ZABUDOWA BASENU STELAŻOWEGO

4 lutego 2022


Czerwcowa upalna sobota, siedzimy na leżakach na działce i pada powtarzające się co jakiś czas „ale bym teraz wskoczył do basenu”!

Basen mieliśmy w planach od co najmniej trzech lat, ale zawsze brakowało nam jakoś odwagi żeby zabrać się za ten nieznany dla nas temat, aż w końcu zapadła decyzja „kupujemy basen stelażowy i robimy zabudowę tak aby nie było go widać’

Od początku wiedzieliśmy, że na ogromny kopany basen po prostu nie mamy funduszy, dodatkowo taki kopany basen już na zawsze musi zostać na działce, a nasz? Jeśli po 2-3 latach nam się znudzi zwyczajnie go wyjmiemy! 
Czerwiec 2020 r.

JAK WYGLĄDAJĄ PRACE?

Prace rozpoczynamy od wykopania otworu na basen, nasz basen ma wymiary 4 na 2 metry. Wykop zrobiliśmy na 4,70 i 2,50 tak aby spokojnie zmieścił się stelaż basenu i pompa.  Głębokość naszego wykopu to ok 60 cm. Kopaliśmy sami ponieważ działka jest już na tyle zagospodarowana, że koparka raczej by nam tylko zdewastowała trawnik, poza tym od razu ziemia z wykopu trafiała w nowe miejsce równając nierówności naszej działki.

Usytuowanie naszego basenu i jego kształt nie są przypadkowe. Nie chcieliśmy okrągłego basenu ponieważ źle wpisałby się w wygląd domu i działki. Ten ma idealny wymiar i zabudowując go przedłużamy sobie równocześnie taras – tak aby wszystko stanowiło jedną całość. 
ZABEZPIECZENIE ŚCIAN

Do obudowy wykopu używamy sklejki szalunkowej, mamy w okolicy punkt gdzie stale ją kupujemy i wykorzystujemy przy różnych pracach. Jest odporna na warunki atmosferyczne i tańsza niż deski. Jeśli mielibyśmy zrobić obudowę z desek na pewno musielibyśmy sporo wydać na ich impregnację. 
PODŁOŻE POD BASENEM

Producent basenu zaleca aby podłoże było stabilne i wypoziomowane, po zdjęciu ok 60 cm ziemi wyrównaliśmy podłoże ale dodatkowo daliśmy na spód scalone ze sobą płyty XPS o grubości 2 cm. 
BASEN JAKI KUPILIŚMY

Kupiliśmy na allegro klasyczny stelażowy basen o wymiarach 4m długości 2m szerokości i 1m głębokości. Nie chcieliśmy jak już wspominaliśmy wcześniej basenu wkopanego na stałe, baseny kanadyjskie odpadały ze względu na to że nie znaleźliśmy idealnego kształtu. Zakupiliśmy na aukcji zestaw 18w1 czyli w praktyce "wszystko" co jest potrzebne aby „uruchomić” swój wymarzony basem: pompa, tabletki z chlorem, drabinka… a nawet zbyteczne w naszym przypadku koło dla dzieci i rękawki...
STELAŻ DO ZABUDOWY BASENU I TARASU

Taras jaki mamy już koło domu jest lany z betonu, ma on wymiary 5m długości na ok 2,8m szerokości, przy zabudowie basenu chcieliśmy od razu przedłużyć taras, ale nie chcieliśmy już inwestować pieniędzy w beton, dlatego nowa część tarasu to stelaż na bloczkach betonowych. Pomiędzy bloczkami a belkami została dana izolacja.

Tak samo ustawiony jest stelaż basenu – również pionowe belki opierają się na betonowych bloczkach. Staraliśmy się zrobić mocną konstrukcję tak aby wychodząc z basenu (nie będzie w nim drabinki) nic się nie uszkodziło. Przy stelażu basenu zużyliśmy 8 betonowych bloczków.

Sam stelaż to zaimpregnowane belki, na zdjęciach możecie zobaczyć że są różnego koloru – to efekt tego że malując je wykorzystywaliśmy wszystkie resztki impregnatów jakie mieliśmy w garażu. 


POMPA DO BASENU

Na tym zdjęciu najlepiej widać gdzie mamy pompę do basenu, jest to pompa strasznie słabej jakości – po prostu taką kupiliśmy w zestawie. Niemniej jednak dopóki działa nie będziemy jej wymieniać. Z racji tego że co jakiś czas trzeba wymieniać filtr, przy pompie w zabudowie bocznej będą drzwiczki tak aby swobodnie się do niej dostać. Nasza pompa to marnota filtrująca zaledwie 2000 litrów na godzinę także zbyt mało aby podłączyć do niej grzałkę do basenu czy np. basenowy odkurzacz. Pompa z zestawu działała tylko w sezonie 2020.  Pod koniec 2020 roku kupiliśmy pompę ciepła i dużą mocną pompę filtrującą. 


IMPREGNACJA DESEK

Deski jakie wybraliśmy na taras to modrzew europejski. Naprawdę nieźle się go naszukałam, ostatecznie ściągnęłam go z innego województwa a pan ściągnął je dla nas z Czech… ale warto było szukać bo są świetnej jakości. Ze względu na to że stara część tarasu to również modrzew nie chcieliśmy szukać kompozytu… nawet gdybym miała robić kolejny taras i tak nie wybrałabym plastikowych desek! Modrzew sprawdza się cudownie! Deski impregnowaliśmy olejem w kolorze TIK. Jak widać stare czteroletnie deski impregnowane tym samym produktem mają całkiem inny kolor, kiedyś to może sobie wyrównamy… 

CZYSZCZENIE WODY

Na co dzień w naszym basenie w specjalnej bojce pływają sobie wolno rozpuszczające się tabletki z chlorem, nie używamy póki co niczego na algi, obniżenie czy podwyższenie Ph. Z ciekawości i odrobiny piasku na dnie, zrobiliśmy filtr wiaderkowy, szczególnie polecany na problemy z wodą przez użytkowników fejsbukowych grup o basenach. Filtr sprawdził się świetnie! Wrzucona do wody pompa od deszczówki o mocy 4000 litrów na godzinę cudownie oczyściła nawet dno naszego basenu! Filtrem w tym przypadku jest zwykła poduszka która zatrzymuje nieczystości! Jedno o czym musicie pamiętać to wywiercenie sporej ilości dziurek w wiaderku aby woda się z niego nie przelewała. Pamiętajcie jest to do zrobienia samemu, filtra wiaderkowego nie kupicie w markecie :) myślę, że tam w ogóle nie będą mieć wiedzy co to jest. 


SYMULATOR PŁYWANIA   

Pływanie w basenie to nasz ulubiony sport dlatego już kupując basen wiedzieliśmy, że musimy dokupić coś co nazywa się symulatorem pływania! Polecam tą magiczną linkę każdemu z Was! Pozostawiam link do krótkiego nagrania na facebooku abyście mogli zobaczyć jak to urządzenie działa w praktyce. – nagranie znajdziecie tutaj – 


BOCZNA ZABUDOWA 

Boczną zabudowę wykonaliśmy z desek świerkowych, które trzykrotnie malowaliśmy hebanowym impregnatem. Są czarne ponieważ mają jak najbardziej przypominać cokół naszego domu wykonany z granatowego tynku mozaikowego. Deski kupiliśmy w markecie budowlanym, montowane są pionowo aby zbytnio się nie wykręcały od słońca. SCHODY NA TARAS

Z boku naszego nowego tarasu, zrobiliśmy schody. Nie duże, nie tak szerokie jak główne schody z tarasu. Wykonaliśmy je z resztek desek jakie zostały nam po pracach przy tarasie. Po boku posadzimy trawy ozdobne a całość w przyszłości wykończymy opaską z płyt betonowych.


OPASKA 

Wykończeniem naszego basenu stała się opaska z czarnych kamieni, wykonaliśmy ja przy pomocy plastikowych obrzeży trawnikowych, pod kamieniami znajduje się geowłóknina. 

OŚWIETLENIE

Na drewnianej ścianie którą mamy przy basenie zawiesiliśmy oświetlenie z serii Easy Connect, jest to system dzięki któremu możemy połączyć ze sobą nieskończoną ilość punktów świetlnych. Przykładowo do tego łańcucha świetlnego możemy podłączyć girlandę jaką mamy w ogrodzie i ew podświetlenie basenu. Wszystkie produkty jakie z tej serii sprzedaje Britop Lighting, znajdziecie  je tutaj ZADASZENIE BASEN

Po miesiącu tymczasowego zadaszenia basenu, które wykonaliśmy z oryginalnej basenowej plandeki zrobiliśmy zadaszenie właściwe. Wykonaliśmy je z desek modrzewiowych, które wcześniej zostały zaolejowane. Zadaszenie ze względu na ciężar desek zostało podzielone na cztery równe części. Każda z nich ma 7 desek o długości około 2,5m. Pod deskami nie umieszczaliśmy już folii, jeśli będzie padał deszcz swobodnie spadnie do basenu, jeśli będzie się kurzyło – trudno! Nie chcieliśmy pod deski dawać folii ponieważ mogłyby zgnić. Zadaszenie zrobione jest w taki sposób że latem gdy wyjedziemy na wakacje szybko można przykryć basen. Deski połączone są ze sobą poprzeczkami z resztek jakie zostały nam z wykonania zabudowy basenu. Koszt – 1000 zł, deski 900 zł, olej 100 zł. Maj 2021 r. 

ZIMOWANIE BASENU

Nasz basen nie został wyjęty na zimę. Wypompowaliśmy z niego wodę do poziomu wylotu i wylotu wody do pompy. Wlany został środek zimowy zakupiony na allegro. Nie wyjmowaliśmy my basenu na zimę bo nie chcieliśmy go składać i kombinować z przechowywaniem, woda jaka została w basenie po oczyszczeniu miała dalej zostać w basenie na nowy sezon. Tak się jednak nie stało bo niestety musieliśmy odrobinę przesunąć basen. Taka woda śmiało nadaje się do ponownego użytkowania ponieważ chemia po długim czasie wyparowuje, a sam kolor wody był lepszy niż w niejednym basenie ogrodowym w trakcie trwania sezonu. Basen po zimie nie pękł i jest już ponownie wypełniony świeżą wodą.NOWE POMPY DO BASENU (sezon 2021)

Zimą 2020 r. kupiliśmy nowe pompy. Pompę ciepła Hot Splash do basenów o pojemności 12m3, pompę filtrującą o mocy 8500 l/h do basenów o pojemności do 30m3 oraz skimmer 3500 l/h. Po co nam tego aż tyle? To proste każda z pomp ma swoje zadanie – skimmer zbiera z powierzchni wody zanieczyszczenia, dzięki niemu nie ma pływających much i liści a na działce o takim charakterze jak nasza jest o to bardzo łatwo. Pompa filtrująca filtruje i podaje wodę do pompy ciepła której zadaniem jest podgrzewanie wody, tak aby sezon nie trwał tylko wtedy gdy a dworze jest upał ale także w chłodniejsze dni.  Pompy kupiliśmy u sprawdzonego sprzedawcy który basenami zajmuje się od lat.


Tak prezentuje się nasz basen latem. Zdjęcie wykonane w czerwcu 2021 r. 

ZIMA 2021/2022

Druga zima naszego basenu, którego po sezonie nie składamy. W tamtym roku został on na zimę zakryty ale strasznie dużo było z tym zachodu. Deski częściowo się rozeszły i przykrycie nie sprawdziło się tak jak oczekiwaliśmy. Teraz basen został na zimę wypełniony całkowicie wodą i bez przykrycia. W grudniu 2021 r. były u nas mrozy sięgające do -17 stopni, woda w basenie była zamarznięta.  Piszę tą wzmiankę pod koniec stycznia 2022 r. i basen cały czas stoi! Póki co nic mu się nie stało, woda jak widać na zdjęciu piękna! 3 maja 2022 r. woda w basenie ma równo rok 


20 maja 2021 r. wymieniona woda w basenie 

Równo rok! Co do jednego dnia! Tyle udało nam się utrzymać wodę w czystości. Po deszczach na początku maja ratowaliśmy wodę która zmieniała się w zielone jezioro. Gdy koszt chemii użytej do ratowania był już całkiem wysoki postanowiliśmy wodę wpompować do mauzerów a basen uzupełnić świeżą.

NOWA POMPA CIEPŁA sezon 2022

Podjęliśmy decyzję o zmianie pompy ciepła do naszego basenu. Niebieska firmy HotSplash była dobra, tak nam się przyjemniej wydawało latem 21. Wydawało nam się że jesteśmy z niej zadowoleni i że spełnia nasze oczekiwania. Działała tak jak pisał nam sprzedawca, grzała do 28 stopni w 24 godziny, maturalnie przy warunkach jakie opisywał sprzedawca. W praktyce grzała tylko wtedy kiedy na dworze było gorąco. Wydawało się nam, że tak po prostu powinno być, nieznośny jednak był dla mnie hałas jaki wytwarzała. Od pierwszego dnia nie znosiłam tego dźwięku. Włączona na noc pompa była słyszalna nawet w sypialni. Gdy chodziła cały dzień (wiem od sąsiadów) było ją słychać wszędzie. To zaważyło na sprzedaniu pompy i kupieniu nowej. 

Wybraliśmy model 7.6 Hewalex czyli pompę o mocy prawie podwójnie większej. Jaka jest? Teraz śmiało mogę napisać, że dzięki tej nowej wiem jak kiepska była stara pompa. Ta chodzi tak cicho, że będąc na dworze w ogóle jej nie słychać. Grzeje super! Na początku maja kiedy ją kupiliśmy z 15 stopni w ciągu 9 godzin nagrzaliśmy wodę do 29. Z tymi naszymi pompami jest chyba tak jak z posiadaniem samochodu, dopóki nie masz większego i nowszego myślisz że ten stary mały i głośny jest spoko…


ZIMA 2022/2023

Trzecie zimowanie naszego basenu. Identycznie jak rok temu pod koniec października wlewamy płyn do zimowania i wyjmujemy pompy. Basen zostaje odkryty a nas kusi morsowanie w nim do czego bardzo namawiacie nas właśnie Wy- czytelnicy bloga!

Producent płynu do zimowania zabrania dotykania wody w której rozpuszczony został specyfik. Czekamy aż odrobinę się ulotni, wymiesza z wodą z opadów deszczu i … wchodzimy !

Styczeń 2023 r. to nasze pierwsze morsowania  w basenie. Cudowne uczucie – polecamy !ZABEZPIECZENIE BASENU LATO 2023 

Początkowo mieliśmy w planach zrobić suwaną na szynach poliwęglan. Byłaby podzielona na cztery części i możliwa do włożenia lub zdjęcia przez jedną osobę. Niestety ze względów finansowych porzuciliśmy to rozwiązanie. Sam poliwęglan wyniósłby więcej niż zapłaciliśmy za rozwiązanie które wybraliśmy.

Zdecydowaliśmy się na siatkę zabezpieczającą m.in. do barierek na schody czy antresol. Proste mocowanie przy pomocy karabińczyków i mocowań do ładunków pozwoliło na montaż siatki w zaledwie 10 minut.

Chwile po montażu wykonaliśmy mały test sprawdzający czy to rozwiązanie się sprawdzi. Siatka nie zerwała się pod osobą dorosłą o wadze 63 kilo, więc jako zabezpieczenie dla dziecka na pewno się sprawdzi.

Zabezpieczenie basenu z siatki było u nas tydzień czasu. Przez ten czas nie korzystaliśmy z basenu bo nie chciało się nam zdejmować siatki, uznaliśmy że to bez sensu. Siatka została usunięta kilka dni po jej zamontowaniu. ZIMA 2023/2024

W tym sezonie zimowym nie dodaliśmy do basenu płynu do zimowania. Stwierdziliśmy że chcemy pozostawić wodę w takim stanie jak udało się nam ją zachować. Pompy zostały wyjęte w październiku, ostatni pływający chlor był dodany w połowie listopada. W połowie grudnia kiedy zostało wykonane zdjęcie mamy w basenie 15 cm lodu i błękitną piękną wodę do morsowania. 


WIOSNA 2024 

Nasz basen przetrwał 4 zimę. Nie ma uszkodzeń, nie ma pęknięć czy przebarwień. Wiele osób pisało nam że nie da rady jednej zimy a on nadal jest!!! To co na pewno zmienimy jesienią tego roku to razem z pompami ciepła i filtrującą, schowamy do pomieszczenia baypassy od pomp. Baypass nam pękł i na szczęście udało się go skleić. nowy kosztuje ponad 300 zł. 
Basen został wyczyszczony po zimie, co ważne woda w nim po równym roku wcale nie wyglądała tragicznie, a na pewno nie było żadnej różnicy pomiędzy czasem w którym wlewaliśmy na zimę płyn do zimowania a kiedy tak jak w tym roku płyn nie został wlany. Zdjęcie niżej to maj 2024 r. 

WYDATKI ŁĄCZNIE    14 tys.  (2020 r. )


POST O BŁĘDACH W ZABUDOWIE BASENU - ZNAJDZIECIE TUTAJ 

ZAKUPY

pompa filtrująca > zobacz tutaj 
skimmer > zobacz tutaj 
kulki do skimmera lub pompy ( zamiast filtra ) > zobacz tutaj 
symulator pływania > zobacz tutaj 
pompa ciepła > zobacz tutaj 
chlor do basenu który używamy > zobacz tutaj 

linki afiliacyjne

Chcesz dostać więcej zdjęć z zabudowy basenu, a może chcesz podziękować nam za dokładny opis prac?


1. Kliknij w link https://buycoffee.to/usiebiewdomu  i postaw nam wirtualną kawę, w wiadomości wpis hasło "BASEN"

2. Koniecznie wpisz hasło "BASEN" bez tego nie będziemy w stanie zidentyfikować Twojej prośby o plik

3. Link do pliku ze zdjęciami dostarczamy w osobnej wiadomości mailowej. Plik zawiera 58 zdjęć z zabudowy basenu które być może przybliżą Cię do swojej zabudowy. 

MINILAMNA KWOTA WPŁATY TO 10 ZŁ. 

4. Jeśli postawiłeś kawę, a nie dostałeś pliku sprawdź czy wiadomość nie trafiła do SPAMU, dostałeś link a nie możesz otworzyć pliku? sprawdź czy próbujesz otwierać plik z tego samego maila który wpisałeś stawiając kawę. Minęły 24 godziny a link ze zdjęciami do Ciebie nie dotarł, koniecznie odezwij się na maila monika@usiebiewdomu.com 


Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 

79 komentarzy

 1. Czy mogę prosić o link do basenu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej. Fajnie wyszło i Podobny koncept mi się rodzi w głowie. Jak rozwiązaliście kwestie spuszczano wody? Pompa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli będzie taka potrzeba to pompa do deszczówki ;)

   Usuń
 3. Witam. Czy na okres zimowy zabezpieczanie go w jakiś dodatkowy sposób? Posiadam INTEX 610 cm średnicy i zastanawiam się nad sensem inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie zrobione, też o tym myślę tylko obawiam się o zimę, że zgnije. W jaki sposób go na zimę zabezpieczycie by w wykopie nie zbierała się woda i basen nie gnił? Czy zostawiacie wodę na zimę w basenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem jak musiałoby lać i przez ile dni żeby w wykopie zebrała się woda.. u nas mamy sam piasek więc raczej woda nie stoi nigdy na działce. Woda w basenie zostaje na zimę, wlewa się też zimowy środek chemiczny

   Usuń
 5. Pomysł przedni. Ja sam stoję przed dylematem czy nie powielić Państwa pomysłu dlatego prosiłbym o kilka wskazówek takich jak: jaka grubość sklejki szalunkowej i jakie zastosowali Państwo kantówki. jeśli jest to możliwe to prosiłbym na priv mirekw42@gmail.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Udało się uzyskac dane? :) Potrzebuje takich samych informacji.
   Proszę o info na heltk91@hotmail.com
   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Dzień dobry!!! Proszę o informację jak wpłynęła aura zimowa na jakość i stan Państwa basenu... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za dużo jest u nas śniegu żeby podnieść pokrywę i zobaczyć, jak uda nam się to wrzucimy na pewno zdjęcia

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuję i czekam na Państwa opinie po zimie...

   Usuń
 7. Witam mam takie pytanko co do basenu bo chce tak tez obudowac a mianowicie chodzi mi czy woda miedzy basenem a plyta nie zbiera sie po ulewach i czy nie dziala na basen?

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć, fajny pomysł z tym basenem. Małym kosztem super efekt. Gratulacje :)
  Mam pytanie o konstrukcje drewnianą. Kantówki to było 4 x 12 cm? a słupy pionowe? 10 x 10?
  I zastanawia mnie gdzie są pionowe słupy wokół basenu? Z opisy wynikało, że jest 8 bloczków betonowych - to i słupów tyle powinno być :)
  Na zdjęciach wygląda jakby cały stelaż wokół basenu stał tylko na tych paliczkach wbitych w ziemię. Gdybyście robili to jeszcze raz to coś by było zrobione inaczej? Miejsca ok na rozłożenie basenu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na instagramie mamy wyróżnioną relację z basenem tam znajdzie Pan więcej zdjęć z tego jak wbijane są słupy. czy byśmy zrobili coś inaczej? tak od razu kupiłabym dużą pompę i pomę ciepła - bo teraz będziemy mieli kłopot żeby je ładnie ukryć

   Usuń
 9. Dzień dobry, i jak wygląda kwestia po zimowej aurze ? :) Sprawdziło się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. woda w basenie została na zimę. sprawdzałam basen nie ma pęknięć

   Usuń
 10. Dzień dobry
  Też jestem ciekawa jak basen zachował się po zimie. Czy woda była spuszczona na zimę? Zastanawiam się nad zabudowaniem swojego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. woda w basenie została na zimę. sprawdzałam basen nie ma pęknięć

   Usuń
 11. Dzień dobry. Mam pytanie. Gdzie jest schowana pompa i jaki jest do niej dostęp, bo na zdjęciach nie widzę.
  Pozdrawiam Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są drzwiczki gdzie schowana jest mała pompa. jak bedzie w tym sezonie (2021) nie mam pojęcia ponieważ dokupiliśmy dużą pompę ciepła i spora pompę z filtrem także trzeba będzie się zastanowić jak to dobrze ukryć

   Usuń
 12. Dlaczego podaje Pan ceny z roku 2000 proszę o realne ceny, które Pan zapłacił w czasie budowy w 2020 roku. Różnica jest 0 300%. Proszę to zweryfikować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku drogi! nie jestem panem a panią. Ceny są z 2020 r. takie materiały kupiliśmy i taki spis zgodnie z tym ile wydaliśmy został zamieszczony.

   Usuń
  2. Tyle dobrych rad a tu jakis oszolom z pretensjami bo sie nie chce sptawdzic cen w necie

   Usuń
 13. Dzień dobry, chciałabym zapytać jaki środek należy zastosować w zimie? Oraz jak wygląda normalne użytkowanie w lecie jeśli chodzi o przykrywę? Codziennie ją zakłada Pani, czy nie jest za ciężka? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na allegro masa jest zimowych środków. W lecie nie przykrywamy nie ma to sensu. Zresztą drewniana pokrywa zostanie zmieniona na coś lekkiego

   Usuń
  2. No właśnie ja poszukuję jakiegoś lekkiego rozwiązania, ale muszę zamykać basen po kąpieli nawet w lecie, ze względu na małe dzieci i psa. Jak ma Pani jakieś pomysły to proszę się podzielić 😊

   Usuń
  3. będziemy robić coś z plastiku

   Usuń
 14. Biorę się za budowę takiego basenu czy macie więcej szczegółów z budowy basenu ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzień dobry,zrobiła Pani kawał dobrej roboty ,już od zeszłego roku obserwuje Panią na Insta i zainspirowała mnie Pani zabudową basenu. Ja kupiłam w tym roku basen 550x280.Szukam informacji na temat pompy ciepła.Poprosze o podpowiedź.Pozdrawiam.Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziś materiał zostanie powiększony o informacje na temat pompy

   Usuń
 16. dom jeszcze lepszy niz basen :) czy mozna poprosis o nazwe projektu ?? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej, trafiłem tutaj przypadkiem zastanawiając się nad budową basenu. Ten artykuł bardzo mi pomógł zrozumieć z jakimi robotami się to wiąże i kosztami. Bardzo fajnie wszystko opisane i fajnie zrobione podsumowanie wydatków. Chyba się skuszę na przeczytanie reszty wpisów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za dobre słowo :) i trzymamy kciuki za realizację

   Usuń
 18. Witam,czy Państwo też zajmują się wykonaniem zabudowy basenu?

  OdpowiedzUsuń
 19. Super opisane. Też planuję, ale zastanawiam się czy basen 4x2x1 nie będzie za mały. Czy po czasie, kupilibyście większy basen czy ten jest wystarczający?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam
  Pomysł godzien uznania, wykonanie również. Czasami myślenie jest lepsze niż bezsensowne wydawanie pieniędzy. Mam tylko jedno pytanie. W wykopie nie robiłeś drenażu? Odprowadzenia wody deszczowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie nie mamy tam drenażu. na działce mamy sam piasek z kamieniami więc nie ma problemu z tym że stoi woda

   Usuń
 21. Dzień dobry, Czy drewniana "opaska" okalająca basen jest impregnowana/malowana również pod spodem? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 22. super pomysl z ta drewniana pokrywka. trzeba by ja tylko porzadnie zabezpieczyc.kiedys uzywalem impregnatu vidaronu i spisal sie dobrze, wiec teraz tez pewnie skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam
  Od kilku lat myślę o wkopaniu basenu. Super - teraz mam gotowe rozwiązanie. Mam jednak kilka pytań.
  1.Czy zabudowa basenu przytwierdzona jest do tych słupków do których przymocowana jest sklejka szalunkowa? Tak wygląda ze zdjęć. Jednak w opisie jest informacja, że słupki pionowe mocowane są do bloczków betonowych? Czyli są to inne słupki? Jeżeli tak to bloczki są ustawione w wykopanej wnęce na basen czy na zewnątrz?
  3. Słupi do których przymocowana jest sklejka są wbite w podłoże?
  2. Zewnętrzna ściana wykopu dochodzi do sklejki (ziemia lub uzupełniony piasek). Jak myslicie - czy ta sklejka nie zgnije tak bezpośrednio w ziemi?
  Będę wdzięczny za szczegóły
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. 2. nie zgnije bo jest wodoodporna
  1/3 - to wszystko widać dokładniej na filmikach pod linkiem https://www.instagram.com/stories/highlights/18119335870118644/?hl=pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzień dobry, czy zastosowana pompa ciepła jest wystarczającej mocy? Jest mowa o podgrzewaniu do 28 stopni. Ile czasu zajmuje nagrzanie wody do tej temp. Jeśli na zewnątrz jest około 22-23 stopnie.
  ? I czy podgrzeje więcej np do 30stopni? Pytambomam taki sam basen i zastanawiam się jaka pompa będzie ok żeby nie przepłacać... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pompę sprzedajemy w tym roku dlatego że zmieniamy nieco wszystko przy basenie ( przynajmniej taki jest plan) pompa nagrzeje więcej bo ma do tego warunki ale 28 to już naprawdę jest ciepło... u nas żeby nagrzać do 28 chodziła 24 godziny

   Usuń
  2. Ciekawi mnie jak zabezpieczyć basen przed dzieckiem 😁

   Usuń
  3. hehe no w tym roku może nie ale za rok coś musimy wymyślić

   Usuń
 26. Czy basen przeżył kolejną zimę, tym razem całkowicie wypełniony wodą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak w tekst wklejone jest zdjęcie na którym to widać

   Usuń
 27. Witam. Mam pytanie o piasek na dnie. Czy pompa wrzucana do basenu jest wstanie zaciągać piasek i się nie popsuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wszystko zalezy od pompy, od jej rodzaju. w tym roku używamy YATO i jest ok

   Usuń
 28. Hej super pomysł:) czy mogę dopytać skąd zmiana pompy ciepła na większą Planowałam kupić taką jak polecaloscie wcześniej i chciałabym się dowiedzieć co było nie tak, co was denerwowało a przede wszystkim czy spełniała swoją rolę tzn czy grzała wodę i może ile czasu musiała chodzić aby dać zadowalający efekt ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. napisze o niej więcej jak tylko znajdę odrobinę czasu. ogólnie - grzała ale nie tak dobrze jak ta i dla mnie była za głośna.

   Usuń
 29. Swietna robota. Zainspirowala mnie do budowy własnego basenu. Jedno pytanko. Czy stelaz basenu rowniez stoi na styropianie? Jesli tak to czy nie wgniotł sie za mocno? Z gory dziekuje za odp i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za dobre słowo, stelaż na styropianie to byłaby pomyłka roku. więcej zdjęć pokazujących stelaż jest dostępna po postawieniu kawy ( szczegóły dół postu) zachęcam, jeśli pan/pani potrzebuje informacji.

   Usuń
 30. Witam serdecznie jaki koszt ogrzewania tego basenu chodzi mi czy liczyliście może ile kwh wzięła wam w sezonie ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. był plan z zakupem gniazdka do mieszenia zużycia prądu...ale ostatecznie zwyczajnie o tym zapomnieliśmy

   Usuń
  2. Używałem dokładnie takiej samej pompy, ale do basenu 20m3. Zużycie prądu do podgrzewania wody do temp. 27-28 stopni od początku czerwca do początku września to 370kWh.

   Usuń
 31. Witam. Chciałem podziękować za pokazanie budowy swojego basenu od a do z. Ja właśnie kończę budowę swojego ...

  OdpowiedzUsuń
 32. Hej. Skoro szykujecie saunę to czy planujecie korzystać z basenu również zimą żeby się schładzać? Czy zdarzyło Wam się już kuć przerębel którejś zimy?
  Zastanawiam się czy basen stelażowy to przeżyje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bywało tak że basen był do połowy zamarznięty ale na ten moment się nie kąpaliśmy zimą.. jak będzie teraz... nie wiem :)

   Usuń
 33. Dzień dobry,
  finalnie zostawiacie basen całkowicie wypełniony wodą i przykrywacie plandeką na zimę?
  Gratuluje pomysłu i wykonania. Uwielbiam takich ludzi, którzy mają super pomysły i to realizują!:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. całkowicie napełniony wodą i nie przykrywamy niczym tak było zimą 2021/2022

   Usuń
 34. Witam, czy wymiar basenu 2x4 m, to wymiar niecki czy wymiar liczony z nogami basenu?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam, planuję zakupić taki basen do pływania na lince. Te baseny są w 2 głębokościach 1,00 i 1,22. Z opisu wynika, że Państwa jest 1,0 metr głębokości, ale napełnienia to chyba 90 cm. Czy wygodnie się w takim pływa, nie za płytko? Mam obawy też o szerokość do pływania czy nie jest za ciasno. Ogólnie pięknie wygląda taki zabudowany basenik, gratuluję pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. do pływania żabką ok, innym stylem - mógłby być głębszy. My wybralismy taki bo na taki po prostu było nas stać i też nie chcieliśmy inwestować w coś co nie wiemy czy by się nam sprawdziło. Dziś wiemy że kiedyś wymienimy na nieco większy

   Usuń
 36. Jak Panstwo sobie radzą przy wymianie basenu tj wyjście i włożenie nowego? Czy jest wystarczająco dużo miejsca ? Czyvten basen można zdeinstaliwac i rozłożyć "od środka "?

  OdpowiedzUsuń
 37. Jaka jest grubość tych poziomych belek wokoło basenu ?

  OdpowiedzUsuń
 38. Maciej Kolpak5.05.2024, 19:22

  Dzień dobry. Super pomysł i wykonanie. Czy nie zbiera się Państwu woda pomiędzy basenem a bokami wykopu, po deszczu, roztopach, itd.? Jeśli się zbiera, to czy stanowi to jakiś problem, np.: dk drewnianej konstrukcji?

  OdpowiedzUsuń