CZARNO-ŻÓŁTY STÓŁ PRL

Bardzo długo szukałam idealnego do kuchni stołu, wiedziałam że nie może być za duży ze względu na jej niewielki rozmiar i że musi być okrągły.  Nie ma zbyt dużego wyboru okrągłych stołów, są owalne a takie mnie nie interesowały. Jednym ze sklepów w którym były nieduże okrągłe stoły była Ikea. Kupiliśmy tam rozkładany okrągły INGATORP, stół był piękny. Po wniesieniu do domu okazało się, że był też zbyt masywny a kolorem bardzo odbiegał od naszych kuchennych szafek które mam również z IKEA ( model bodbyn) w sklepie wydawało mi się że kolor jest identyczny, w domu okazało się że szafki są kremowe a stół biały. INGATORP był u nas niespełna miesiąc. Od razu zaczęłam poszukiwania czegoś co nie było taki masywne.

Wśród katalogowych mebli nie było nic. Zaczęłam przeglądać ogłoszenia i na OLX znalazłam nas. Wyglądał strasznie, dodane było jedno zdjęcie na którym wyglądał jak  by miał tylko trzy nogi. Pojechałam i kupiłam, za stół do totalnej renowacji zapłaciłam 100 zł.

Początkowe plany nie zakładały całkowitego malowania, miał być w naturalnym kolorze i wyglądem pasować do drewnianego fotela PRL który już stał w domu. Ale podczas szlifowania naprawdę drobnym papierem, fornir odpryskiwał i nieregularnie pękał. Samo szlifowanie zaczęłam od papieru o gradacji 140, po odpryskach forniru papierem 80 musiałam zeszlifować cały blat. Nie używałam opalarki a jedynie samej szlifierki mimośrodowej. Decyzja o pomalowaniu blatu zapadła samoistnie.

Ponieważ chcieliśmy zachować chociaż odrobinkę naturalności stołu zostawiliśmy drewniane nogi.Tutaj rozegrała się prawdziwa walka. Nogi miały na sobie wszystko: lakier, farby, fornir. Zwykła szlifierka nie dawała rady i musieliśmy użyć czegoś mocniejszego, nogi zostały zeszlifowane szlifierką kątową z papierem do metalu. Brzmi strasznie, wiem! Ale udało się, warstw było kilkadziesiąt, a walka się opłaciła i w efekcie końcowym odsłoniliśmy piękne jasne drewno.

Do czarnego blatu i żółtego okręgu pod blatem postanowiłam dołożyć coś od siebie, stół dostał żółte skarpetki dzięki czemu nabrał lekkości.

Farbę dla lepszego efektu nakładaliśmy pistoletem, na blat nałożyłam 6 warstw, na okrąg pod blatem 4 warstwy. Nogi polakierowałam dwoma warstwami bezbarwnego półmatowego lakieru.

W marcu 2017 r. nasz stół zagościł na łamach miesięcznika  "Czas na wnętrze"

KOSZT CAŁKOWITY: 170 zł
stół - 100 zł
farby - 50 zł
lakier - 30 zł