OGRODZENIE Z PANELI DREWNIANYCH

23 kwietnia 2018


Drewniane panele, które często spotkać można w Wielkiej Brytanii.. u nas jako dodatkowe ogrodzenie..


23 kwietnia 2018 r. 

Nie będę tutaj pisała dlaczego się na to zdecydowaliśmy! Tak po prostu wyszło! Mieliśmy siatkę, na siatkę musieliśmy nałożyć coś maskującego. Początkowo miała to być zielona maskująca siatka, której koszt na 50 m długości wyniósłby około 300 zł. Nie zdecydowaliśmy się jednak na coś co nie pasowałoby do naszego domu. Stąd decyzja o panelach, które są dostępne w każdym markecie budowlanym.
Oczywiście za chwile pojawi się milion opinii w stylu „jakie to Januszowe” może i tak! Ale sytuacja to na nas wymusiła, a napiszę że już po pierwszym dniu ogrodzenie spełniło swoje zadanie.


Panele przetrwają wiele, pod warunkiem dobrego mocowania. Widziałam w internecie wiele realizacji mających po 8-9 lat, dlatego nasze też przymocowaliśmy stabilnie. Jesteśmy też już po pierwszej burzy więc mały test był! Będę oczywiście Was informowała jak się sprawują. 

Panele zakupiliśmy w Castoramie. Te najtańsze jak nasze dostępne są w jednym rozmiarze: 180/180 cm. Strona ogrodzenia na którą nakładaliśmy ogrodzenie ma  50 m zatem z paneli udało nam się ogrodzić ponad 32 metry długości. 


Z drewnem jest zawsze tak, że trzeba je dobrze zaimpregnować, na nasze 18 paneli zużyliśmy 9 opakowań impregnatu, każdy po 4.5 litra. Kolor który został użyty to nasz ulubiony TIK. Dlaczego impregnat a nie olej? Olej lepiej sprawdza się w powierzchniach płaskich (poziomych). Jeśli zastanawiacie się jakiego użyć środka do zabezpieczenia Waszych elementów w ogrodzie, zachęcam do skorzystania ze stron producentów impregnatów – na których znajdziecie wyjaśnienie, który preparat przeznaczony jest do malowanej przez Was powierzchni.  Każdy z naszych paneli dostał dwie warstwy impregnatu.Po impregnacji warto przemyśleć sposób mocowania, oczywiście panele odlecą jeśli zostaną oparte, przymocowane na trytytkę lub związane sznurkiem. Nasze mają się póki co bardzo dobrze a mocowane są do łat dachowych, które wcześniej przykręciliśmy do metalowych słupków przy pomocy wkrętów do dachów ( tzw wkręty farmerskie ). Łaty są zaimpregnowane a jako ostatnią warstwę położyłam mój ulubiony środek. Lakier Jachtowy to bezbarwny lakier który szybko zasycha i wystarcza na kilka lat dobrego zabezpieczenia.  


Łaty zamocowane są na dwóch wysokościach. Na dole około 10 cm nad ziemią tak aby panel nie dotykał podłoża i nie gnił. Same panele przymocowane są do łat w kilku miejscach, co zapewnia im stabilność.
Płot spełnia swoja funkcję, jest bardziej estetyczny niż zielona wspomniana wcześniej siatka,  a co najważniejsze fajnie komponuje się z wyglądem elewacji., która również w miejscu gdzie mamy drewno pomalowana została impregnatem w kolorze TIK. Całkowity koszt jest spory na około 32 metrową siatkę wyniósł nas blisko 1400 zł.
Koszt:
Panele – 18 sztuk po 28 zł = 504 zł
Drewnochron Impregnat Powłokotwórczy 4.5 L – 9 opakowań po 80 zł = 720 zł
Drewnochron Lakier Jachtowy Półmat 0,8 L = 33 zł
Łaty – 150 zł Na naszym Instagramie w wyróżnionych relacjach znajdziecie filmy i relacje z malowania paneli. - @usiebiewdomu

16 stycznia 2021 r. 

Wrzucam  zdjęcie jak obecnie prezentują się panele, robię to ponieważ notorycznie ktoś pisze w komentarzach "to nie przetrwa pierwszej burzy" a jak widać stoi już trzeci rok.  Panele w trzech miejscach zostały wsparte, ale ich konstrukcja i wygląd są bez zarzutu. 
15 komentarzy

 1. Mnie się efekt podoba. Kolorystycznie i stylem pasuje do tarasu.Moi sąsiedzi zrobili podobnie, tylko postawili mur bo ich "pimpek" wydzierał się jak tylko usłyszał szumiące listki, przy tym i my zyskaliśmy trochę prywatności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy przycinaliście Państwo panele do żądanej szerokości płotu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, nie przycinaliśmy, panele są zawieszona na łatach więc nie było potrzeby, jeden kiedyś się dotnie na przód jeszcze :) - Monika

   Usuń
 3. Zastanawiam się co to za wydajny impregnat? Myśmy kupili palisander puszkę 3 litrowa,i by pokryć drewno musieliśmy 3 razy malować 4 przesla (kratka z cienkich listewek) poszla nam cala puszka. Ile wiec potrzeba
  na cale ogrodzenie ściany ok 50m długości? U nas są,wichury i czy wiatr ich nie połamie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiatr ich nie połamie, ja z tego co pamiętam jedną puszką 4 litry pomalowałam dwa płotki z obu stron po dwie warstwy

   Usuń
 4. Wow, wygląda to genialnie i sąsiedzi nie widzą co się dziele u nas na podwórku!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z mężem ogrodziliśmy się elewacją z kamienia, sąsiedzi na pewno nic nie widzą :D

  OdpowiedzUsuń
 6. W jaki sposób Państwo mocowało listwy do metalowych słupków? A same ogrodzenie, to na wkręty do drewna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. listwy mocowane do słupków za pomocą wkrętów do blachy tzw wkręty farmerskie - a samo ogrodzenie już normalnymi

   Usuń
 7. Czy laty do słupków przez całą dlugosc ogrodzenia sa w 1 lini poziomej czy co slupek jedna lata nizej druga wyzej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. łaty są na całej dlugości, na dole i na górze

   Usuń
 8. Bardzo ładnie to wyszło, estetycznie i naturalnie... Też myślałam o panelach drewnianych, niestety muszę zamaskować widok, który do tej pory cieszył oczy - łąka z pięknym drzewostanem, a teraz budowa, która rozpoczęła się od masakry drzew:( Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesuje mnie jak przykrecaliscie do oanelu górną łatę. Czy jest ona przywiercona na samej gorze panela czy dużo niżej?

  OdpowiedzUsuń