ZABUDOWA BASENU STELAŻOWEGO

12 czerwca 2021


Czerwcowa upalna sobota, siedzimy na leżakach na działce i pada powtarzające się co jakiś czas „ale bym teraz wskoczył do basenu”!

Basen mieliśmy w planach od co najmniej trzech lat, ale zawsze brakowało nam jakoś odwagi żeby zabrać się za ten nieznany dla nas temat, aż w końcu zapadła decyzja „kupujemy basen stelażowy i robimy zabudowę tak aby nie było go widać’

Od początku wiedzieliśmy, że na ogromny kopany basen po prostu nie mamy funduszy, dodatkowo taki kopany basen już na zawsze musi zostać na działce, a nasz? Jeśli po 2-3 latach nam się znudzi zwyczajnie go wyjmiemy! 
Czerwiec 2020 r.

JAK WYGLĄDAJĄ PRACE?

Prace rozpoczynamy od wykopania otworu na basen, nasz basen ma wymiary 4 na 2 metry. Wykop zrobiliśmy na 4,70 i 2,50 tak aby spokojnie zmieścił się stelaż basenu i pompa.  Głębokość naszego wykopu to ok 60 cm. Kopaliśmy sami ponieważ działka jest już na tyle zagospodarowana, że koparka raczej by nam tylko zdewastowała trawnik, poza tym od razu ziemia z wykopu trafiała w nowe miejsce równając nierówności naszej działki.

Usytuowanie naszego basenu i jego kształt nie są przypadkowe. Nie chcieliśmy okrągłego basenu ponieważ źle wpisałby się w wygląd domu i działki. Ten ma idealny wymiar i zabudowując go przedłużamy sobie równocześnie taras – tak aby wszystko stanowiło jedną całość. 
ZABEZPIECZENIE ŚCIAN

Do obudowy wykopu używamy sklejki szalunkowej, mamy w okolicy punkt gdzie stale ją kupujemy i wykorzystujemy przy różnych pracach. Jest odporna na warunki atmosferyczne i tańsza niż deski. Jeśli mielibyśmy zrobić obudowę z desek na pewno musielibyśmy sporo wydać na ich impregnację. 
PODŁOŻE POD BASENEM

Producent basenu zaleca aby podłoże było stabilne i wypoziomowane, po zdjęciu ok 60 cm ziemi wyrównaliśmy podłoże ale dodatkowo daliśmy na spód scalone ze sobą płyty XPS o grubości 2 cm. 
BASEN JAKI KUPILIŚMY

Kupiliśmy na allegro klasyczny stelażowy basen o wymiarach 4m długości 2m szerokości i 1m głębokości. Nie chcieliśmy jak już wspominaliśmy wcześniej basenu wkopanego na stałe, baseny kanadyjskie odpadały ze względu na to że nie znaleźliśmy idealnego kształtu. Zakupiliśmy na aukcji zestaw 18w1 czyli w praktyce "wszystko" co jest potrzebne aby „uruchomić” swój wymarzony basem: pompa, tabletki z chlorem, drabinka… a nawet zbyteczne w naszym przypadku koło dla dzieci i rękawki...
STELAŻ DO ZABUDOWY BASENU I TARASU

Taras jaki mamy już koło domu jest lany z betonu, ma on wymiary 5m długości na ok 2,8m szerokości, przy zabudowie basenu chcieliśmy od razu przedłużyć taras, ale nie chcieliśmy już inwestować pieniędzy w beton, dlatego nowa część tarasu to stelaż na bloczkach betonowych. Pomiędzy bloczkami a belkami została dana izolacja.

Tak samo ustawiony jest stelaż basenu – również pionowe belki opierają się na betonowych bloczkach. Staraliśmy się zrobić mocną konstrukcję tak aby wychodząc z basenu (nie będzie w nim drabinki) nic się nie uszkodziło. Przy stelażu basenu zużyliśmy 8 betonowych bloczków.

Sam stelaż to zaimpregnowane belki, na zdjęciach możecie zobaczyć że są różnego koloru – to efekt tego że malując je wykorzystywaliśmy wszystkie resztki impregnatów jakie mieliśmy w garażu. 


POMPA DO BASENU

Na tym zdjęciu najlepiej widać gdzie mamy pompę do basenu, jest to pompa strasznie słabej jakości – po prostu taką kupiliśmy w zestawie. Niemniej jednak dopóki działa nie będziemy jej wymieniać. Z racji tego że co jakiś czas trzeba wymieniać filtr, przy pompie w zabudowie bocznej będą drzwiczki tak aby swobodnie się do niej dostać. Nasza pompa to marnota filtrująca zaledwie 2000 litrów na godzinę także zbyt mało aby podłączyć do niej grzałkę do basenu czy np. basenowy odkurzacz. Pompa z zestawu działała tylko w sezonie 2020.  Pod koniec 2020 roku kupiliśmy pompę ciepła i dużą mocną pompę filtrującą. 


IMPREGNACJA DESEK

Deski jakie wybraliśmy na taras to modrzew europejski. Naprawdę nieźle się go naszukałam, ostatecznie ściągnęłam go z innego województwa a pan ściągnął je dla nas z Czech… ale warto było szukać bo są świetnej jakości. Ze względu na to że stara część tarasu to również modrzew nie chcieliśmy szukać kompozytu… nawet gdybym miała robić kolejny taras i tak nie wybrałabym plastikowych desek! Modrzew sprawdza się cudownie! Deski impregnowaliśmy olejem w kolorze TIK. Jak widać stare czteroletnie deski impregnowane tym samym produktem mają całkiem inny kolor, kiedyś to może sobie wyrównamy… 

CZYSZCZENIE WODY

Na co dzień w naszym basenie w specjalnej bojce pływają sobie wolno rozpuszczające się tabletki z chlorem, nie używamy póki co niczego na algi, obniżenie czy podwyższenie Ph. Z ciekawości i odrobiny piasku na dnie, zrobiliśmy filtr wiaderkowy, szczególnie polecany na problemy z wodą przez użytkowników fejsbukowych grup o basenach. Filtr sprawdził się świetnie! Wrzucona do wody pompa od deszczówki o mocy 4000 litrów na godzinę cudownie oczyściła nawet dno naszego basenu! Filtrem w tym przypadku jest zwykła poduszka która zatrzymuje nieczystości! Jedno o czym musicie pamiętać to wywiercenie sporej ilości dziurek w wiaderku aby woda się z niego nie przelewała. Pamiętajcie jest to do zrobienia samemu, filtra wiaderkowego nie kupicie w markecie :) myślę, że tam w ogóle nie będą mieć wiedzy co to jest. 


SYMULATOR PŁYWANIA   

Pływanie w basenie to nasz ulubiony sport dlatego już kupując basen wiedzieliśmy, że musimy dokupić coś co nazywa się symulatorem pływania! Polecam tą magiczną linkę każdemu z Was! Pozostawiam link do krótkiego nagrania na facebooku abyście mogli zobaczyć jak to urządzenie działa w praktyce. – nagranie znajdziecie tutaj – 


BOCZNA ZABUDOWA 

Boczną zabudowę wykonaliśmy z desek świerkowych, które trzykrotnie malowaliśmy hebanowym impregnatem. Są czarne ponieważ mają jak najbardziej przypominać cokół naszego domu wykonany z granatowego tynku mozaikowego. Deski kupiliśmy w markecie budowlanym, montowane są pionowo aby zbytnio się nie wykręcały od słońca. SCHODY NA TARAS

Z boku naszego nowego tarasu, zrobiliśmy schody. Nie duże, nie tak szerokie jak główne schody z tarasu. Wykonaliśmy je z resztek desek jakie zostały nam po pracach przy tarasie. Po boku posadzimy trawy ozdobne a całość w przyszłości wykończymy opaską z płyt betonowych.


OPASKA 

Wykończeniem naszego basenu stała się opaska z czarnych kamieni, wykonaliśmy ja przy pomocy plastikowych obrzeży trawnikowych, pod kamieniami znajduje się geowłóknina. 

OŚWIETLENIE

Na drewnianej ścianie którą mamy przy basenie zawiesiliśmy oświetlenie z serii Easy Connect, jest to system dzięki któremu możemy połączyć ze sobą nieskończoną ilość punktów świetlnych. Przykładowo do tego łańcucha świetlnego możemy podłączyć girlandę jaką mamy w ogrodzie i ew podświetlenie basenu. Wszystkie produkty jakie z tej serii sprzedaje Britop Lighting, znajdziecie  je tutaj ZADASZENIE BASEN

Po miesiącu tymczasowego zadaszenia basenu, które wykonaliśmy z oryginalnej basenowej plandeki zrobiliśmy zadaszenie właściwe. Wykonaliśmy je z desek modrzewiowych, które wcześniej zostały zaolejowane. Zadaszenie ze względu na ciężar desek zostało podzielone na cztery równe części. Każda z nich ma 7 desek o długości około 2,5m. Pod deskami nie umieszczaliśmy już folii, jeśli będzie padał deszcz swobodnie spadnie do basenu, jeśli będzie się kurzyło – trudno! Nie chcieliśmy pod deski dawać folii ponieważ mogłyby zgnić. Zadaszenie zrobione jest w taki sposób że latem gdy wyjedziemy na wakacje szybko można przykryć basen. Deski połączone są ze sobą poprzeczkami z resztek jakie zostały nam z wykonania zabudowy basenu. Koszt – 1000 zł, deski 900 zł, olej 100 zł. Maj 2021 r. 

ZIMOWANIE BASENU

Nasz basen nie został wyjęty na zimę. Wypompowaliśmy z niego wodę do poziomu wylotu i wylotu wody do pompy. Wlany został środek zimowy zakupiony na allegro. Nie wyjmowaliśmy my basenu na zimę bo nie chcieliśmy go składać i kombinować z przechowywaniem, woda jaka została w basenie po oczyszczeniu miała dalej zostać w basenie na nowy sezon. Tak się jednak nie stało bo niestety musieliśmy odrobinę przesunąć basen. Taka woda śmiało nadaje się do ponownego użytkowania ponieważ chemia po długim czasie wyparowuje, a sam kolor wody był lepszy niż w niejednym basenie ogrodowym w trakcie trwania sezonu. Basen po zimie nie pękł i jest już ponownie wypełniony świeżą wodą.NOWE POMPY DO BASENU

Zimą 2020 r. kupiliśmy nowe pompy. Pompę ciepła Hot Splash do basenów o pojemności 12m3, pompę filtrującą o mocy 8500 l/h do basenów o pojemności do 30m3 oraz skimmer 3500 l/h. Po co nam tego aż tyle? To proste każda z pomp ma swoje zadanie – skimmer zbiera z powierzchni wody zanieczyszczenia, dzięki niemu nie ma pływających much i liści a na działce o takim charakterze jak nasza jest o to bardzo łatwo. Pompa filtrująca filtruje i podaje wodę do pompy ciepła której zadaniem jest podgrzewanie wody, tak aby sezon nie trwał tylko wtedy gdy a dworze jest upał ale także w chłodniejsze dni.  Pompy kupiliśmy u sprawdzonego sprzedawcy który basenami zajmuje się od lat.

Tak prezentuje się nasz basen latem. Zdjęcie wykonane w czerwcu 2021 r. 
KOSZT 

Pozostawiam Wam to co najważniejsze dla większości! 

2020 r. zakupy początkowe:
(ceny są prawdziwe, zakupy robione albo na allegro albo lokalnie)

basen  2400
płyty szalunkowe 140
wkręty cieślarskie  100
wkręty tarasowe  49
płyty xps  110
deski modrzewiowe 2355
kantówki na stelaż  415
wiertło  58
olej i impregnat  do drewna 315
bloczki betonowe  50
symulator pływania  190
filtr kulkowy 100
chlor szok 30
deski świerkowe boki  330
obrzeża trawnikowe 100
kamienie na opaskę 40

wydatki 2020 r. - 6782 zł 

2021 r. zakupy na nowy sezon: (ceny są prawdziwe, zakupy robione albo na allegro albo lokalnie)

skimmer   300 zł
pompa ciepła 1900 zł
pompa z filtrem   900 zł
rurki do pompy ciepła  60 zł
złączki do rurek  52 zł
czujnik temperatury  65 zł

wydatki 2021 r. - 3277 zł 

WYDATKI ŁĄCZNIE    10059 ZŁ 

FILMY Z ZABUDOWY BASENU - ZNAJDZIECIE TUTAJ
POST O BŁĘDACH W ZABUDOWIE BASENU - ZNAJDZIECIE TUTAJ 

ZAKUPY

pompa filtrująca > zobacz tutaj 
skimmer > zobacz tutaj 
kulki do skimmera lub pompy ( zamiast filtra ) > zobacz tutaj 
symulator pływania > zobacz tutaj 
pompa ciepła > zobacz tutaj 
chlor do basenu który używamy > zobacz tutaj 
płyn do zimowania basenu > zobacz tutaj 

WSPARCIE DLA NAS

Spodobał Ci się nasz pomysł na zabudowę basenu? Zamierzasz wykonać taką zabudowę u siebie? Teraz możesz podziękować nam za dokładny opis i zdjęcia, które pomogą Ci w realizacji Twojego zadania. Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 50 komentarzy

 1. Czy mogę prosić o link do basenu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej. Fajnie wyszło i Podobny koncept mi się rodzi w głowie. Jak rozwiązaliście kwestie spuszczano wody? Pompa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli będzie taka potrzeba to pompa do deszczówki ;)

   Usuń
 3. Witam. Czy na okres zimowy zabezpieczanie go w jakiś dodatkowy sposób? Posiadam INTEX 610 cm średnicy i zastanawiam się nad sensem inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie zrobione, też o tym myślę tylko obawiam się o zimę, że zgnije. W jaki sposób go na zimę zabezpieczycie by w wykopie nie zbierała się woda i basen nie gnił? Czy zostawiacie wodę na zimę w basenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem jak musiałoby lać i przez ile dni żeby w wykopie zebrała się woda.. u nas mamy sam piasek więc raczej woda nie stoi nigdy na działce. Woda w basenie zostaje na zimę, wlewa się też zimowy środek chemiczny

   Usuń
 5. Pomysł przedni. Ja sam stoję przed dylematem czy nie powielić Państwa pomysłu dlatego prosiłbym o kilka wskazówek takich jak: jaka grubość sklejki szalunkowej i jakie zastosowali Państwo kantówki. jeśli jest to możliwe to prosiłbym na priv mirekw42@gmail.com
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry!!! Proszę o informację jak wpłynęła aura zimowa na jakość i stan Państwa basenu... pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za dużo jest u nas śniegu żeby podnieść pokrywę i zobaczyć, jak uda nam się to wrzucimy na pewno zdjęcia

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuję i czekam na Państwa opinie po zimie...

   Usuń
 7. Witam mam takie pytanko co do basenu bo chce tak tez obudowac a mianowicie chodzi mi czy woda miedzy basenem a plyta nie zbiera sie po ulewach i czy nie dziala na basen?

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć, fajny pomysł z tym basenem. Małym kosztem super efekt. Gratulacje :)
  Mam pytanie o konstrukcje drewnianą. Kantówki to było 4 x 12 cm? a słupy pionowe? 10 x 10?
  I zastanawia mnie gdzie są pionowe słupy wokół basenu? Z opisy wynikało, że jest 8 bloczków betonowych - to i słupów tyle powinno być :)
  Na zdjęciach wygląda jakby cały stelaż wokół basenu stał tylko na tych paliczkach wbitych w ziemię. Gdybyście robili to jeszcze raz to coś by było zrobione inaczej? Miejsca ok na rozłożenie basenu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na instagramie mamy wyróżnioną relację z basenem tam znajdzie Pan więcej zdjęć z tego jak wbijane są słupy. czy byśmy zrobili coś inaczej? tak od razu kupiłabym dużą pompę i pomę ciepła - bo teraz będziemy mieli kłopot żeby je ładnie ukryć

   Usuń
 9. Dzień dobry, i jak wygląda kwestia po zimowej aurze ? :) Sprawdziło się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. woda w basenie została na zimę. sprawdzałam basen nie ma pęknięć

   Usuń
 10. Dzień dobry
  Też jestem ciekawa jak basen zachował się po zimie. Czy woda była spuszczona na zimę? Zastanawiam się nad zabudowaniem swojego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. woda w basenie została na zimę. sprawdzałam basen nie ma pęknięć

   Usuń
 11. Dzień dobry. Mam pytanie. Gdzie jest schowana pompa i jaki jest do niej dostęp, bo na zdjęciach nie widzę.
  Pozdrawiam Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. są drzwiczki gdzie schowana jest mała pompa. jak bedzie w tym sezonie (2021) nie mam pojęcia ponieważ dokupiliśmy dużą pompę ciepła i spora pompę z filtrem także trzeba będzie się zastanowić jak to dobrze ukryć

   Usuń
 12. Dlaczego podaje Pan ceny z roku 2000 proszę o realne ceny, które Pan zapłacił w czasie budowy w 2020 roku. Różnica jest 0 300%. Proszę to zweryfikować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku drogi! nie jestem panem a panią. Ceny są z 2020 r. takie materiały kupiliśmy i taki spis zgodnie z tym ile wydaliśmy został zamieszczony.

   Usuń
  2. Tyle dobrych rad a tu jakis oszolom z pretensjami bo sie nie chce sptawdzic cen w necie

   Usuń
 13. Dzień dobry, chciałabym zapytać jaki środek należy zastosować w zimie? Oraz jak wygląda normalne użytkowanie w lecie jeśli chodzi o przykrywę? Codziennie ją zakłada Pani, czy nie jest za ciężka? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na allegro masa jest zimowych środków. W lecie nie przykrywamy nie ma to sensu. Zresztą drewniana pokrywa zostanie zmieniona na coś lekkiego

   Usuń
  2. No właśnie ja poszukuję jakiegoś lekkiego rozwiązania, ale muszę zamykać basen po kąpieli nawet w lecie, ze względu na małe dzieci i psa. Jak ma Pani jakieś pomysły to proszę się podzielić 😊

   Usuń
  3. będziemy robić coś z plastiku

   Usuń
 14. Biorę się za budowę takiego basenu czy macie więcej szczegółów z budowy basenu ?

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzień dobry,zrobiła Pani kawał dobrej roboty ,już od zeszłego roku obserwuje Panią na Insta i zainspirowała mnie Pani zabudową basenu. Ja kupiłam w tym roku basen 550x280.Szukam informacji na temat pompy ciepła.Poprosze o podpowiedź.Pozdrawiam.Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziś materiał zostanie powiększony o informacje na temat pompy

   Usuń
 16. dom jeszcze lepszy niz basen :) czy mozna poprosis o nazwe projektu ?? pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej, trafiłem tutaj przypadkiem zastanawiając się nad budową basenu. Ten artykuł bardzo mi pomógł zrozumieć z jakimi robotami się to wiąże i kosztami. Bardzo fajnie wszystko opisane i fajnie zrobione podsumowanie wydatków. Chyba się skuszę na przeczytanie reszty wpisów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za dobre słowo :) i trzymamy kciuki za realizację

   Usuń
 18. Witam,czy Państwo też zajmują się wykonaniem zabudowy basenu?

  OdpowiedzUsuń
 19. Super opisane. Też planuję, ale zastanawiam się czy basen 4x2x1 nie będzie za mały. Czy po czasie, kupilibyście większy basen czy ten jest wystarczający?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam
  Pomysł godzien uznania, wykonanie również. Czasami myślenie jest lepsze niż bezsensowne wydawanie pieniędzy. Mam tylko jedno pytanie. W wykopie nie robiłeś drenażu? Odprowadzenia wody deszczowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie nie mamy tam drenażu. na działce mamy sam piasek z kamieniami więc nie ma problemu z tym że stoi woda

   Usuń
 21. Dzień dobry, Czy drewniana "opaska" okalająca basen jest impregnowana/malowana również pod spodem? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 22. super pomysl z ta drewniana pokrywka. trzeba by ja tylko porzadnie zabezpieczyc.kiedys uzywalem impregnatu vidaronu i spisal sie dobrze, wiec teraz tez pewnie skorzystam

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam
  Od kilku lat myślę o wkopaniu basenu. Super - teraz mam gotowe rozwiązanie. Mam jednak kilka pytań.
  1.Czy zabudowa basenu przytwierdzona jest do tych słupków do których przymocowana jest sklejka szalunkowa? Tak wygląda ze zdjęć. Jednak w opisie jest informacja, że słupki pionowe mocowane są do bloczków betonowych? Czyli są to inne słupki? Jeżeli tak to bloczki są ustawione w wykopanej wnęce na basen czy na zewnątrz?
  3. Słupi do których przymocowana jest sklejka są wbite w podłoże?
  2. Zewnętrzna ściana wykopu dochodzi do sklejki (ziemia lub uzupełniony piasek). Jak myslicie - czy ta sklejka nie zgnije tak bezpośrednio w ziemi?
  Będę wdzięczny za szczegóły
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. 2. nie zgnije bo jest wodoodporna
  1/3 - to wszystko widać dokładniej na filmikach pod linkiem https://www.instagram.com/stories/highlights/18119335870118644/?hl=pl

  OdpowiedzUsuń
 25. Dzień dobry, czy zastosowana pompa ciepła jest wystarczającej mocy? Jest mowa o podgrzewaniu do 28 stopni. Ile czasu zajmuje nagrzanie wody do tej temp. Jeśli na zewnątrz jest około 22-23 stopnie.
  ? I czy podgrzeje więcej np do 30stopni? Pytambomam taki sam basen i zastanawiam się jaka pompa będzie ok żeby nie przepłacać... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pompę sprzedajemy w tym roku dlatego że zmieniamy nieco wszystko przy basenie ( przynajmniej taki jest plan) pompa nagrzeje więcej bo ma do tego warunki ale 28 to już naprawdę jest ciepło... u nas żeby nagrzać do 28 chodziła 24 godziny

   Usuń