WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA W GARAŻU

13 kwietnia 2020


Na początku muszę Wam napisać, że z tego tekstu nie dowiecie się jak idealnie wykonać wylewkę samopoziomującą, ale na pewno dowiecie się jakich błędów uniknąć.


Wylewkę samopoziomującą zrobiliśmy samodzielnie w naszym budynku gospodarczym. Chcieliśmy ją zrobić aby zakryć surowy beton, który się ścierał. Zależało nam też na estetycznym wyglądzie naszej garażowej podłogi. Beton, który mamy w garażu to surowa płyta fundamentowa, wylana przez nas przy stawianiu budynku. 

Do pracy przy wylewce, będzie Wam potrzebny wałek z kolcami. Służy on do odpowietrzania wylewki. I przy wałku właśnie myślimy, że popełniliśmy pierwszy błąd – za mało go używaliśmy i przez to pęcherzyki powietrza pojawiły się w niektórych miejscach naszej wylewki. 
Przed rozpoczęciem prac, miejsce należy odpowiednio zabezpieczyć. Zeszlifowaliśmy także wystające elementy betonu, które sięgały ponad poziom jaki chcieliśmy osiągnąć robiąc wylewkę. Dobrze odkurzyliśmy cały garaż  i przystąpiliśmy do prac…Użyliśmy produktu marki Atlas o nazwie SMS 15. Wyrównuje ona podłoża w zakresie 1-15 mm – zarówno gdy podłoże posiada jedynie miejscowe nierówności, jak i gdy w całości wykonane jest z niewielkim spadkiem. My mieliśmy do wyrównania około 2mm Podnosi poziom podłogi w całym pomieszczeniu – np. gdy zachodzi konieczność zrównania poziomów dwóch sąsiednich pomieszczeń, a takie właśnie problemy mieliśmy z nierówno wylaną płytą fundamentową.

Jak pisze producent: po wykonaniu stanowi bardzo gładką powierzchnię – jest szczególnie zalecana jako warstwa wykończeniowa dla podkładów podłogowych wykonywanych pod wykładziny… i w sumie racja gdyby nie to że było nas za mało, mieliśmy jedną wiertarkę... a czas biegł jakby za szybko. 
Ta wylewka naprawdę schnie szybko, ruch pieszy może się odbywać po niej już 4 godziny po wylaniu. Pomimo że tego dnia na dworze nie było znaczących upałów wiedzieliśmy, że musimy się mocno spinać. Moim zadaniem było rozgarnianie wylewki i jej odpowietrzanie, a Mariusz odpowiedzialny był za przygotowanie masy. Na pewno gdyby były dwie wiertarki i trzy osoby praca poszłaby sprawniej i dałoby się lepiej rozprowadzić i odpowietrzyć masę. 


Tutaj pozostawiam Wam już zdjęcia po wykonaniu prac. Zrobione są one pół roku po zrobieniu wylewki. Wiemy, że nie jest to idealne wykonanie ale mimo wszystko chcemy Wam to pokazać, nie jesteśmy profesjonalną ekipą budowlaną a jak wiecie wszystko wykonujemy sami. Efekt nie jest idealny ale jesteśmy zadowoleni z tego że zrobiliśmy wylewkę. Spełnia ona swoją funkcję – wyrównała poziom a beton się nie ściera i nie kruszy. Odkurzanie garażu po różnych pracach jakie tam wykonujemy dzięki wylewce jest o wiele łatwiejsze. 
Tutaj pozostawiamy Wam odnośniki do wszystkich tekstów, które powstały wraz z budową naszego garażu:  1. PLANY NA OCIEPLENIE 
 2. PŁYTA FUNDAMENTOWA 
 3. STAWIANIE ŚCIAN 
 4. OCIEPLENIE BUDYNKU 
 5. WYBÓR BRAMY DO GARAŻU 
 6. MONTAŻ BRAMY 
 7. BOAZERIA NA ELEWACJI
 8. KOSZT BUDOWY 

5 komentarzy

 1. Jaki koszt wyszedł na m/2? Czy sama wylewka wytrzyma pod samochodem ~1,7t? Mam tą samą sytuację, płyta fundamentowa pod garażem szkieletowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety nie spisaliśmy kosztów, nasz garaż to miejsce do majsterkowania raczej nie wjeżdżamy tam autem

   Usuń
 2. Cześć!
  Minął ponad rok od tej wylewki - powiedzcie, jak Wam się to sprawuje? Bo atlas sms 15 to de facto jest podkład, a nie warstwa ostateczna. Nie pęka Wam to, nie wyciera się? Czy jeszcze jakoś to wykańczaliście potem? Bo szukam sobie czegoś do piwnicy i taka typowa posadzka (Atlas Postar 100) wymaga warstwy minimum 10mm, a to wiadomo - i dużo roboty i $$

  Będę wdzięczny za odpowiedź
  MK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hej
   wykonana jak widać po zdjęciach nie była idealnie ale sprawuje się super. nie pęka nic się z nią nie dzieje i nic na niej już nie robiliśmy a garaż użytkujemy intensywnie

   Usuń