CIEMNA CEGŁA NA ELEWACJI

23 sierpnia 2021Po czterech latach mieszkanie U SIEBIE W DOMU nadeszła pora na ukończenie elewacji.

Białą elewację robiliśmy sami, dawno temu… nie została ona wykonana tak jak sobie tego życzyliśmy ale i tak o wiele lepiej niż niektóre realizacje „fachowców” Chcieliśmy to wykończyć ale nie do końca mogliśmy się określić co ostatecznie miało się tam znaleźć.  

Początkowo po głowie chodziło nam wykończenie frontowych ścian w drewnie, mocno opalanym lub olejowanym na ciemny kolor, ale drewno jest drogie i jednak co kilka lat trzeba byłoby rozkładać rusztowanie i olejować.

Chodził nam też po głowie tzw. „baranek” taki tynk kładliśmy na garażu, ale co innego położyć taki rodzaj tynku na małym garażu a na ścianie o wysokości 7m. – pomysł odpadał.

Ostatecznie wybraliśmy ponadczasowy pomysł na elewację – cegiełki elastolith. Zdecydowaliśmy się na zakup mineralnej płytki klinkierowej.

Cały system takiego wykończenia elewacji składa się z dwóch części: z płytki oraz kleju. Wszystko kupuje się na metry. Jedno opakowanie płytek to jeden metr elewacji z klejem. Klej jest jednocześnie fugą do cegiełek. Każdą z cegiełek kładzie się osobno – piszę o tym ponieważ część osób myśli że są to gotowe fragmenty np. 1m/1m – nie, każda płytka jest osobno. Każda płytka jest inna i ma inne naniesione wzory. Każda płytka robiona jest w Holandii ręcznie.


Zdecydowaliśmy się na pokrycie takimi cegiełkami całego naszego domu, za wyjątkiem trzech drewnianych wstawek jakie mamy na elewacji. Te fragmenty chcieliśmy zostawić żeby wszystko jakoś łączyło się z garażem. Kolor płytek które wybraliśmy to MADAGASKAR na fudze ANTRACYT. Nie ukrywam, że inspirowaliśmy się kilkoma podobnymi realizacjami jakie znaleźliśmy w internecie.

 

Czy to się kładzie samemu?

TAK! Oczywiście znajdziecie ekipy które Wam to położą, ale wszystkie osoby jakie poznałam w internecie a które posiadają takie elewacje, wykonywali to samodzielnie. Ekipy chcą ponoć za metr tyle ile kosztuje metr cegiełki z klejem. Dla nas to sporo więc do pracy zabieramy się sami!

Czego potrzebujemy by rozpocząć?

NIEWIELE! Paca i kielnia do nakładania kleju, nożyczki do cięcia płytek pod dany wymiar, pędzelek do robienia fugi, poziomnice do wyznaczania prawidłowego pionu i poziomu oraz ołówek techniczny – na jego szerokość robimy fugę. Układanie płytek jest naprawdę proste. Pacą nakładamy klej na ścianę i przyklejamy płytkę, ołówkiem lub przy pomocy linijki ustawiamy odpowiedni odstęp między płytkami a pędzelkiem wygładzamy miejsca pomiędzy cegłami robiąc fugę. Do niektórych kolorów dostępne są narożniki, my ich nie kupiliśmy więc do odpowiedniego wygięcia płytki, trzeba ją dobrze rozgrzać – pomaga nam w tym nagrzewnica, jeśli jej nie macie użyjcie suszarki do włosów.


Ile to kosztuje?

Na początku realizacji nie  będziemy pisać ile wydaliśmy łącznie bo każdy dom ma inną powierzchnię ścian, ale możemy napisać Wam jak to wychodzi za metr. W październiku 2020 r. kupiliśmy metr tych płytek za 140 zł w tej cenie jest metr czyli płytka i klej ( fuga ) taka cena wyszła nam po przeliczeniu wydanej kwoty na metry na naszym domu. Ile to kosztuje obecnie? nie wiem - niebawem pewnie będziemy musieli dokupić płytek bo zdecydowaliśmy, że drewniane elementy na garażu zmienimy na cegiełkę. Cegiełka trafi też najprawdopodobniej na ścianę planowanej sauny. Wtedy będziemy mogli porównać zmianę cen. 


kwiecień 2021 r. 


czerwiec 2021 r. 


Dziś przed Wami nasza awaria. Wieczorem jak co dzień po pracy ułożyliśmy kawałek cegiełki, miało nie padać, miało nie być burzy… a było całkiem inaczej. Nie wiadomo skąd po kilku godzinach zanim klej wysechł zerwała się porządna ulewa. Zdecydowaliśmy się na zdjęcie ułożonego fragmentu. Nie mieliśmy pewności ile kleju zostało wypłukane.
ZAKOŃCZYLIŚMY PRACE 

Pora na małe podsumowanie! 
Położyliśmy ponad 6 tysięcy cegiełek co daje około 111m!! 
Pracowaliśmy od listopada 2020 r. do lipca 2021 r.  Czasem kładąc kilka metrów jednego dnia czasem niecałe pół metra. 
Pracując samodzielnie zaoszczędziliśmy około 17 tysięcy, które trzeba byłoby wydać na ekipę. 
Ile wyszło za metr? Ok 150 zł.. ile sprawiło nam to satysfakcji? Ogrom!! 
Ile czasu zostało poświęcone?? Ogrom!! N
a szczęście od teraz mamy więcej czasu dla siebie 💛... i dla kolejnych projektów 💛

KONIECZNIE DAJCIE ZNAĆ JAK SIĘ WAM PODOBA! 


Znajdź najlepszą ekipę, która wykona Ci taką elewację. Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 


16 komentarzy

 1. Świetnie to wygląda!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Czy Państwo dawali coś na klej z siatką przed przyklejaniem płytek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie przed położeniem daliśmy tylko grunt. Kładziemy to na istniejąca już gotową elewację

   Usuń
 3. Świetnie to wygląda:)
  Orientujecie się Państwo czy można coś takiego położyć bezpośrednio na styropian? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na styropian zaciągnięty klejem i zagruntowany TAK na sam styropian ... NIE

   Usuń
 4. Jeśli macie ocieplenie styropianem to pod tym fragmentem desek zamontowalisci najpierw dwie na górze i dole deseczkami. Długie kołki mieliście czy tam już było przy ocieplaniu wytyczone i zamyślone przymocowanie drewna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę zerknąć tutaj https://www.usiebiewdomu.com/2018/03/deski-na-elewacji.html

   Usuń
 5. Bardzo ładnie to wygląda! Gdzie mogę nabyć taką cegłę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w tekście wymieniony został producent na jego stronie jest sklep online

   Usuń
 6. Wygląda super! Ja wstępnie wybrane mam płytki klinkierowe Robena. Nie czuję się na siłach, żeby takie rzeczy robić samodzielnie. Szacun (y)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda fajnie i jak widzę to sam Elastolith układa sie prosto. No i chyba to raczej trzeba szukać jako Elabrick, bo pod ta nazwą znalazłem w OBI. Można pomacać na żywo :) Fajne w dotyku. Mają też takie ścianki, gdzie są już naklejone płytki, więc można poczuć efekt końcowy, po utwardzeniu, a nie jak są miękkie. Dużo to daje. Ale chyba na stronie producenta wiecej jest kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie producenta lub strony internetowej producenta. Wyżej była odpowiedź,że w tekście jest podany producent... czytałam kilka razy i nie znalazłam...może to już że mną coś nie tak 😜

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy po kilku latach nic się nie dzieje złego z taką elewacją? Chodzi mi o to czy nie odklejają się, nie blaknie itp 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na IG i FB stale dodajemy nowe zdjęcia, zachęcam do zerknięcia

   Usuń