JAK WYBRAĆ PROJEKT DOMU?

5 listopada 2022


Jak wybrać projekt idealny?

Mam nadzieję, że te 12 kroków przybliży Cię do wyboru domu marzeń!

 •  OKREŚL SWOJE ZAPOTRZEBOWANIA

Dla jednych dom o powierzchni użytkowej 100m2 będzie za mały dla innych w sam raz, a dla jeszcze innej grupy osób będzie za duży. Wybierając projekt określ swoje zapotrzebowania, spróbuj wyliczyć ile m2 będzie wystarczające dla jednej osoby, dodaj pomieszczenia wspólne (łazienki, kuchnie) i zsumuj wszystko. Bardzo często budujemy domy kilka razy większe niż lokale w których mieszkaliśmy przed budową, nie jest to błędem ale warto zbudować dom o ilości metrów która faktycznie jest nam potrzebna.

 •  PROJEKT DOPASOWANY DO LOKALNEGO BUDOWANICTWA

Wybierając projekt, idź na spacer po okolicy, weź książkę i zobacz jakie domy budowano dawniej. Być może warto zbudować dom nawiązujący do kultury i historii miejsca w którym zamierzamy mieszkać. Gdy jesteśmy na wakacjach w górach miło patrzy się na nowe budynki wpisane w architekturę, te pozbawione akcentów i nawiązań często kłują nas w oczy. Super nowoczesny dom będzie piękny na eleganckim nowym osiedlu, ale czy dobrze wpasuje się w architekturę niskich kolorowych domków na Podlasiu? Ten sam projekt zbudowany w dwóch różnych miejscach może wyglądać całkowicie inaczej.

 • WARUNKI ZABUDOWY/ MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Przed wyborem projektu czyli zanim spędzimy długie godziny na oglądaniu zdjęć, poświęćmy chwilę na udanie się do gminy. To właśnie tam dowiemy się jakie domy możemy stawiać na danym terenie. Dla przykładu – modne są w ostatnich latach domy z płaskim dachem, ale naprawdę niedużo urzędów w naszym kraju zezwala na budowę takich domów. U nas akurat możemy budować z płaskim dachem, mamy tez pełną dowolność kolorystyczną, ale niektóre warunki określają szczegółowo tak wiele czynników, że może okazać się iż połowa z projektów które oglądamy …. nie jest możliwa w realizacji.

 • PROJEKT INDYWIDUALNY CZY GOTOWY

Kilka lat temu spotkałam się z opinią, że gotowe projekty domów są gorsze. Bzdura! Są tak samo szczegółowo narysowane i rozpisane jak te robione pod indywidualnego klienta. Ich największą zaletą jest natychmiastowa możliwość kupna oraz niska cena. Cena projektu indywidualnego może być kilkanaście razy większa niż gotowego. Pamiętajcie, że każdy gotowy projekt można zaadoptować pod swoje wymagania, zmienić układ ścian, powiększyć dom, zmienić układ okien itd.

 • PODZIAŁ DOMU NA RÓŻNE STREFY

To staraliśmy się wprowadzić w naszym domu. Dół miał być strefą dzienną dostępną dla wszystkich, góra domu strefą prywatną dostępną tylko dla mieszkańców. Niestety nie do końca się nam to udało. Łazienka na dole stała się miejscem kąpieli co nie ukrywam bardzo mi przeszkadza kiedy mamy gości. Wolałabym po prostu aby ta łazienka była po prostu miejscem gdzie jest np. wc, pralka i umywalka. Strefy w domu mogą być różne, jeśli dużo gotujecie w pobliskiej odległości od kuchni przyda się jadalnia i spiżarka. Jeśli lubicie majsterkowanie warto aby przy garażu była łazienka do przebrania się i umycia. To tylko przykłady ale wybierając projekt patrzcie na niego pod kontem tego w jaki sposób lubicie spędzać czas.

 • USYTUOWANIE DACHU WZGLĘDEM STRON ŚWIATA

Planujcie położyć na dachu panele fotowoltaiczne? Wybierajcie projekt który umożliwi Wam maksymalne ich wykorzystanie. Dachy wielospadowe pomieszczą panele ale pytanie – czy wszystkie z nich będą z tej strony z której jest najwięcej słońca? My budując dom, nie braliśmy tego pod uwagę i to prawdziwy cud że największą część dachu mamy skierowaną na południe. 

 • UMIESZCZENIE KOTŁOWNI/ POMIESZCZENIA GOSPODARCZEGO  W PROJEKCIE

Na pozór mało znaczący fakt, ale jeśli zamierzacie ogrzewać dom pompą ciepła zastanówcie się czy mając „kotłownię” od strony ogrodu, stojąca przy ścianie domu pompa ciepła nie będzie przeszkadzała Wam w wypoczynku. Oczywiście nowe pompy ciepła są ciche ale ich estetyka jak dla mnie pozostawia wiele do życzenia. Osobiście wolałabym leżąc na tarasie nie oglądać wielkiego jasnego pudła.

 • MOŻLIWOŚCI FINANSOWE

Każdy zna przysłowie z którym spotykamy się przeważnie na święta „zastaw się a postaw się” co nawet w tłumaczeniu słownika PWN znaczy „nie licz się z wydatkami i pokaż swój gest, nawet gdybyś miał się zadłużyć” czasami ta zasada obowiązuje także w budowlance. Widzimy później niedokończone, stojące latami realizacje. Wiadomo, że większość z nas buduje dom z kredytem ale czy warto budować tak duże domy, że z czasem ciężko może być udźwignąć nam zobowiązanie? Pamiętajcie też, że wybudować to jedno a drugie to ten dom utrzymać.  

 •  DOM Z GARAŻEM W BRYLE CZY BEZ

Czy wybierając projekt domu pomyślałeś „weźmy dom z garażem w bryle bo jak będę niósł zakupy to tak długo, że deszcz poczuły nawet palce u stóp? Ja nigdy! Wybór tej opcji jest w inny sposób ważny dla każdego z nas, posiadanie garażu w bryle ma swoje plusy i minusy. Jeśli nie ogrzewamy garażu w pokoju nad nim może być nieco chłodniej. U nas świetnie sprawdza się wiata oddalona od domu o kilka metrów. nie zmoknę w gdy będzie padał deszcz?” Ile razy niosąc zakupy zmokłeś? Ile razy z zakupami chodziłeś. 

 • SCHODY W DOMU/ DOM PARTEROWY CZY Z PIĘTREM

Jest kilka rodzajów schodów. Jedne z nich zabierają mniej miejsca inne więcej. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca nie wybierajmy projektu ze schodami zabiegowymi. To jeden z naszych największych błędów. Klatka schodowa jest za duża, schody zabierają nam najwięcej przestrzeni. W naszym przypadku (budowa w 2017 r.) schody  kosztowały 20 tysięcy, budując ponownie na pewno zbudowalibyśmy dom parterowy.

 •  POMIESZCZENIE DODATKOWE

Z kilkuletniego doświadczenia w mieszkaniu U SIEBIE W DOMU wiem, że śmiało mogę każdemu doradzić posiadanie dodatkowego pokoju. U nas takim pokojem jest pokój synka. Nigdy nie planowaliśmy dzieci, więc budując dom budowaliśmy go dla siebie. Teraz ten pokój bardzo się nam przydał. Świetnym rozwiązaniem jest też garderoba, jeśli nie macie jej wyznaczonej w projekcie przeznaczcie na nią cały pokój, tak zrobiliśmy my! Nasza garderoba ma 11m2 i sprawdza się super.

 • PROJEKT DOPASOWANY DO DZIAŁKI

Trzeba się zastanowić czy wybrany przez nas projekt będzie pasował do naszej działki, czy stawiając dom i posiadając np. wąską działkę wystarczy nam miejsca gdy za kilka lat obok domu zechcemy postawić garaż? Czy ten projekt mimo iż mieści się na naszej trapezowej działce będzie do niej pasował? Czy taras jest od strony południa? Czy odpowiada nam wejście z boku domu a nie od frontu? Czy dom sąsiada nie będzie rzucał cienia na nasz budynek? Jest wiele wiele takich pytań. Po wyborze projektu najlepiej kupić puszkę farby i rozrysować sobie kontury domu na działce… to pomoże w utwierdzeniu się w tym czy jest to naprawdę projekt idealny! 

Szukasz projektu indywidualnego? Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 

Komentarze

Prześlij komentarz