POIDEŁKO DLA PTAKÓW - JAK ZROBIĆ?

5 czerwca 2021

Nie ma znaczenia czy mieszkasz na wsi czy w mieście! Ptaki są wszędzie! Pomóżmy im przetrwać ten najtrudniejszy wiosenno-letni czas i wystawiajmy dla nich POIDEŁKA! Poidełka sprawdzą się na balkonie i na tarasie, aby dobrze służyło musi być ustawione w nieco ustronnym miejscu. Pamiętajcie! Uzupełniajcie je świeżą wodą codziennie! 


Przepis na poidełka jest prosty!
Możecie zrobić albo szybszą wersję albo taką jak nasza. 

Do wersji szybszej potrzebujecie:
1. Piasek 
2. Miska
3. Duży liść 
4. Cement 

Do wersji takiej jak robiliśmy my potrzebujecie:
1. Piasek 
2. Miska
3. Duży liść 
4. Cement ( my użyliśmy nie betonu a kleju do elewacji )
5. Pędzelek z olejem 
6. Farba
7.     Szkło wodne ( my użyliśmy zamiennie szkła wodnego lub bezbarwnej foli w płynie) 
8.     Włókno polipropylenowe


Mokry piasek uklepujemy w misce jak „babkę z piasku” odwracamy go tyłem i układamy na nim duży liść. Liść którego użyliśmy to liść rabarbaru, ale może też być np. liść kapusty. Z zewnętrznej strony liść malujemy olejem, co ułatwi późniejsze oderwanie go od betonu. Na liść układamy spora ok 2 cm warstwę betonu. 

Czemu nie użyliśmy betonu? Według nas worek kleju do klejenie siatki na elewacji, który jest w tej samej cenie jest lepszą opcją do wyboru, na pewno nie będzie się tak kruszył. 

Dodatkowo do rozrobionej już masy z kleju ( czy z cementu jeśli będziecie robić ) dodaliśmy włókno polipropylenowe, jego zadaniem jest dodatkowe wzmocnienie mieszanki tak aby nie pękała. Po dokładnym wyschnięciu naszej mieszanki na liściu, czyli po około 12 godzinach zdejmujemy ją i odrywamy liść. Posmarowany olejem odchodzi łatwiej ale jeśli się Wam śpieszy to liść bez oleju też na pewno odejdzie. My nasze liście pomalowaliśmy farbą całe z dwóch stron. Ponieważ poidełek wyszło nam kilka, każdy z liści dostał inny kolor. 

Do ostatecznego zabezpieczenia poidełek możecie użyć szkła wodnego lub jak my bezbarwnej folii w płynie. Takiej samej jak używa się do zabezpieczenia prysznica czy wanny przed położeniem w nim płytek. Pamiętajcie, żeby przed podaniem ptakom wody poidełka dobrze wyschły, tak aby użyte w nich preparaty wywietrzały. 

Jeśli nie chcecie używać szkła wodnego czy folii a nawet farby, możecie postawić w ogrodzie betonowe nie zabezpieczone poidełko, będzie „piło” troszkę więcej wody, która może w nie wsiąkać, ale jak najbardziej będzie działało!

Pamiętajcie, że robiąc prostszą wersję poidełko możecie wystawić dla ptaków praktycznie już po wyschnięciu betonu. Jeśli robicie naszą wersję z farbą, szkłem wodnym czy folią w płynie - takie poidełko musi długo odstać żeby wystawić je dla ptaków. Jego zapach musi się całkowicie ulotnić. Nasze poidełka robiliśmy jesienią, więc wystawiliśmy je po ponad 6 miesiącach.
WSPARCIE DLA NAS

Spodobał Ci się ten pomysł na poidełka Zamierzasz wykonać takie u siebie? Teraz możesz podziękować nam za dokładny opis i zdjęcia, które pomogą Ci w realizacji Twojego zadania. Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 

1 komentarz