ŚCIANY- BUDYNEK GOSPODARCZY 35M2

21 listopada 2018




Spontanicznie zabraliśmy się budowę naszego budynku gospodarczego po spontanicznie złożonym zawiadomieniu do starostwa więc z pracą nie mogliśmy zbyt długo czekać… bo przecież idzie zima! Po upływie 30 dni od złożenia zawiadomienia rozpoczęliśmy budowę, i jeżeli zastanawiacie się ile ona trwała… to postawienie samych ścian zajęło dwa dni! Mając: pieniądze, produkty, pogodę i pomocnika śmiało można postawić taki budynek w tydzień! 






Ponieważ z funduszami nie był to najlepszy dla nas czas zamówiliśmy w tartaku sosnowe belki o przekroju 10 na 5 cm. I tak samo sosnowe deski na zadeskowanie naszego budynku. Musieliśmy trzymać się funduszy a na ten cel. Na tzw. SSO mieliśmy tylko 4 tysiące. I na szczęście w tej kwocie udało się nam zmieścić!

Ściany obiliśmy płytami OSB 12 mm. Mieliśmy przez chwilę w planach OSB 15 mm, ale wydało się nam to już zbyteczne bo przecież nie jest to budynek mieszkalny a jedynie składzik jaki jest nam bardzo potrzebny. 







Całość prac do tej pory wykonaliśmy sami. Satysfakcja ogromna i dopóki pogoda sprzyja wszystko jest fajnie, komplikacje i brak chęci zaczynają się gdy robi się zimno… a przecież za budowę zabraliśmy się w październiku.

Nasz budynek gospodarczy swoją elewacją ma jak najbardziej przypominać bryłę domu, dlatego zdecydowaliśmy się na ocieplenie go od zewnątrz styropianem na który nałożymy tynk i wykonamy drewniane wstawki.

Pozostawiam link do tekstu w którym to wszystko opisuję. Oczywiście pełno głosów i wypowiedzi na temat ocieplania OSB styropianem, ale zapewniam Was że to częstsze niż się wydaje zarówno w budynkach gospodarczych jak i domach.
Po kolejnej budowie jaka jest za nami i codziennej aktywności na grupach budowlanych zaczynam omijać niektóre stwierdzenia „zobaczysz jak po miesiącu się rozpadnie” dotyczyło to już u nas:
kotłowni w salonie czyli kominka „zobaczysz jak po roku będzie czarno” 
– białych drzwi w domu „zobaczysz jak po roku będą żółte” 
drewnianego płotu „po pierwszej burzy runie, szkoda kasy” 
Drewniany płot  stoi, drzwi są białe a kotłownia jest w kotłowni. Kominek w salonie jest ozdobą. Więc jeśli jesteście na początku swojej budowlanej drogi życzę powodzenia, bo nie raz spotkanie się z taką opinią. Oczywiście nie mówię, że każda będzie tak durna, ale niektóre na pewno… jedna z osób jakie odwiedziły mój dom podczas budowy powiedziała mi że czarne schody jakie wtedy planowałam będą złym pomysłem, i gdybym wtedy się jej posłuchała byłabym dziś szczęśliwa… 



W naszym budynku gospodarczym zamontowaliśmy drzwi dla naszego psa i oczywiście jak zwykle opinia .. "że mi coś tam wejdzie"! Tak samo jak drzwiami  dla psa może wejść tak i oknem i bramą garażową! A powiedziałabym, że może być trochę ciężej bo te drzwiczki mają solidny magnesik który trzeba naprawdę mocno pchnąć żeby je otworzyć. Nasz kot ma z tym problem więc mysz też będzie miała. Kuna pewnie już miej bo to zwinne zwierzaki są, ale o to się totalnie nie martwię ponieważ z kunami nie mieliśmy nigdy problemów (w żadnym z domów)  mając psa polującego i dwa koty…. Raczej nic większego na działkę nie ma prawa się dostać.






Ludzie na całym świecie montują takie otwory w domach więc… tam należy się obawiać o to co może przez nie wejść… my nadal niezmiennie budujemy budynek gospodarczy. Niżej jedno z wielu zdjęć znalezionych w internecie. 






Ostatni już element w tym budynku to okna. Dwuszybowe wąskie i wysokie okna. Ich wysokość to 2.20 m a szerokość 50 cm. Oczywiście mamy je w planach zamontować sami. Koszt takich okien to 770 zł. 

A tutaj już jak zawsze u nas szczegółowy koszt budowy naszego budynku gospodarczego. Stan jaki widzicie na zdjęciach czyli budynek częściowo zamknięty w którym brakuje bramy. Łączny koszt tego stanu to 5 366 zł


płyta - łącznie 1570 zł
deski na płytę 70
kabel elektryczny 200
folia do płyty 40
rurki hydrauliczne 20
wkręty cieślarskie 30
druciki 25
beton  1150
dysperbit 35

ściany - łącznie 3796 zł
deski i kantówki 1300
wkręty kątowniki 200
wkręty 20
deski 100
wkręty  26
papa  260
płyty OSB 840
wkręt hartowany 20
gwoździe papowe 40
wkręt do drewna 22
płyty OSB 168
zaliczka okna 100
deski  30
reszta zapłaty okna 670





Tutaj pozostawiamy Wam odnośniki do wszystkich tekstów, które powstały wraz z budową naszego garażu: 



  1. PLANY NA OCIEPLENIE 
  2. PŁYTA FUNDAMENTOWA 
  3. OCIEPLENIE BUDYNKU 
  4. WYBÓR BRAMY DO GARAŻU 
  5. MONTAŻ BRAMY 
  6. BOAZERIA NA ELEWACJI
  7. WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA 
  8. KOSZT BUDOWY 

18 komentarzy

  1. A tak co do drzwiczek dla psa. Mam niewielki budynek gospodarczy. Nie ma w nim dziur ani w podłodze ani drzwiach i tym bardziej w dachu. Cały budynek jest obity blachą trapezową podobnie jak dach. Drzwi są drewniane i pokryte blachą ocynkowaną, okna zabezpieczone grubą blachą od zewnątrz. Generalnie zero miejsca aby cokolwiek miało się do środka przedostać... a jednak! Nieraz wchodzę do środka a tam porozrzucane pogryzione reklamówki i rozwalone nawozy itp. Skoro do tak szczelnego budynku może coś się dostać to i przez drzwiczki na magnes dostanie się :) Także cóż. Takie życie. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no oczywiście że jak zechce to się dostanie przecież to wiadomo od wieków, ale nie sądzę aby przez te drzwi było ich więcej jak mają być będą... rok temu do domu też jakoś nam weszła.... ale kot dał radę :D

      Usuń
  2. Świetnie wyszło, wiem że to masa pracy, ale na zdjęciach, to takie lekkie i przyjemne zajęcie na niedzielne popołudnie. Gratuluje projektu i wykonania, kawał solidnej roboty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki :) fakt na zdjęciach wygląda to na szybką prace ale często tak nie jest :)

      Usuń
  3. A czy musieliscie brac geodete do wytyczynia budynku? Bo ja rozpoczynam budowe i chcialam zglosic blaszak jako budynek gospodarczy, a tu mi pismo przychodzi ze geodeta musi to wytyczyc:/ a z tego co sie wczesniej orinetowalam to nie potrzeba.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie nie braliśmy geodety. nie przysżło do nas żadne pismo zwrotne ze starostwa

      Usuń
  4. Witam serdecznie.

    Czy jakiś projekt mieliście zrobiony jak zbudować ściany czy raczej na żywioł aby stało dobrze? :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. projektu nie było ale też nie był to żywioł :D

      Usuń
  5. Super!!! Podoba mi się bardzo:) uwielbiam majsterkować i sam 35m2 zamieniłem w dom... Mieściny się w trójkę . Na blokowisko wydasz 250000 tys za 50m a za 35+poddasze 50000 i bez kredytu 30 lat. Super wyszło , brawo majsterkowicze:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Podziwiam. Wyszło na prawdę świetnie. Czy moglibyście Państwo napisać trochę więcej o tym jak wygląda dach i jego izolacja? Spadek jest w stronę krótszego boku tak? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. witam, piękna robota, pamiętacie ile drewna konstrukcyjnego poszło ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzień dobry, niestety nie mamy tego w swoich zapiskach

      Usuń
  8. Witam! Jaki rozstaw zrobiliście między belkami w ścianach?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie pamiętam ale "wymiar płyty osb podzielobny na pół"

      Usuń
  9. Drewno z tartaku świeże mokre? Czy konstrukcyjne np C24?

    Mam w planach dostawkę do domu, zagłębiona w grunt ok 1m. Przeznaczenie na saunę, łazienkę i strefę odpoczynku. Szkielet wpisuje się idealnie w moje potrzeby.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dobry wieczór, robota mega :) naprawdę robi wrażenie. Chciałem zapytać w jaki sposób rozwiązali Państwo temat spadku na dachu. Na zdjęciach nie widać czy spadek był na samej konstrukcji dachu czy wynikał już z konstrukcji ścian.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie, spadek był już w konstrukcji. Pionowe belki byly od razu odpowiednio przycinane

      Usuń
  11. Jaki jest kąt nachylenia dachu oraz wysokość budynku ?

    OdpowiedzUsuń