SAUNA - BUDOWA

20 kwietnia 2022Marzenia są po to by je spełniać! My z naszym czekaliśmy kilka lat i patrząc na dzisiejsze ceny materiałów budowlanych (kwiecień 2022 r.) wiemy że zwlekaliśmy za długo.

 

Sauna – mała zewnętrzna, zrobiona samodzielnie taka ma być. W grę totalnie nie wchodziło kupienie gotowej sauny typu beczka! Dlaczego? Po pierwsze ze względu na ich tragiczne wykonanie, te dostępne w marketach budowlanych w cenie powyżej 20 tys. zł są wykonane gorzej niż nie jedna buda dla psa. Nie ubliżając oczywiście żadnemu Fafikowi! Po drugie! Sauny beczki nie mają miejsca na przebranie się i nie wyobrażam sobie wychodzenia z sauny prosto na zewnątrz i pomijania umycia się!

W naszej saunie będzie miejsce i na przebranie się i na prysznic... chociaż prysznica docelowo nie będzie.

 

Zaczynamy!

ETAP 1. PŁYTA (marzec 2022 r.)

Stelaż płyty wykonujemy z sosnowego drewna. Jako wypełnienie stosujemy styropian który w większości pozostał nam z innej budowy. Odleżał swoje ale przy tych cenach cieszymy się, że mieliśmy gdzie go składować. Jak wiecie często w naszych realizacjach używamy sklejki wodoodpornej i tak jest też tutaj, płyta OSB znajduje się tylko od góry naszego fundamenciku. 
ETAP 2. STELAŻ (kwiecień 2022 r.)

Identycznie jak w płycie – sosnowe belki z lokalnego tartaku. Na zdjęciach z tego etapu nie do końca to widać ale sauna od strony frontowej jest wyższa niż z tyłu. Zrobiliśmy nieduży spadek który ułatwi odprowadzenie wody. Nie impregnujemy niczym belek – sauna ma być jak najbardziej naturalna. 
ETAP 3. DACH (maj 2022 r.)

Cena blachy na dach zaskoczyła nas tak bardzo, że już na wstępie zrezygnowaliśmy z kupna antracytowej. Wybraliśmy produkt II kategorii w najtańszym kolorze. Na szczęście tej brązowej blachy nie będzie widać. Wykonaliśmy przedłużenie dachu, te dodatkowe 50 cm wystające ponad saunę obłożone będzie od spodu lamelem udającym drewno. Stanowić to będzie kontrast dla ciemnej antracytowej elewacji.
ETAP 4. WYKOŃCZENIE ŚCIAN (maj/czerwiec/lipiec 2022 r.)

Sauna doczekała się obicia we wszystkie potrzebne folie. Srebrna do pomieszczenia gdzie będziemy saunować, żółta do przedsionka i wiatroizolacyjnej na elewację. W środku położyliśmy już większość wełny (10cm) i powoli przygotowujemy się do kładzenia kabli, ponieważ kolejnym etapem jest boazeria. Kłaść ją będziemy poziomo.

W przedsionku została położona deska iglasta, pod taką nazwą sprzedawana jest w niebieskim budowlanym. Sprzedawca poinformował nas, że jest to deska najprawdopodobniej świerkowa, czy tak jest nie wiemy! Na pewno nie jest to towar z którego mimo bardzo niskiej ceny były jakieś odrzuty, czy powyginane "banany" Na 7 opakowań jakie zużyliśmy żadna deska nie była połamana czy wygięta w stopniu który nie pozwalałby na jej montaż. Dwie, może trzy gdyby przymocować w całości faktycznie mogłyby być wygięte ale po przycięciu - tragedii nie ma! Naturalnie wszędzie gdzie to konieczne deski montowaliśmy na blaszki, w niektórych miejscach są wkręty które będą zakryte listewkami.  Koniec czerwca to początek prac nad wykończeniem naszego miejsca na "prysznic" nie będzie to prysznic z bieżącą wodą a jedynie miejsce do ochlapania się wodą. Doprowadzenie wody do sauny byłoby zbyt drogie więc już na początkowym etapie z niego zrezygnowaliśmy. Na płytę OSB położymy cegłę klinkierową, która będzie pasowała do płytek z wejścia, te akurat pozostały nam z budowy domu. Zagruntowana płyta OSB została pomalowana folią w płynie, kolejną warstwą będzie już klej do płytek i same płytki.


 Ponieważ głównym użytkownikiem sauny będę ja! Musiałam nauczyć się kłaść płytki!


Położenie płytek i ich zafugowanie zajęło nam tydzień. Z pewnością zapamiętam tą prace jako najgorsze zadanie do wykonania przy budowie sauny. 4m2 kamienia Palermo marki STEGU położyliśmy na ścianie przy której będzie stał piec. Piec oczywiście będzie elektryczny ale chcieliśmy jakoś wyróżnić tą ścianę i nadać saunie nieco charakteru. Wybraliśmy ciemny kamień aby nawiązywał do klinkieru pod prysznicem, do ciemnej elewacji domu oraz do ciemnej elewacji sauny.  
ETAP 5. ELEWACJA (maj/czerwiec/lipiec 2022 r.) 

Wstawiliśmy już drzwi  zewnętrzne, drzwi kupione na allegro z przeznaczeniem do sklepów. Początkowo chcieliśmy aby w naszej saunie było okno, szybko jednak zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Aby było okno musi być piękny widok a nie uśmiecha nam się patrzeć na coś co nie sprawia przyjemności, drugi aspekt to cena! Drzwi które wybraliśmy mają pełne przeszklenie więc wpada przez nie sporo światła. Wykonane są solidnie i jak najbardziej spełniają nasze oczekiwania. 

Pod koniec czerwca dotarła do nas elewacja zamówiona w PREFA. Są to aluminiowe panele elewacyjne SIDING X dostępne aż w 18 kolorach. Oprócz szerokiego wyboru barw można też wybrać różne długości paneli oraz szerokości. Na naszej elewacji panele zostaną połączone z deską, dzięki temu wygląd budynku będzie nawiązywał do wyglądu domu. Każdy z paneli ma unikalny kanciasty wygląd co dobrze prezentuje załączone wyżej zdjęcie.  Osobny wpis poświęcony elewacji -> 

ETAP 6. PRACE WEWNĄTRZ (wrzesień 2022 r.) 

Mieliśmy spory problem z zamówieniem desek na ławki. Stacjonarnie okazało się to wręcz niemożliwe… lokalne tartaki odmawiały przyjęcia zamówienia na jakiekolwiek „liściaste deski”

Znaleźliśmy w internecie sklep w którym zamówiliśmy wszystkie brakujące elementy. Ćwierćwałki, listwy wykończeniowe a przede wszystkim deski na ławki! Lipowe deski w kilku długościach w rozmiarze 5/2 cm. Byliśmy mega zaskoczeni jakością towaru jaki do nas dotarł dlatego śmiało polecić Wam możemy sklep https://www.stolarz24.pl/
Pozostawiamy Wam szczegółowe zamówienie, do którego dodać należy jeszcze kilka desek o długości 180 cm z których na sam koniec wykonamy podest. Ceny w tym internetowym sklepie są dużo niższe niż w dużych marketach budowlanych. Dla przykładu kątownik w tym rozmiarze w markecie budowlanym kosztuje 50 zł..

Deska ławkowa, listwa do ławki Lipa KLASA AB 5x2 cm; 240 cm  28,80 zł sztuka
Deska ławkowa, listwa do ławki Lipa KLASA AB 5x2 cm;: 180 cm 23,00 zł sztuka
Deska ławkowa, listwa do ławki Lipa KLASA AB: 5x2 cm; 150 cm  17,30 zł sztuka

Ćwierćwałek drewniany wypukły gładki LIPA 14x14 mm; 250 cm  8,30 zł sztuka
Kątownik, listwa kątowa, narożnik GŁADKI - ŚWIERK 5,5x5,5 cm; 250 cm  27,60 zł sztuka

ZDJĘCIA UKOŃCZONEJ SAUNYMateriały:

wkręty: KLIMAS

chemia budowlana: MAJSTERPOL

elewacja: PREFA 

kamień za piecem STEGU 

wpis powstał przy współpracy wyżej wymienionych firm

Zakupy:

deski na ławki - STOLARZ 24

impregnat do tarasu - NEW COLOURS

koszt inwestycji 30 tysięcy


Chcesz dostać więcej zdjęć z budowy sauny oraz szczegółowy kosztorys?


1. Kliknij w link https://buycoffee.to/usiebiewdomu  i postaw nam wirtualną kawę, w wiadomości wpis hasło "SAUNA"

2. Koniecznie wpisz hasło "SAUNA" bez tego nie będziemy w stanie zidentyfikować Twojej prośby o plik

3. Link do pliku  dostarczamy w osobnej wiadomości mailowej. Plik zawiera zdjęcia z budowy z podziałem na etapy prac, dokładny kosztorys, zestawienie materiałów, rysunek oraz kolejność wykonywania poszczególnych etapów.

MINILAMNA KWOTA WPŁATY TO 20 ZŁ. 

4. Jeśli postawiłeś kawę, a nie dostałeś pliku sprawdź czy wiadomość nie trafiła do SPAMU, dostałeś link a nie możesz otworzyć pliku? sprawdź czy próbujesz otwierać plik z tego samego maila który wpisałeś stawiając kawę. Minęły 24 godziny a link ze zdjęciami do Ciebie nie dotarł, koniecznie odezwij się na maila monika@usiebiewdomu.com 

Wsparcie to „postawienie nam kawy” które daje ogromne chęci do dalszego dokumentowania i opisywania. Wsparcia możesz udzielić tutaj > https://buycoffee.to/usiebiewdomu 

Szukasz ekipy która zbuduje Twoją saunę? Wycena dostępna będzie w ciągu kilkunastu minut. Pamiętajcie, że zapytania bez danych kontaktowych nie zostaną zrealizowane. 

2 komentarze

  1. mimo, że sauny nie planuję u siebie (lubię, ale nie aż tak, żeby ją mieć na co dzień ;) ) bardzo kibicuje tej budowie i podpatruję postępy :) Macie super osiągnięcia, szczególnie że to DIY

    OdpowiedzUsuń