć na forum wybranej aplikacji. 
widok aplikacji na naszych telefonach / po lewej brama zamknięta, po prawej otwartaJAKIE KABLE NALEŻY POŁOŻYĆ? 

Położyliśmy kabel ziemny YKY 3x1,5, wyprowadzony został ze skrzynki rozdzielczej z naszej kotłowni. Podczas budowy domu wykonaliśmy przelotkę, którą przeprowadziliśmy przewód zasilający. 

CZY BRAMA OTWORZY SIĘ JEŚLI KTOŚ/ COŚ PRZY NIEJ BĘDZIE?

Jeśli samochód przejeżdża przez bramę to na słupach są czujniki które można zamontować i one „widzą” samochód i brama się nie ruszy. Jeśli brama się otwiera a ktoś stanie za blisko to skrzydło poczuje opór i  się zatrzyma. 

NA JAKIEJ GŁĘBOKOŚCI ZAKOPANE SĄ PRZEWODY I JAKI JEST ICH PRZEKRÓJ?

Przewody zakopane są ok 30 cm pod ziemią. Przekrój kabla na zdjęciu niżej.


CZY WYMAGANIE SĄ UPRAWNIENIA DO PODŁĄCZENIA TAKICH SIŁOWNIKÓW? CZY MOŻNA TO ZROBIĆ SAMEMU?

Jeśli ktoś zna się na elektryce i wie jakie są zagrożenia to decyzja należy do niego. W instrukcji nie ma ani słowa o tym, że podłączyć ma to fachowiec. My podłączaliśmy sami – ale posiadamy uprawnienia. Jeśli nie znasz się na tym – poproś o pomoc fachowca! 

KILKA SŁÓW... O TYM PO CO? 


Nie będziemy już rozpisywać się o tym, że brama otwierana automatycznie jest wygodą, że gdy pada deszcz nie musisz sam być automatem i pilotem… biegać i otwierać bramy – to, że to wygoda wiedzą wszyscy! A po co łączyć ją z telefonem? Dla wygody… telefon nie potrzebuje tak pilot odpowiedniej odległości od bramy aby ją otworzyć, a telefonem można to robić zawsze… nawet gdy przyjedzie kurier a Ciebie nie ma w domu.

P.S bramę da się też otworzyć kierując autem! Pomoże w tym asystent Google i nasze magiczne hasło "supla otwórz bramę"

KOSZT INWESTYCJI 

Brama – 1 700 zł 
Siłowniki – 1 400 zł 
Sterownik - 140 zł / Sterownik Sonoff ok 40 zł 
Kable elektryczne – 100 zł 

18 komentarzy

 1. Fajny wpis. Rozumiem że sterownik zamela jest schowany w automatyce przy bramie i łączy się z WiFi domowym?

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny wpis. Rozumiem że sterownik zamela jest schowany w skrzynce z automatyka obok bramy i łączy się z domowym WiFi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, sterownik czy to zamela czy sonoff jest chowany do skrzynki

   Usuń
 3. Z jakiej odległości działa otwieranie bramy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Was serdecznie. Mam pytanie trochę z innej beczki ale chodzi o bramę. Kupiliście bramę Lara bez napędu, napęd macie swój. Nie wiem czy wiesz ale do tej bramy aby zamontować automat należy wg producenta bramy zamontować profil wzmacniający tą bramę, nawet są otwory w niej do przykręcenia tego profilu. Widzę że takiego profilu nie macie, a siłownik jest przymocowany bezpośrednio do tralki, która jest zrobiona prawie z papieru. Czy nie macie zatem problemów z otwieraniem ??? Nie wygina się przy wietrze, otwieraniu lub zamykaniu ??? Proszę o odpowiedz poniewasz sam mam taką bramę i nie wiem gdzie zamontować automat, a na ten dodatkowy profil nie ma miejsca.

  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas się nic z nią nie dzieje - mamy to juz kilka miesięcy i jest ok

   Usuń
 5. Witam, czy siłowniki są zamontowane bezpośrednio do tralki ?? Były dane jakieś wzmocnienia ??
  Nie wygina się za bardzo ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nic więcej nie dawaliśmy jest tak jak "w instrukcji"

   Usuń
 6. Zastanawiam się, jako model sterownika Sonoff powinienem wybrać, żeby obsłużyć napęd Somfy Exavia 500?
  Czy na wyjściu sterownika powinno być napięcie, czy nie? Jeżeli tak, to 230v, czy 24v?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sonoff zasilany 24v na wyjściu sonoffa jest brak napięcia, sterownik bramy ma na wyjściu 24v

   Usuń
 7. A tez można wówczas otwierać pilotem ? Jedno nie koliduje z drugim ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak skonfigurować Suplę z asystentem Google?

  OdpowiedzUsuń
 9. czy masz zamontowane czujki ruchu do bramy EXavia somfy 500?

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam można zdjęcie z podglądem gdzie Państwo umiesciliscie urządzenie w skrzynce somphy pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Omijać szerokim łukiem marketówki, same problemy. Mieliśmy 2 lata, wymieniliśmy na BFT. Teraz użytkowanie jest o wiele lepsze, nie ma żadnych problemów, bramy otwierają się sprawnie, działają cicho. Komunikacja między pilotem a bramami jest dobra. Dla mnie bardzo komfortowe rozwiązanie

  OdpowiedzUsuń